Bu varyant, dünya çapında spike proteininde 30'dan fazla mutasyona sahip olması nedeniyle endişe doğurabildi. İlk kez 2023 yılında Hindistan'da tespit edilen bu varyant, daha sonra diğer ülkelerde de yayılmaya başlamasıyla dikkatleri üzerine çekti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu varyantı "endişe verici varyant" olarak sınıflandırdı.
Pirola Varyantı Nedir?
Pirola varyantı, Spike proteininde 35 mutasyona sahip omicronun alt türü bir varyant olarak biliniyor. Bu mutasyonların, virüsün daha hızlı yayılmasına, aşılardan kaçmasına ve daha şiddetli semptomlara neden olmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Pirola varyantının semptomları arasında ateş, öksürük, halsizlik, yorgunluk, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ve kas ağrıları yer almaktadır. Tat ve koku kaybı, bu varyantta diğer omicron varyantalarına oranla daha az yaygındır.
Pirola Varyantı Belirtileri Nelerdir?
Pirola varyantının ciddi semptomlara neden olma riski, henüz tam olarak anlaşılmamıştır. Ancak, Omicron varyantına göre daha şiddetli semptomlara neden olabileceğine dair bazı bulgular vardır. Pirola varyantı, küresel olarak endişe yaratmaktadır. Pirola Varyantı Belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

Pirola varyantı belirtileri, kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde, hiçbir belirti görülmeyebilir. Bazı kişilerde ise, daha ciddi semptomlar görülebilir.
Pirola Varyantından Korunmanın Yolları Nelerdir?
Kalabalık alanlardan gerekli olmayan durumlar dışında kaçınmak, sık sık el yıkamak ve maske takmak kişiyi sadece Koranavirüs yada eris, pirola virüsü gibi varyantlarından değil aynı zamanda grip dahil diğer solunum yolu enfeksiyonlarından da korumaya yardımcı olmaktadır. Pirola Varyantından korunmak için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir:
  • Maske takmak ve sosyal mesafeyi korumak,
  • Elleri sık sık yıkamak ve ağza götürmemek,
  • Aşıları tamamlamak, hekimin önerdiği adette yapmış olmak,
  • Eğer semptom hissediliyorsa izolasyon sağlamak.
Pirola varyantı ile BA2 varyantı aynı mıdır?
Pirola varyantı ile BA2 varyantı aynı değildir. Pirola varyantı, BA2 varyantının bir alt türüdür. Pirola varyantı, BA2 varyantından 35 mutasyona sahiptir. Bu mutasyonlar, Pirola varyantının daha hızlı yayılmasına, aşılardan kaçmasına ve daha şiddetli semptomlara neden olmasına neden olabilir. Pirola varyantı, ilk kez 2023 yılında Hindistan'da tespit edildi. Daha sonra diğer ülkelerde de yayılmaya başladı. BA2 varyantı ise, ilk kez 2022 yılında Danimarka'da tespit edildi. Daha sonra diğer ülkelerde de baskın varyant haline geldi. Pirola varyantı ile BA2 varyantının arasındaki bazı farklılıklar şunlardır:
  • Pirola varyantı, BA2 varyantından 35 mutasyona sahiptir.
  • Pirola varyantı, BA2 varyantına göre daha hızlı yayılır.
  • Pirola varyantı, BA2 varyantına göre aşılardan kaçma olasılığı daha yüksektir.
  • Pirola varyantı, BA2 varyantına göre daha şiddetli semptomlara neden olabilir.
Pirola Neden Diğer Varyantlardan Daha Dikkat Çekici?
30'un üzerinde Yale Tıp bülteninde Roberts, "[Omicron varyantı] XBB.1.5'ten [Eris] EG.5'e geçtiğimizde, bu belki bir veya iki mutasyondu" dedi. "Fakat Delta'dan Omicron'a da gördüğümüz bu büyük değişimler endişe verici." Bir varyant çok sayıda mutasyona sahip olduğunda bu mutasyonlar, varyantın daha bulaşıcı veya daha ölümcül olduğu anlamına gelebileceği için artan bir potansiyel riski temsil eder. Elbette mutasyonlar aynı zamanda bir varyantı daha az ölümcül veya daha az bulaşıcı hale getirebilir.
