Biga Belediyesi'nin 22 bin metrekarelik alana sahip kapalı pazar yerinde gerçekleştirilen fuar, 29 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında ziyaretçilere kapılarını açacak. Fuarda, 130'dan fazla firma stant açarak katılımcılarına son teknoloji tarım ürünlerini ve hayvancılık tekniklerini tanıtma fırsatı buldu. Açılış törenine; Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ve birçok yerel yönetici katıldı. Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, "Göreve geldiğimizden bu yana yaptığımız kurumsallaşma çalışmalarımızın başarıya ulaştığını görüyoruz. Fuarımızın bugünkü duruma gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu yıl bir gurur da iş dünyası adına şahsım ve Yönetim Kurulu olarak üstlendik. Biga İş dünyasının yegane temsilcisi Biga Ticaret ve Sanayi Odamız 50 yaşında bu gurur hepimizin. 50 yıllık odamızın 50. yılında odamızda emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve biz hep birlikte büyük bir aileyiz." dedi. Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ise yaptığı konuşmada, "Bugün burada, Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın 17. kez düzenlenmesi vesilesiyle bir araya geldik. Her yıl daha da büyüyerek adından söz ettiren bu önemli etkinlikte, burada sizlerle birlikte olmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Biga, tarımın, hayvancılığın ve teknolojinin buluştuğu fuarımızda, Gönüllerin Şehri Biga'mızı daha da ileriye taşıyacağımıza olan inancımızı geçmişimizden aldığımız güç ile yineliyoruz." şeklinde konuştu. Biga Fuarı'nda ayrıca, Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması düzenlendi. Simenthal ırkı dana birincisi Balıklıçeşme Köyü’nden Ercan Bartav oldu. Bartav’a ödülünü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider verdi. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı, ziyaretçilerine tarımın geleceği, son teknoloji ürünler ve hayvancılık sektöründeki yenilikler hakkında bilgi alma ve deneyimleme fırsatı sunuyor. Fuar, 1 Ekim'e kadar Biga Belediyesi'nin ev sahipliğinde devam edecek.

Biga Fuarı Kapılarını 17. Kez Ziyaretçilerine Açtı
Güney Marmara’nın en büyük tanıtım etkinliği olarak kabul edilen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı 29 Eylül 2022 Cuma günü muhteşem bir açılışa sahne oldu. Biga Belediyesi’nin 22 bin metrekarelik alana sahip kapalı pazar yerinde düzenlenen ve 29 Eylül -1 Ekim tarihlerinde açık kalacak olan fuara katılan 130 firma stant açtı. Yurt içi ve yurt dışından pek çok davetlinin ve çok sayıda basın mensubunun katılım sağladığı Biga Fuarı’nın açılış törenine, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Çanakkale Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz, CHP Çanakkale Milletvekilleri İsmet Güneşhan ve Özgür Ceylan, Biga Kaymakamı Erdinç Dolu, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Cüneyt Erenoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Tekirdağ TSO Başkanı Cengiz Günay, Karacabey TB Başkanı Murat Bertan, Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı, Gemlik TB Başkanı Özden Çakır, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu, Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Baş, Biga TSO Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB Çanakkale GGK Başkan Yardımcısı Tevfik Başarır, Biga TSO ve Biga TB Meclis Üyeleri, Belde Belediye Başkanları, Biga Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu ve özel sektörün yöneticileri, oda ve dernek başkanları ve yöneticileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, fuara katılan firma yetkilileri ve vatandaşlar katıldı.

Biga TSO’nun 50. Yılını Kutluyoruz
Biga TSO Başkanı Şadan Doğan Biga Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada 17. Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı ile birlikte Biga sanayi ve ticaret odasının da 50. Yılını kutladıklarını ifade ederek  “Güney Marmara'nın parlayan yıldızı, bölge ekonomisinin lokomotifi, birlik ve beraberliğin simgesi , doğal güzellikleri ile göz kamaştıran  vatansever ve çalışkan insanları ile bilinen  Biga’mızda açılışını yaptığımız Güney Marmara'nın  en büyük fuarıdır.  Bu yıl 17. Kez Biga Fuarına ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşıyoruz.  Göreve geldiğimizden bu yana yaptığımız kurumsallaşma  çalışmalarımızın başarıya ulaştığını görüyoruz.  Fuarımızın bugünkü duruma gelmesinde emeği geçen komite başkanlarımıza, komite üyelerine, işbirliği içinde olduğumuz Ziraat Odamıza, Borsamıza, Belediyemize, Kaymakamlığımıza  teşekkür ediyorum.  İnanıyorum ki bundan sonra çok daha başarılı işler gerçekleştireceğiz.  Bu yıl bir gurur da iş dünyası adına şahsım ve Yönetim Kurulu olarak üstlendik. Biga İş dünyasının yegane temsilcisi  Biga Ticaret ve Sanayi Odamız 50 yaşında  bu gurur hepimizin.  50 yıllık odamızın 50. yılında  odamızda emeği geçenlere teşekkür ediyorum ve biz hep birlikte büyük bir aileyiz.” dedi

