“7 Ekim’de” gerçekleştirilecek olan AK Parti 4. Olağanüstü Büyük Kongre’si hakkında bir basın açıklaması düzenleyen Başkan Naim Makas, 81 ilde eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında konuştu “Kongreye Çanakkale’den 15 otobüs ve 759 kişilik kadroyla gideceğiz” dedi.
İl yönetimi, Belediye Meclis Üyeleri ve partililerin katılımıyla gerçekleşen toplantıda konuşan Başkan Naim Makas, “14 Ağustos 2001’de Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde ‘Aydınlığa Açık, Karanlığa Kapalı’ şiarıyla kurulan AK Parti’miz, 3 Kasım 2002’den bu yana girdiği her seçimde milletimizin derin teveccühüne mazhar olmuştur. Partimiz kendisine gösterilen bu güveni karşılıksız bırakmayarak, eğitimden sağlığa, enerjiden ulaşıma, turizmden tarıma; kısacası her alanda Türkiye’ye sayısız eser ve hizmet kazandırmıştır. 22 yıllık siyasi tarihinin istisnasız her gününü millete hizmet yolunda harcayan AK Parti, bugüne kadar birçok sınavdan geçmiş, tarihte benzerine pek rastlanmayan badireler atlatmıştır. Bu badirelere karşı her defasında milli iradeye koşmuş, sandıktan başka iktidar yolu tanımamıştır. Yaklaşık çeyrek asırdır; 7 genel seçim, 4 yerel seçim, 3 referandum ve 3 cumhurbaşkanlığı seçimi olmak üzere toplam 17 kez milletimizin huzuruna çıkıp tümünden zaferle ayrılan partimizin bu başarılarının arkasında yatan en önemli unsurlardan bir diğeri ise dinamik kalmayı başarabilmesidir.” dedi.
 
Dava Hareketi olmuştur
Konuşmasına “AK Parti yenilendikçe güçlenen bir dava hareketi olmuştur.” Şeklinde devam eden Makas, “Kıymetli basın mensupları, nice başarılar ve seçim zaferlerine rağmen bizler her defasında kan tazelemeyi adeta kendimize bir vazife olarak biliyoruz. Değişimi dilinden düşürmeyenlerin ise koltuklarına nasıl sıkı sıkıya sarıldıklarına, karanlıkta ıslık çalarcasına sorumluluk almadan nasıl birbirlerini suçladıklarına hep birlikte şahitlik ediyoruz. Bununla beraber bazı siyasi partilerin kongrelerinde hâkim olan kaos ve kargaşayı endişeyle takip ediyoruz. Tüm bu süreç içerisinde yaşananlar, kişisel hırslarını demokrasinin önüne koyanların milletimizin menfaatine yönelik herhangi bir politika üretemeyeceklerini kanıtlamaktadır.” şeklinde devam etti.
 
“Hep yeni hep ileri diyerek kuşkusuz eser ve hizmet politikamızı da bir üst lige çıkarmayı hedefliyoruz.”
Naim Makas, “Değişime direnen, bugün sergiledikleri etik dışı siyasetle bize demokrasi dersi vermeye kalkışan zihniyete karşı AK davanın birer neferleri olarak bizler, eski-yeni ayrımı yapmaksızın her zaman en ön saflarda milletimize hizmet etmekteyiz. 22 yıldır değişen ve yenilenen dinamik kadrolarla Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını Türkiye Yüzyılı olarak taçlandırmakta kararlıyız. Liderimiz, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında durarak yenilikçi bakış açımızla daima üreten ve gelişen bir misyon ortaya koymakta ısrarcıyız. Bu kongre sürecimiz de tamamen bu yaklaşıma hizmet edecektir. Hep yeni hep ileri diyerek kuşkusuz eser ve hizmet politikamızı da bir üst lige çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda önümüzdeki yerel seçimlere güçlü bir kadroyla hazırlanacağız. Kongremizle birlikte milletimizin huzuruna her defasında olduğu gibi ilk günkü aşk ve heyecanla çıkacağız. Böylelikle Cumhuriyetin yüz akı Türkiye’nin ortak aklı AK Parti’mizin, geleceğe emin adımlarla yürümesini sağlayacağız.4. Olağanüstü Büyük Kongre’mizin partimiz ve milletimiz açısından hayırlara vesile olmasını diliyoruz.” Dedi.
 
Kendisine yöneltilen “İl Başkanlığı için tekrar aday olacak mısınız?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Gündemimiz şu anda büyük kongremiz. İl kongremizin şu anda gündemde yeri yok. Biz AK Partiyiz. AK Parti’de dönem dönem yeni isimler olabilir. Yahut kadrolar değişerek aynı isimler liderlik yapmaya devam edebilir. Ancak ve ancak Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla, iradesiyle verilebilecek bir karar. Dolayısıyla biz gelecek dönemde aday olacak mıyız olmayacak mıyız bunların tartışmasına hiç girmedik, girmeyiz de. Bizim önümüzde şu anda 4. Olağan büyük kongremiz var. Bu kongremize ilk günkü heyecanla tüm teşkilatlarımızla hazırlanıp yaklaşık 15 otobüs 759 kişilik kadromuzla inşallah büyük kongremize katılım sağlayacağız…”
Şenay Azman