Pirola Önceki COVID Varyantlarına Göre Tehlikeli mi?
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), varyantla ilgili 23 Ağustos tarihli risk değerlendirme özetinde Pirola'nın "daha önce COVID-19 geçirmiş veya COVID-19 aşısı olmuş kişilerde enfeksiyona neden olma konusunda daha yetenekli olabileceğini" söyledi. ” Ancak CDC şunu da kaydetti: "Bu noktada bu varyantın daha ciddi hastalıklara neden olduğuna dair bir kanıt yok." CNN'in haberine göre , yakın zamanda ABD'deki iki laboratuvar Pirola'nın başlangıçta korkulandan daha az bulaşıcı olabileceğini buldu.
Pirola Varyantı Daha Bulaşıcı mı?
Pirola varyantı, Spike proteininde 35 mutasyona sahiptir. Bu mutasyonların, virüsün daha kolay bulaşmasına neden olabileceği düşünülmektedir. Araştırmalar, Pirola varyantının, Omicron varyantına göre yaklaşık %60 daha bulaşıcı olduğunu göstermektedir. Bu, Pirola varyantının, daha hızlı yayılabileceği ve daha fazla insanı enfekte edebileceğini göstermektedir.
Pirola Ne Kadar Yaygındır?
Pirola'nın mutasyon sayısı bilim camiasında endişe yaratsa da Pirola'nın kendisi henüz yaygın değil. İlk olarak Temmuz ayı sonlarında Danimarka'da tanımlandı. Ağustos ayına gelindiğinde bu varyant Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri'nde bulundu. Ancak CDC'nin Nowcast tahminiyle derlenen verilere göre , 2 Eylül'de sona eren hafta itibarıyla Pirola henüz en yaygın ilk 10 varyant arasında bile yer almıyor. COVID varyantı EG.5 veya "Eris" şu anda Amerika'da en yaygın varyanttır.
Pirola Varyantı Hakkında Sık Sorulan Sorular
YENİ COVİD AŞISI PİROLA'YA KARŞI İŞE YARAYACAK MI?
 Yeni aşıların ne zaman çıkacağı ve aşı takvimlerine ekleneceği ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Yine de yeni aşıların coranavirüs varyantları karşısında bir miktar koruma sağlama ihtimalinin yüksek olabileceği iddia ediliyor. ABD laboratuvarları, son altı ay içinde XBB alt değişkeni ile enfekte olan kişilerin Pirola'ya karşı en güçlü bağışıklık savunmasına sahip olduğunu yönündeki araştırma sonuçlarını paylaştı. Yeni aşıların; BA.2.86'nın virüsün diğer türleriyle rekabet edip edemeyeceğini veya bağışıklık tepkilerinden kaçma konusunda herhangi bir avantaja sahip olup olmayacağı ise henüz net olarak belli değil.
YENİ COVID AŞISINI NE ZAMAN ALABİLİRİM?
Yaşlıların ve bağışıklığı zayıf olanların, ciddi semptomlar geliştirme şanslarını azaltmak için aşı yaptırmaları özellikle tavsiye edilirken, yeni covid aşılarının Eylül ayında piyasaya sürülmesi ve ülkelerin teminlerine göre yeni aşı takvimlerini oluşturmaları bekleniyor.
PİROLA VARYANTINA İLİŞKİN, ÜLKELER NE GİBİ ÖNLEMLER ALDI?
Birleşik Krallık, BA.2.86 varyantının tanımlanmasının ardından ihtiyati bir adım olarak sonbahar gribi ve COVID-19 aşılama programlarının başlatılmasını öne alacağını açıkladı. Pek çok Avrupa ülkesi ise, yaşlı ve risk altındaki gruplara yönelik yıllık aşılama programlarının, varyantların artması nedeniyle planlanandan birkaç hafta daha erken başlayacağını söyledi.
Kaynak: Medicalpark