Biga'nın 2. Yüzyılı İçin Çok Çalışacağız
Biga Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Biga'nın gelecek yüz yılına ilişkin yaptığı değerlendirmesinde ise "Geçtiğimiz yıl Biga'mızın 100. yılına ulaşmanın mutluluğunu yaşadık.  O yıl bir şeye dikkat çekmiştim. Elbette 100. yıla ulaşmak büyük bir gurur  Ancak 100. yıla ulaşmamızın hepimize getirdiği bir görev vardır.  İşte bu sorumluluk bilinci ile Bigamızın gelecek vizyonunu  planlamak zorunda olduğumuzu ifade etmek istedim.  Ticaret Üretim serbest bölgesi, Karabiga limanı,  Karabiga yat limanı, Biga demiryolu,  OSB Genişleme sahası,  3. Sanayi tarım ve sera OSB,  Güzel Sanatlar Lisesi,  yıkılan okulların yapılması,  üyelerimizin tanıtımı, Biga Üniversitesi, iş garantili meslek lisesi  gibi bir çok projemizin ortaya çıkış yılı olmalı.  Biga'mız bir sanayi, tarım, hayvancılık, üniversite ve turizm kentidir.  Biga'nın gelecek ikinci yüz yılı bu maddelerde yer almaktadır.  2. yüz yılı planlarken bize ışık tutan  meslek komitelerimizin çalışmaları oldu.  Komitelerimiz çalıştı, esnafımızı, halkımızı dinledi ve talepler değerlendirildi çözümler üretildi.  Bugün bu noktaya gelmemizi sağlayacak en büyük çalışmayı ortaya koydular" dedi.

Yere Sağlam Basan Projelerimiz Var
Şadan Doğan konuşmasında Biga'nın birliğine de değinerek İlçenin gelişimi için yere sağlam basan projeleri olduğunu dile getirerek "Göreve gelirken 'Biga için hayallerimiz var' demiştik.  işte o hayalleri hep birlikte gerçeğe dönüştürmeyi başardık.  Yeni yüz yıl için de ayağı yere basan projelerimiz var.  Bu projelerimizi hayata geçirmek için de büyük bir gayretle çalışmaya devam edeceğiz.  Biga olarak bunu başaracağız.   Bizler İş dünyası olarak ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için  çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki çok çalışmak tek başına yeterli değil.  Oluşan dairenin etrafında birlik olmak zorundayız.   Göreve gelirken arkadaşlarıma  birlikte güçlüyüz ve Biga'yı birlikte büyüteceğiz demiştim.  Biga'da birlik ve beraberlik olmayı ne kadar önemsediğimizi herkes bilir.  Bugün burada Biga İş dünyası olarak ev sahipliği yaptığımız fuarımızda  hedefimize ulaştığımızı net bir şekilde görebiliyoruz.  Bizi başarıya götüren de bu birlik ve beraberliktir" dedi.

“Biga’mıza Değer Katmak İçin Daha Çok Çalışacağız”
Biga’yı ikinci yüzyıla hazırlamak için çalışmalarını aralıksız yürüttüklerine dikkat çeken Başkan Doğan; “Biga’mız bir sanayi kentidir. Biga’mız bir tarım kentidir. Biga’mız bir hayvancılık kentidir. Biga’mız bir üniversite kentidir. Biga’mız bir turizm kentidir. İşte Biga’mızın ikinci yüzyılının ipucu da bu maddelerde yatmaktadır. İkinci yüzyılı planlarken bize ışık tutan ise meslek komitelerimizin çalışmaları oldu. Komitelerimiz çalıştı. Üyelerimizi dinledi. Sorunları not aldı. Talepleri değerlendirdi, çözümler üretti. Bugün bu noktaya gelmemizde en büyük çalışmayı ortaya koydu. Meclis Divanım başta olmak üzere tüm yönetimimize, meclis üyelerimize ve komitelerimize hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum. Sözlerimi yere düşürmediniz. Çok çalıştınız. Biga’mıza değer katmak için daha da çok çalışacağız. Göreve gelirken ‘hayallerimiz var’ demiştik. İşte o hayalleri hep birlikte gerçek projelere dönüştürmeyi başardık. Bizim artık hayallerimiz değil; gerçek, ayağı yere basan, somut projelerimiz var. Tüm Bigalılar olarak projelerimizin hayata geçmesi için büyük bir motivasyonla çalışmaya devam edeceğiz. Biga olarak biz bunu başaracağız. Ben inanıyorum. Sizler de inanın” dedi.

