Çanakkale'de 48 dolmadan kontrol altına alınan büyük orman yangınına ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, "Gördüğümüz maddi zararı elbet telafi edeceğiz ancak kaybettiğimiz doğayı ve canlılarımızı, bozulan, yok olan ekolojik dengeyi yerine koymamızın ne yazık ki maddiyatla telafisi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden her birimizin vatandaşlık sorumluluğu gereği doğaya azami özen göstermemiz gerekmektedir" dedi.
 
Kontrol altına alınan yangının ardından Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ile birlikte AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, ÇOMÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde yangından zarar görmüş vatandaşları ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini sundu. Akabinde Terzioğlu KYK Yurdunda, yangın bölgesinden tahliye edilen vatandaşları ziyaret eden Bakan Yumaklı ve Milletvekili Gider, bizzat dinleyerek gerekli talimatları verdi.
 
Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider," Sahada alevlerin ortasında canla başla  mücadele eden; Türkiye’nin dört bir yanından gelen itfaiye ekiplerimiz, ateşin ortasında canları pahasına ilerleyen arazözlerimiz, aralıksız sorti yapan uçak ve helikopter pilotlarımız, sahaya su ve erzak yardımı götürmek için seferber olan vatandaşlarımızla bu yangının üstesinden hep beraber geldik. Başta Bakanımız İbrahim Yumaklı, bakan yardımcımız Veysel Tiryaki, İçişleri Bakan Yardımcımız Munir Karaloğlu, AFAD Başkanımız Oktay Memiş, Çanakkale’ye adeta bir üs kurarak tüm çalışmaların organizasyonu için büyük bir emek sarf ettiler. Şu aşamadan sonra bu felaketin tekrar yaşanmaması için her birimizin büyük bir özveri göstermesi gerekiyor. Gördüğümüz maddi zararı elbet telafi edeceğiz ancak kaybettiğimiz  doğayı ve canlılarımızı, bozulan, yok olan ekolojik dengeyi yerine koymamızın ne yazık ki maddiyatla telafisi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden her birimizin vatandaşlık sorumluluğu gereği doğaya azami özen göstermemiz gerekmektedir. Bu vesileyle tüm memleketimize tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, felaketin bertaraf edilmesinde görev yapan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum" dedi.