Veteriner Hekim Ceren EROĞLU’nun geçtiğimiz hafta Ankara’da bir hayvan sahibi tarafından darp edilmesinin ardından harekete geçen veterinerler, bu olayı şiddetle kınayan bir açıklama yayınlayarak tüm yurtta 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceklerini bildirdiler.
 
Çanakkale Veteriner Hekimler Odası Başkanı Alaattin Coşkun, Yönetim Kurulu adına şu açıklamayı yaptı:
 
“Hayvan Sağlığı için Ülkenin en ücra köşelerinden, Kent merkezine kadar her yerde hizmet veren Veteriner Hekimler doğası gereği aynı zamanda Halk Sağlığının da koruyucusudur.
 
Sağlık sınıfında yer almamıza rağmen, sağlık sınıfının yararlandığı hiç bir haktan yararlanmıyoruz. Sağlıkta şiddet yasası kapsamı dışında tutulmamız biz Veteriner Hekimleri oldukça üzmektedir.
 
Yaşamın her alanında kadına, çocuğa, doğaya, hayvana karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da hızla artmış ve artık dayanılmaz bir boyuta gelmiştir.
 
Veteriner Hekimlerde bu şiddetin en büyük mağdurlarından biri olmakta mobbinge, tacize, linçe, şiddete uğramakta, darp edilmekte hatta öldürülmektedirler. 2020 yılında İlimiz Gökçeada İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Ceyhun AYMELEK görevi başında saldırıya uğramıştır. 2022 yılı Nisan ayında Dünya Veteriner Hekimleri Günü öncesinde toplum sağlığını korumaya çalışırken Mezbaha da görevi başında öldürülen Veteriner Hekim Volkan LALE’nin katilinin cezası henüz kesinleşmemişken, geçen ay İzmir de, geçtiğimiz hafta Ankara da muayenehanesinde saldırıya uğrayan Veteriner Hekim Ceren EROĞLU hayvan sahibi tarafından darp edilmiştir.
 
Yaşatmayı ve şifa vermeyi İlke edinmiş bir meslek grubu olarak sesimizi duyurmak için acil durumlar hariç 21 Ağustos 2023 Pazartesi günü 1 Gün süreyle işimizi bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.
 
Murat Çağlayan