Meclisi toplantısına ekonomi ve enflasyon oranları değerlendirildi. Toplantıda ülkemizdeki enflasyon oranının diğer ülkelerden kat kat daha fazla olduğu ifade edilirken toplantıda iş dünyası olarak bu mücadelede net bir politikaya acil ihtiyaç olduğuna vurgu yapıldı.

“HEPİMİZİN TEK ARZUSU FAİZLERİN KALICI OLARAK DÜŞMESİ”
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı meclis toplantısı yapıldı.  ÇTSO Meclis toplantısının açılış konuşmasını ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay yaptı . Okyay açılış konuşmasında “Hepimizin ortak arzusu, bu ülkede faizlerin kalıcı olarak düşmesi, yatırımların canlanması, üretim kapasitesinin artması” dedi. Okyay konuşmasında şunları söyledi. Hem mevsimsel hem de ekonomik gelişmeler açısından epey sıcak bir yaz geçiriyoruz. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta enflasyon verileri açıklandı. Temmuz ayı enflasyon oranı yüzde 9,49 olurken, yıllık enflasyon da yüzde 47,83 olarak hesaplandı. Temmuz verilerinin açıklanmasının ardından, Merkez Bankası gelecek üç yıla ait enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Bu yıl sonu için enflasyon tahmini yüzde 22,3'ten yüzde 58'e yükseltildi. 2024 için yüzde 8,8'den yüzde 33'e çıkarıldı. 2025 yılsonu tahmini ise yüzde 15 olarak belirlendi. İş dünyasının 2024 bütçe ve iş planlarını yapmaya başlandığı bugünler için çok önemli bir parametre. Türkiye’nin öncelikli hedefinin enflasyonu tek haneye düşürmek olması gerektiğini ve ekonomi politikasının da buna göre çizilmesinin şart olduğunu düşünüyorum. Çünkü enflasyon karar alma süreçlerimizi zorlaştırıyor, kaynakların rasyonel alanlara yönlendirilmesini engelliyor. Hepimizin ortak arzusu, bu ülkede faizlerin kalıcı olarak düşmesi. Yatırımların canlanması, üretim kapasitesinin artması. Ancak bununla birlikte enflasyonun düşürülmesi de en az bir o kadar öncelikli bir hedef.
 
“UMARIZ ULUSLARARASI SERMAYE ÜLKEMİZE GELİR”
 
Okyay konuşmasında ekonomide yurt içi beklentileri kadar yurt dışı beklentilerinin de önemli olduğunun altını çizerek umarız yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesi için gerekli adımlar atılır ded. Okyay konuşmasında şu cümlelere yer verdi. “Ekonomik gidişatta geleceğe ilişkin beklentilerin etkisi reel olaylar kadar önemlidir. Küresel ve yerel ilişkilerin iç içe geçtiği bir ekonomi dünyasında, yani dünyaya entegre olmuş ekonomilerde, elbette yurt içindeki vatandaşların beklentileri kadar, yurt dışındaki kurum ve özellikle yatırımcıların da ekonomiye dair gözlem ve değerlendirmeleri önem arz ediyor. İşte bu nedenledir ki, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yabancı yatırımcılarla birbiri peşine toplantılar düzenleyerek, ekonomik program ve hedefler konusunda kendilerini bilgilendiriyor. Son olarak geçen hafta 50’ye yakın şirketin temsilcisiyle yapılan toplantıdan dışarıya yansıyanlar, yabancı yatırımcı tarafında ihtiyatlı bir iyimserlik olduğu yönünde. Umarız bu çabalar olumlu bir sonuç verir ve ülkemizin çok ihtiyacı olan uluslararası sermayenin ülkemize gelmesi konusunda kapılar arzu edildiği gibi açılır.
 
ENFLASYON ÜLKEMİZDE DİĞER ÜLKELERLE GÖRE AÇIK ARA ÇOK YÜKSEK SEYREDİYOR”
 
Ağustos ayı meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan meclis başkanı Osman Oktay’ın ardından söz alan ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ersin Kahraman ekonomiyi ve enflasyon oranlarını değerlendirdi. Kahraman değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi.
“ Hem iklim olarak, hem de ekonomik olarak sıcak günlerden geçiyoruz. Tüm dünyanın gündeminde küresel ısınma problemi ve sınırlandırılması ile ilgili çalışmalar var. Ancak enflasyon Ülkemizde diğer Ülkelerle açık ara çok yüksek seyrediyor ve iş dünyası olarak bu mücadelede net bir politikaya acil ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. TCMB 2023 yılının üçüncü enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon tahminini % 22,3’ten % 58’e , 2024 yılsonu enflasyon tahminini de %  8,8’den % 33’e yükseltti. 2025 sonu tahmini ise % 15. Enflasyona karşı korunamadığımızı biliyoruz ama rakamların tam gerçekçi olmasa da gerçeğe yakın ve en azından şeffaflıkla sunulmasını doğru buluyorum. Merkez Bankası politika faizini de yüzde 17,50’ye yükseltti. Tüketici ve üreticilerin genel ekonomik duruma ilişkin değerlendirme, beklenti ve eğilimlerini özetleyen bir bileşik endeks olan ekonomik güven endeksi TOBB Haftalık Ekonomi Bültenine göre Temmuz ayında bir önceki aya göre % 1,8 azaldı. 2023 yılı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %8,4 oranında artsa da,  2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde % 0,6 oranında azalışla 143 milyar 435 milyon dolar oldu. İthalat ise 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde  %5,1 oranında artarak 217 milyar 52 milyon dolar oldu. Özetle, dış ticaret açığımız devam ediyor.
 
Meclis açılış konuşmalarının ardından Hesapları İnceleme Komisyonu Üyesi Ersin Vural tarafından, Hesapları İnceleme Komisyonu’nun 2023 Temmuz ayı mizanı ile ilgili rapor okundu ve mizanının tetkik ve onayı yapıldı.Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Genel Sekreteri Sema Sandal tarafından sunulan. azami fiyat tarife talepleri Mecliste görüşülerek onaylandı.
Ogün İnal