İSO 500 çalışmasında 2022 yılında üretimden satışlara göre en büyük kuruluşumuz 418,4 milyar liralık satışlarıyla Tüpraş oldu. Bu kuruluş uzun yıllardır sürdürdüğü liderliğini 2022 yılında da korudu. 2022 yılında üretimden satışlara göre ikinci büyük kuruluş 189,2 milyar lira ile Star Rafineri oldu. Üçüncü sırada ise 140,1 milyarlık üretimden satışlarıyla Ford Otomotiv yer aldı.
 
İlk 500 Firma Listesine Adlarını Yazdırdılar
 
Çanakkale, İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından açıklanan "İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması" sonuçlarıyla gururla dolup taştı. İlimizin önde gelen firmaları, Türkiye genelindeki büyük sanayi kuruluşları arasında yer aldı ve ekonomiye sağladıkları katkıyla öne çıktı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl düzenlenen "İSO-Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması"nın 2022 yılı sonuçları açıklandı. Çanakkale, bu prestijli listeye yedi önemli firma ile damgasını vurdu ve Türkiye ekonomisine büyük katkılarda bulundu.
 
Çanakkale Ekonomisinin Kalkınması İçin Çalışmalara Devam Edeceğiz
 
Başkan Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı olarak, şehrin bu büyük başarısını değerlendirdi. Çanakkale'nin ekonomik potansiyeli göz önüne alındığında, şehrin her açıdan gelişip kalkınması için gereken çalışmaların devam edeceğini belirten Başkan Semizoğlu, İSO 500'de yer alan yedi firmayı tebrik ederek, üretim ve istihdama katkı sağlayan firmaların ve tüm yatırımcıların daima yanlarında olduklarını vurguladı. Semizoğlu açıklamasında şunları söyledi. “İlimizin en büyük istihdam kaynaklarının başında gelen firmalarımızın, İSO 500 2022 yılı sıralamasında yer alması bizleri onurlandırdı. Kendilerine ilimiz ekonomisine ve istihdamına sağladıkları katkılar için teşekkür ediyorum.”
 
İSO 500 Listesindeki Çanakkale Firma Sıralaması:
 
İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş. (Sıralama: 12)
Enerjisa Enerji Üretim A.Ş. (Sıralama: 24)
İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş. (Sıralama: 36)
Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş. (Sıralama: 102)
Abalıoğlu Yem Sanayi A.Ş. (Sıralama: 167)
Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik Sanayi A.Ş. (Sıralama: 168)
Doğanlar Mobilya Grubu İmalat San. ve Tic. A.Ş. (Sıralama: 335)
 
Bu firmalar Çanakkale'nin ekonomik büyümesine ve sanayisine olan güçlü katkılarını bir kez daha İlk 500 firma arasına girerek bir kez daha kanıtladı. İSO 500'de yer alan bu firmalar, sadece şehrimiz için değil, Türkiye geneli ekonomi için de önemli bir role sahip. Gelecekte daha büyük başarılar ve büyüme umuduyla, Çanakkaleli firmaların çalışmaları yakından takip edilmeye devam edecek.
 
Murat Çağlayan