“Ortak Değerlerimiz Etrafında Birlik Olmak Zorundayız”
Başkan Şadan Doğan konuşmasının devamında; “Bizler iş dünyası olarak, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine ulaştırmak için çok çalışıyoruz. Biliyoruz ki, çok çalışmak tek başına yeterli değil. Ortak değerlerimiz etrafında birlik olmak zorundayız. Göreve gelirken ‘Çalışarak güçlüyüz, Biga’mız için birlikteyiz’ demiştik. Yakın çalışma arkadaşlarım birlik ve beraberlik ruhunu ne kadar önemsediğimi çok iyi bilirler. Konu Biga olduğunda bir ve beraber olmayı ne kadar önemsediğimizi herkes bilir. Bugün burada, Biga’nın iş dünyası olarak ev sahipliğini yaptığımız fuarımızda, hedefimize ulaştığımızı net bir şekilde görüyorum. Siyasi görüşlerine bakmaksızın Çanakkale’mizin tüm renkleri burada ve bir arada. İşte bizi biz yapan, bizi başarıya ulaştıracak olan da bu birlik ve beraberlik ruhudur. Birlik ve beraberliğin en büyük simgesi olan Çanakkale ruhunu yüreğinde hisseden tüm siz değerli konuklarımızı yürekten alkışlıyorum” dedi.

“Ülkemizin Bağımsızlığı Ve Özgürlüğü, Ekonomik Temellerimizin Sağlamlığına Bağlıdır”
İş dünyasının temsilcileri olarak üretmeye devam edeceklerini ifade eden Şadan Doğan konuşmasını şu sözlerle noktaladı:
 
“Ülkemizin bağımsızlığı ve özgürlüğü, ekonomik temellerimizin sağlamlığına bağlıdır. Ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün; “Ekonomik kalkınma, Türkiye'nin hür, müstakil, daima daha kuvvetli, daima daha refahlı Türkiye idealinin belkemiğidir” sözleri de bunu ifade etmektedir. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına erişebilmenin mutluluğu içerisindeyiz. Ülkemizin refahı için mücadele eden tüm kahramanlarımıza minnet duyuyoruz.

