Her yıl 25 Eylülde düzenlenen Kurtuluş günü etkinlikleri bu yıl da  Lapseki Kaymakamlığı önünde düzenlenen Çelenk sunma töreni ile başladı. Çelenk sunumunda Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan, Lapseki protokolü Lapseki siyasi parti temsilcileri, öğrenciler, Çanakkale ve Lapseki muharip Gazileri  hazır bulundu. Tören Kaymakamlık önünde bulunan Atatürk büstüne çelenklerin sunulması ile başladı. Kaymakamlık adına Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediyesi adına Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki garnizonu adına da Lapseki Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan Atatürk Büstüne Çelenk sundu. Saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesi ile Kaymakamlık önündeki ilk tören sona erdi.

İkinci Tören Lapseki Şehitliğinde Yapıldı
Lapseki’ nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’ nun 101 yıl dönümü nedeni ile gerçekleştirilen tören’ in ikincisi Lapseki Şehitliğinde gerçekleşti saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylemesi ile  devam eden törende Lapseki ilçe müftülüğü Şehitler için dua okudu. Lapseki şehitliğindeki tören temsili şehit mezarlarına Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan, törene katılan protokol üyeleri ve Muharip Gaziler Derneği Üyeleri tarafından karanfil bırakılması ile son buldu. 

“Bugün Bu Topraklar Üzerinde Kirli Hesaplar Yapanlara Unutamayacakları Bir Ders Verildiği Gündür”
Lapseki’ nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’ nun 101 yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Lapseki çarşı caddesinde bulunan 15 Temmuz Şehitleri Meydanında yapılan kutlama töreni çoşku içinde geçti. Alanı dolduran öğrenciler ellerinde Türk Bayrakları ile Lapseki’nin düşman işgalinden kurtuluşunu kutladılar. Kutlama törenlerinde saygı duruşu ve istiklal marşının söylenmesinin ardından Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Lapseki Garnizon Komutanı Deniz Albay Bülent Pehlivan, töreni izlemeye gelen Lapsekililerin ve öğrencilerin kurtuluş gününü kutladılar. Kurtuluş kutlamaları töreninde konuşma yapan Lapseki Belediye Başkanı  Eyüp Yılmaz 25 Eylül’ün  Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapanlara unutamayacakları bir ders verildiği gün olduğunu ifade ederek şunları söyledi.  “Bu Anlamlı Günde; Mücadele Ruhunu, Birlik Ve Beraberliğimizi Pekiştirmeyi, Yoklukların İçinde Zafer Kazanmayı Bizlere Öğreten Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ve Silah Arkadaşları Başta Olmak Üzere, Vatanımızın Bekası Uğruna Canlarını Seve Seve Feda Eden Tüm Şehitlerimizi Ve Lapsekili Kahraman Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyorum. Bugün Bu topraklar üzerinde kirli hesaplar yapanlara unutamayacakları bir ders verildiği gündür. Bugün ‘’ya istiklal, ya ölüm’’ diyen kahramanların, şehadeti seçtikleri gündür. Bugün Lapsekimizin gurur günüdür. Bugün Lapsekimizin Bayramıdır. Hepimize kutlu olsun. Dünya tarihinin akışını değiştiren ve bağımsızlığa olan inancını ortaya koyan aziz milletimiz, Milli Mücadeledeki tüm imkansızlıklara rağmen işgalcilere karşı canla başla mücadele etmiştir.

“Lapseki Kurtuluş Mücadelesinde Üzerine Düşen Görevi Sonuna Kadar Yerine Getirmiştir”
Yılmaz Konuşmasının devamında kurtuluş savaşında Lapseki halkının üzerine düşen görevi yerine getirdiğini ifade ederek “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu, yurdun dört bir yanında olduğu gibi, bundan tam 101 yıl önce 25 Eylül 1922 tarihinde Lapsekimizde de tezahür etmiştir. Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir kez daha tüm dünyaya gösterilmiş, Lapsekimiz işgalcilerden temizlenmiş ve Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ ün önderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede Lapsekililer üzerine düşen görevi sonuna kadar yerine getirmiştir.
Kurtuluş Savaşı’nın en önemli safhalarından biri olan Akbaş Cephaneliği baskını, Lapsekili kahramanlarımızın önderliği ve gayreti sayesinde gerçekleştirerek tarihi bir başarıya imza atılmıştır.  Türk direnişi açısından büyük bir moral kaynağı olmuştur. Çanakkale savaşlarında, Arıburnunda, ana çıkarma noktasında, Düşmanın ilk ateşine gögüs gererek; düşmanla azimle, kararlılıkla mücadele eden Kahraman Lapsekili Muharrem Asteğmenimizi. Yaralı olarak tedavi amaçlı Lapseki’ye gelen abisinin asker elbiselerini giyerek gözünü kırpmadan cepheye gögüs gögüse savaşmaya giden 15 yaşındaki Kulağını vermeyen şehit olarakta bilinen Hasan oğlu Ahmet’i, Cephede Şehit Düşen Beybaşlı Halil’i ve Lapsekili İbrahim Onbaşı’yı, İlçemizi işgal etmek isteyen İngiliz müfrezesine karşı, kahramanca gögüs gererek mücadele eden Lapsekili Kahramanlarımızı Saygı ile anıyorum. Bizlere bu toprakları vatan kılan, vatan kalması için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen ecdadımızın fedakarlıklarını anlayarak daha çok çalışmalıyız. Kardeşliği yaşadığımız topraklarımızda bir ve beraber olarak özellikle çocuklarımız ve gençlerimizde milli şuur oluşturmalıyız. Yarınlara umutla bakarken, gelişmiş bir Türkiye ve gelişmiş bir Lapseki için; tarihimizi asla unutmamalıyız. Lapsekimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü gurur içinde idrak ederken, Bizlerde Lapsekimiz ve hemşerilerimiz için daha çok çalışmaya, daha çok üretmeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklâl ve İstikbâl mücadelesinde yer alan, Başta Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere, Kutsallarımız uğruna canlarını feda eden Tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi ve tüm isimsiz kahramanlarımızı rahmetle, minnetle, dua ile anıyorum. Lapsekimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümü kutluyorum.” dedi.

Muharip Gaziler Resmi Geçit Töreni Düzenledi
Kutlama töreni Lapseki Belediye Başka nı Eyüp Yılmaz’ın konuşmasının ardından günün anlamına uygun okunan şiirler ile devam etti. Hak oyunları gösterisi ve Çanakkale Boğaz Komutanlığı Bando Komutanlığı tarafından kurtuluş nedeni ile verilen konserde söylenen marşla izlenmeye değerdi. Bando Komutanlığının çaldığı marşlara tören alanındaki protokol, Lapsekililer ve öğrencilerde eşlik etti. 15 Temmuz Şehitleri meydanındaki tören ay yıldızlı bayrak, okul filamalarını ve muharip Gazi,ler derneği üyelerinin resmi geçidi ile sona erdi.

Törenler Gemi Ziyareti ve Mevlüt Okutulması İle Sona Erdi
Lapseki’ nin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’ nun 101 yıl dönümü etkinlikleri GESTAŞ kimanında demirli bulunan TCG Kumkale gemisi ziyareti ve Çınar altı meydanında Mevlid – i Şerif okutuldu.
Ogün İnal