Buna göre 3 Eylül’ de yapılacak olan 12. Çanakkale Bisiklet Turu Şehitlere Saygı Sürüşü’ ne Çanakkale dahil 21 ilden bisiklet sürücüleri katılacak.

Kahraman Şehit Ve Gazilerimizi Anmak İçin 3 Eylül 2023 Tarihinde Şehitlere Saygı Bisiklet Turu Düzenleniyor
Çanakkale Bisiklet Platformundan yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözünün yazıldığı bu kutsal topraklarda, başta Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu, Anafartalar Kahramanı Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, HMS Ocean gemisine cehennemi yaşatan Seyit Onbaşı’yı, Nusrat Mayın Gemisi Kaptanı Yüzbaşı Tophaneli İsmail Hakkı Bey’i, Müstahkem Mevkii Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi’yi, çatışma sırasında tüfeği tutukluk yapınca, düşmana taş atarak savaşı sürdüren Bigalı Mehmet Çavuş’u, Alçıtepe Kahramanı Kâzım Karabekir’i, Kadınlarımız Ayşe Çavuş’u, Halime Çavuş’u, Asker Saime’yi, Melek Hanım’ı, Tayyar Rahime’yi, Kara Fatma’yı, Türkiye’de modern hemşireliğin gelişmesine katkı sağlayan Safiye Elbi’yi, Kurtuluş Savaşı’nda cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış Halide Edib Adıvar’ı, Mim Mim Grubu‘ndan Enver Paşa, Talat Paşa ve görev almış kahramanlarımızı, Karakol Cemiyeti’nden Yenibahçeli Şükrü’yü, Hamza Grubu’ndan Yüzbaşı Seyfettin’i, Kahramanmaraş’ta kurtuluş mücadelesini başlatan Sütçü İmam’ı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda emeği olan bu topraklar için bir an bile düşünmeden canını feda eden tüm kahraman şehit ve gazilerimizi anmak için 3 Eylül 2023 tarihinde #YüzüncüYıldaÇanakkaledeyiz !” ifadelerine yer verildi.

Program Belli Oldu
3 Eylül gerçekleştirilecek olan 12. Çanakkale Bisiklet Turu Şehitlere Saygı Sürüşü programı ve güzergahı belli oldu. İşte şehitlere saygı sürüşü programı ve güzergahı.
10.00 Şehitlere Saygı Sürüşü Başlangıç Kilitbahir Kalesi Namazgâh Tabyaları
11.30 Şehitlere Saygı Sürüşü Mola Şahindere Şehitliği
13.00 – 14.30 Şehitlere Saygı Sürüşü Ana Mola Şehitler Abidesi
14.30 Şehitlere Saygı Sürüşü Toplu Fotoğraf Çekimi Şehitler Abidesi
15.00 Şehitlere Saygı Sürüşü Dönüş Şehitler Abidesi
17.00 Şehitlere Saygı Sürüşü Bitiş Kilitbahir Kalesi Namazgâh Tabyaları
Sürüş Güzergâhı:
Kilitbahir Kalesi Namazgâh Tabyaları > Şahindere Şehitliği > Alçıtepe > Şehitler Abidesi toplam 48 kilometre
Ogün İnal