Biga'mızı Daha Da İleriye Taşıyacağımıza Olan İnancımızı Geçmişimizden Aldığımız Güç İle Yineliyoruz
Biga Fuarı’nda konuşan Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, “Bugün burada, Biga Gıda, Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı'nın 17. kez düzenlenmesi vesilesiyle bir araya geldik. Her yıl daha da büyüyerek adından söz ettiren bu önemli etkinlikte, burada sizlerle birlikte olmaktan büyük kıvanç duyuyorum. Hep birlikte, tarımın, hayvancılığın ve teknolojinin buluştuğu fuarımızda, Gönüllerin Şehri Biga'mızı daha da ileriye taşıyacağımıza olan inancımızı geçmişimizden aldığımız güç ile yineliyoruz. Biga, tarımın kalbi olan bir ilçe olarak bilinir ve bu alanda 12 ay boyunca aktif bir şekilde faaliyet gösterir. Topraklarımızın bereketi ve iklimimizin elverişliliği sayesinde tarım, ilçemizin ekonomik yapısının temel taşlarından biridir. Bugün burada, tarımın sürdürülebilirliğini vurgulamak istiyorum. İlçemizdeki çiftçilerimiz, ürettikleri ürünlerle sadece Biga'yı değil, aynı zamanda ülkemizi de besliyorlar. Tarım, sadece geçim kaynağı değil, aynı zamanda toplumumuzun refahını artıran bir unsurdur. Biga, coğrafi konumuyla İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyük şehirlerin bağlantı noktasıdır. 138 yıllık bir hayalin sonucu olarak, 1915 Çanakkale Köprüsü ile bu konum daha da güçlendirilmiştir. Köprü, 2 kıtayı birbirine bağlayarak Biga'yı Güney Marmara'nın kilit bir merkezi haline getirmiştir. İlçemiz, tarımın önemli bir parçasıdır. Bu alana gereken önemi vermeli ve sahip çıkmalıyız. Biga'da yılın her günü, her saati devam eden bir tarım faaliyeti vardır. Bu bağlamda, seracılık ve sera OSB (Organize Sanayi Bölgesi) gibi modern tarım uygulamaları büyük bir öneme sahiptir. Seracılık, tarımın güvencesi gibidir ve Biga'nın lojistik potansiyeliyle daha da önemli bir hale gelmektedir. Biga'mız için artık coğrafi ürün başkenti desek, yanlış olmaz. Pirinç, nohut kahvesi, peynir tatlısı gibi ürünler, Biga'nın zengin mutfak kültürünün bir yansımasıdır. Bu ürünler, sadece lezzetleriyle değil, aynı zamanda Biga'nın tarım potansiyelini ve coğrafi çeşitliliğini de temsil eder. Bu ürünlerin tanıtımını yaparak, Biga'nın gıda mirasını daha geniş kitlelere tanıtmak ve desteklemek istiyoruz. Ülkemiz son 21 yılda büyük bir dönüşüm yaşadı, pek çok alanda önemli gelişmeler kaydetti. Bu gelişmeler, Türkiye'yi, Dünya'da daha rekabetçi bir ülke haline getirdi. Tarım ve teknoloji alanındaki devlet yatırımları her geçen gün artarak bizlere yol gösterici oldu. Türkiye Yüzyılı'na olan inancımızla, çiftçimizle, işçimizle, mühendisimizle, ekonomimizin her alanındaki hemşehrimizle canla başla çalışmaya, ecdadımızın bize bıraktığı mirasa sahip çıkmaya devam edeceğiz. Fuarı’mızın, Biga’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hemşehrilerimize ve katılımcı firmalara bereketli kazançlar getirmesini diliyorum. Başta Ticaret ve Sanayi Odası olmak üzere, Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve diğer sivil toplum kuruluşları ile emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Çanakkale Milletvekilleri Fuarın ve Biga’nın Önemine Vurgu Yaptı
İYİ Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz’ da  yaptığı kısa konuşmada; “Güzel olan bir şeyi 180 kere tekrar edin derler büyüklerimiz. Bu vesile ile ben de kürsüye bu güzellikleri tekrar etmek adına çıktım. Bu bağlamda Şadan Başkanım ve yönetim kuruluna hem bizleri bir araya getirdiğinden hem de 17’ncisini yapabilme gücünü ve kudretini gösterip her dönem daha da artırarak ve 130’dan fazla firmanın katılımıyla bu organizasyonu başarması gurur vericidir. Biga’mız bu konularda daima öncü olmuştur, bunu da bir kez daha bugün burada göstermiştir” dedi. CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan ise yaptığı kısa konuşmada; “17’nci kez düzenlenen Biga Fuarı’nda hemşerilerimiz ile bir araya gelmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Biga; bizler için, Çanakkale için ne kadar önemli ise; aynı zamanda Türkiye için de önemlidir. Biga bugün tarım ve hayvancılıkta ne kadar söz sahibi ise; sanayi anlamında da o kadar söz sahibidir. Biga’da dünyaya açılmış çok önemli sanayicilerimiz, üreticilerimiz ve işletmelerimiz var. Başta Doğtaş olmak üzere İÇDAŞ olmak üzere tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yüzyılda en stratejik sektör tarım ve hayvancılık olacaktır. Önümüzdeki döneme yönelik tüm planlamalarımızı buna göre yapmak zorundayız. Nasıl ki geçmişte; dünyada tarım ve hayvancılıkta kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri idiysek önümüzdeki yıllarda da tarım ve hayvancılıkta en önde gelen ülkelerden birisi olmak zorundayız. Tarım ve hayvancılıkta planlama çok önemli. Tarım Bakanlığımızın bu konularda ciddi çalışmalar yaptığını biliyoruz. 17’nci kez düzenlenen Biga Fuarımızın ilçemize, Çanakkale ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Yeni Yüzyılda Yeni Tarım Politikaları Hayata Geçiyor”
Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider yaptığı konuşmada ise bakanlığın faaliyetleri hakkında özetle şu bilgileri fuara katılanlara aktardı:
“Çanakkale çok şanslı bir şehir. Sadece havası, doğasıyla değil, şüheda fışkıran toprağıyla, deniziyle değil; aynı zamanda ülkeye örnek olan bir siyasi iklimin de ili olması itibariyledir. Farklı siyasi partilerden milletvekillerimizin çok değerli tespitleri oldu, kendilerine teşekkür ediyorum. 27’nci dönemde Tarım ve Orman Bakanlığımızın girişimleriyle, siyasi partilerin değerli milletvekillerinin de önerileri ile hangi toprakta, hangi ürünlerin yetiştirileceğine toprak karar verecek. Artık toprağın doğal mirasına geri dönmek zorundayız. Toprak artık ne diyorsa; onu ekeceğiz onu üreteceğiz. Hangi ürünün nerede nasıl ekileceği bir çalışma ile eş güdümle destekleme çalışmaları da yapacağız.”
“Çanakkale Bir Vilayet İse; Biga Bir Eyalettir”
AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider ise konuşmasında; “Biga’mız 1870 yılında belediye olmuş bir ilçemizdir. STK’larıyla, siyasileriyle, iş adamlarıyla topyekun hareket edebilen, bunun sonucunda da yaptığı törende iktidar, muhalefet belediye başkanlarının milletvekillerinin, diğer STK’larımızı ve iş adamlarımız birleştirebilen bir ilçedir. Biga kendi içine kapanık bir ilçe hiç olmadı, hiç olmayacaktır. Çanakkale bir vilayet ise; Biga bir eyalettir. Bu anlamda Bigalı olmaktan gurur duyuyorum. Biga’da bugün Türkiye’de yetiştirilen ürün deseninin yüzde 90’nında fazlası yetiştirilebiliyor. Bu ürünlerin tamamı da Türkiye ortalamasının çok daha yüksek oranlarda üretilebiliyor. Türkiye tarımını Biga tarımına orantılarsak; biz memleket olarak başarılıyız demektir. Sayın Bakanımızdan beklentimiz de şudur; milletimizin önündeki engelleri kaldırın, teşviklerimizi verin. CHP’li Milletvekilimizin hayırla bahsettiği gibi yapılanları çok önemsiyoruz. İnşallah bunlar artarak devam edecek ve gelecek fuarlarımızda çok daha güzel şeylerden bahsedeceğiz” dedi.

