Osmanlı Devleti'nden günümüze uzanan köklü bir ekonomi kuruluşu olan Eskişehir Ticaret Odası, bu özel yılda çeşitli etkinlikler düzenledi. Ancak en anlamlı etkinlikleri arasında Çanakkale Gezisi öne çıktı. Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Çanakkale'ye yapılan bu gezi, hem 130. yıl kutlamalarına hem de Cumhuriyet'in 100. yılına yakışır bir etkinlik oldu.

Cumhuriyetimizin Yüzüncü Yılına Yakışan Bir Gezi Oldu
Eskişehir Ticaret Odası, kuruluşunun 130. yıldönümünü Cumhuriyetin ön sözünün yazıldığı Çanakkale’ye düzenlenen bir gezi eşliğinde kutladı. Eskişehir Ticaret Odası üyeleri, Eskişehir'den yola çıkarak önce antik liman Assos'u ziyaret etti. Tarihi Assos ve Ayvacık'ın doğal güzelliklerini keşfeden üyeler, gezinin ikinci gününde Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret ettiler. Rumeli Hamidiye Tabyaları, Namazgah Tabyası, Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Conkbayırı ve 57. alay gibi tarihi mekanları ziyaret eden üyeler, geçmişlerini yakından tanıma fırsatı buldular. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler kuruluş yıl dönümü ve Çanakkale ziyaret programı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Eskişehir Ticaret Odası 1893 yılında kurulmuş ve bu yıl itibari ile 130. yılını kutluyoruz. Bunu da hem meclis üyelerimiz hem de üyelerimizle hem de kent ile beraber kutlamaya özen gösteriyoruz. Bu yılımıza özel bir çok organizasyon yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Birinci amacımız tabi ki Eskişehir'e ekonomik anlamda katkı sağlamak. İkincisi ise çevredeki odalarla iş birliğimizi geliştirerek, hem kentimize, hem sanayimize hem de tarımımıza katkı sağlamaya çalışıyoruz. Çanakkale çok özel bir kent. Özellikle 1. Dünya savaşında verilen o mücadele ile ülkemizin tüm bireyleri de burada olurken Topyekün bir mücadele verildi. O yüzden ben her seferinde söylüyorum, başta çocuklarımız olmak kaydıyla Çanakkale herkes tarafından görülmeli ve burada yaşanılanları, verilen çetin mücadeleyi herkesin bilmesi gerekiyor. Neden? Çünkü geçmişimizi bilmemiz gerekiyor. Çanakkale'de de önemli bir geçmiş var. Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılı hem bu yıla çok yakışacağı için hem de Ticaret Odamızın Meclis üyeleri ve eşlerimizle birlikte geldik bu geziye. Neden Çanakkale'yi seçtik? Aramızdan Çanakkale'ye gelmeyenler, gezmeyenler vardı Çanakkale'yi. Kitaplarda aslında bir çok hikaye var, bir çok anlatım var. Ama burada asıl olan bir gerçek var Çanakkale tarihini ve Çanakkale Ruhunu yaşamak. Her geçen yıl müzeleri ile altyapısı ile birlikte bölgenin daha anlaşılır hale getirildiğini görüyorum. Benim Çanakkale'ye 10. gelişim her halde ve her gelişimde yeni bir şey öğreniyorum bu da beni sevindiriyor. Çanakkaleliler ve çevre illerdeki vatandaşlar bura biliyor ama ülkemizin her tarafından özellikle çocuklarımızın burayı bilmesi çok kıymetli.  Döner Dönmez de oda olarak burayı gezmekle ilgili bir takım girişimlerde bulunacağız özellikle Milli Eğitimle görüşmelerimiz olacak. Burada hem dostlarımız hem de Çanakkale Halkı tarafından Çok İyi ağırlandık. Bu anlamda Çanakkalelilere teşekkür ediyorum" dedi. 

Çanakkale’ye Her Gelişimizde Yeni Bir Şey Öğreniyoruz
Eskişehir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Emre Demir ise daha önce de Çanakkale'ye geldiğini ve her ziyaretinde duygulandığını belirterek, "Biz Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız gibi Eskişehir Ticaret Odasının da 130. yılını kutluyoruz. Dolayısı ile Biz de Çanakkale'ye gelerek daha önce Çanakkale'yi gezmeyen üyelerimizle bu destanı hissetmek ve Çanakkale Ruhunu taze tutmak açısından  bu geziyi düzenledik. Bir çok üyemiz buraya daha önce de geldi. Ben de 3 defa geldim. Ama her geldiğimizde yeni bir şey öğrendiğimiz ve her geldiğimizde duygulandığımız bir ecdadın şehit düştüğü, ama bir milletin de yeniden doğduğu bu bölgeye gelerek tüm bilgilerimizi taze tutmaya çalışıyoruz" dedi. Ticaret Odası üyeleri Çanakkale'de geçirdikleri üçüncü gün boyunca Çanakkale Merkezi'ni gezdiler. Aynalı Çarşı, Troya Atı ve merkezdeki müzeler gibi önemli yerleri ziyaret ederek Çanakkale'nin tarihi ve kültürel zenginliklerini yakından gördüler. Bu özel gezinin ardından Eskişehir Ticaret Odası, gelecek nesillere Çanakkale'nin önemini anlatmak amacıyla Milli Eğitim ile iş birliği yaparak Çanakkale'yi ziyaret edecek gençleri teşvik etmeyi planlıyor. Aynı zamanda, Çanakkaleliler ve Çanakkale Halkı tarafından sıcak bir karşılama ile ağırlanan Eskişehir Ticaret Odası üyeleri, bu deneyimi unutulmaz kıldı.
Ogün İnal