Sığır Güzellik Yarışmasında Dereceye Gidenlere Ödülleri Verildi
Biga Fuarı’nın 17’ncisinde Biga Sığırcılığı Güzellik Yarışması’nda kazanan üreticilere ödülleri takdim edildi. Ödül töreni öncesi dereceye giren sığırlar, fuar alanı önünde sergilendi. Biga hayvancılığına büyük katkı sunan yarışmaya 40’tan fazla köyden 60’dan fazla sığır katıldı. Bu yıl ilk kez işletmeler ziyaret edilerek yerinde değerlendirme yapıldı. Bu yıl 17’ncisi düzenlene  Biga Fuaraı’nda Biga Sığrcılığı Güzellik Yarışması da düzenlendi. Simenthal ırkı dana birincisi Balıklıçeşme Köyü’nden Ercan Bartav oldu. Bartav’a ödülünü Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider verdi. Simenthal ırkı düve birincisi ödülünü Bahçeli Köyü’nden Savaş Dursun kazandı. Dursun’a ödülünü Ak Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider teslim etti. Simenthal ırkı buzağı birincisi Kanibey Köyü’nden Adem Korkut’a ait buzağıya verildi. Korkut’a ödülünü CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan teslim etti. Holstein ırkı dana birinciliği ödülü için Kayapınar Köyü’nden Fahri Avcı hak kazandı. Avcı’ya ödülünü CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan teslim etti. Holstein ırkı düve birincisi ödülü Eski Balıklı Köyü’nden Fikret Savaş’a verildi. Savaş’a ödülünü İyi Parti Çanakkale Milletvekili Rıdvan Uz teslim etti. Holstein ırkı buzağı birincisi ödülünü almaya ise Yukarı Demirci Köyü’nden Ümit Güvey hak kazandı. Güvey’e ödülünü Çanakkale Vali Vekili Hakkı Uzun teslim etti. Ardında protokol üyeleri Biga Gıda Tarım Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarının açılış kurdelesini kesti. Katılımcılar daha sonra fuarda açılan stantları gezdi.
Ogün İnal