‘’TRT, TARAFSIZ ÇALIŞMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YERİNE GETİRMİYOR” 
Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl yönetimi, Gençlik kolları yönetimi CHP İl Başkan Doğan Ateş Başkanlığında Çanakkale adliyesine geldiler. TRT’nin CHP ve CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğluna yönelik olumsuz yayınlar nedeni ile  TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı hakkında “kamusal görevini kötüye kullanma” suçlaması ile suç duyurusunda bulunmak üzere gelen CHP’lilere CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan’ da eşlik etti. Adliyesine girerek ilgili makama  TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı hakkında “kamusal görevini kötüye kullanma” suçlaması ile suç duyurusunda bulundu. CHP’liler adliye çıkısında basın açıklaması yaptı. Suç duyurusu ile ilgili basın açıklamasını yapan Çanakkale İlk Başkan Yardımcısı Aydın Karasaç açıklamasında bir devlet kurumu olan TRT’nin adeta siyasi iktidara destek veren bir kurummuş gibi hareket ederek CHP alehine yayınlarını arttırarak sürdürdüğünü ifade ederek ‘’Bugün, kamusal görevini kötüye kullanan TRT Genel Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunmak üzere adliyeye geldik. TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, göreve başladığı günden bu yana, TRT'ye yanlış bir yayın politikası izletmektedir. TRT Devletin ve Milletin Kurulusudur. Hepimizin vergileriyle gelir elde etmektedir. Buna karşın çok uzun süredir CHP'yi yok sayan veya kötüleyen yayınlar yapmaktan geri durmamaktadır. TRT Kanunu, TRT kanallarının yayınlarında tarafsız davranmasını hükmetmiştir. Ne var ki mevcut TRT yönetimi bu yükümlülüğünü verine getirmemektedir. Özellikle secim dönemi boyunca TRT, devlet televizyonu olarak değil, AKP'nin propaganda makinesi olarak çalışmıştır. Genel Başkanımızı ve Partimizi yok sayan zihniyetin demokrasi tarihimize kara bir leke olarak geçtiğini belirtmek isteriz. Siyasi tarihimiz bu kişileri yargılayacak ve mahkum edecektir. Ancak hesabımızın mahşere kalmasına izin vermeyeceğiz. Bu adaletsizliğin sorumluları hukuk önünde de hesap vermek zorundadır. TRT, AKP'nin ve Erdoğan'ın seçimi kazanması için bir televizyon kanalı ne yapmalıysa onu yapmıştır.

“TRT İKTİDAR PARTİSİNİN YAYIN ORGANI OLMUŞTUR”
Karasaç açıklamanın devamında TRT’nin yayınları ile ilgili örnekleri de vererek TRT sarayın sözcüsü haline gelmiştir.” dedi. Karasaç açıklamasında şu ifadelere yer verdi. “Adeta Saray' in sözcüsü haline gelmiştir. Bu süreçte; CHP Genel Başkanı, MYK üyeleri, PM üyeleri ve milletvekillerini TRT ekranlarında canlı yayınlanan hiçbir programa davet edilmemiştir. O kadar ki Genel Başkanımız, TRT' de yalnızca hain darbe girişiminin ardından bir defa programa davet edilmiştir. Genel Başkanımızın siyasi konuşmaları TRT' de ya yayınlanmamakta ya da çok az yayınlanmaktadır. Genel Başkanımızın grup toplantılar TRT ekranlarında kesilerek yayınlanmaktadır. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Aralık 2022 tarihinde yaptığı 40 dakika 56 saniyelik grup konuşmasının 10 dakika 18 saniyelik kısmını yayınlandığı görülmektedir. 3 Ocak 2023 - 28 Mart 2023 tarihleri arasında Sn. Kemal Kılıçdaroğlu'nun 9 adet grup toplantısı düzenlediği; bu toplantılardaki konuşmaları sırasıyla; 9 dakika 50 saniye, 9 dakika 26 saniye, 10 dakika 10 saniye, 10 dakika 38 saniye, 10 dakika 2 saniye, 11 dakika 14 saniye, 9 dakika 30 saniye, 10 dakika 20 saniye ve 10 dakika 36 saniyelik kısımlarını canlı yayınladığı tespit edilmiştir. Seçim boyunca CHP'nin ve Cumhurbaşkanı Kemal Kııçdaroğlu' nun siyasi reklamları, TRT ekranlarında Recep Tayyip Erdoğan' ın çok altında yayınlanmıştır. Bunların çoğu da gündüz kuşağında yayınlanmıştır. TRT ekranlarında CHP ile ilgili yapılan haberlerin çoğu olumsuz, şekildedir. Örneklemek gerekirse bu haberlerin bir kısmının başlıkları şu şekildedir: "CHP' de Hakaret Krizi Büyüyor mu?", "Ekonomi Vizyon Belgesine Eleştiri", "Kılıçdaroğlu' na Gazi Meclis Tepkisi" Genel Başkanımızın konuşmaları ya hiç yayınlanmamakta, ya da kesilerek yayınlanmaktadır. Örneğin 03/12/2022 tarihli CH vizon belgesi açıklaması toplamda 4 saat 4 dakika sürmüşken TRT Haber bu yayını yalnızca 6 dakika 18 saniye vermiştir. Yine Genel Başkanımızın TBMM' deki 2022 bütçe konuşması 1 saat 2 dakika sürmüşken TRT Haber yalnızca 8 dakika 48 saniyesini canlı yayınlanmıştır. Tüm bu konular nedeniyle halkın haber almasını engelleyen, siyasi haklarımızı kullanmamıza ve duyurmamıza izin vermeyen, görevini kötüye kullanan TRT Genel Müdürünü bugün savcılığa şikayet ediyoruz. Adalet arayışımız ve yürüyüşümüz sürecek’’

“TEK ADAM REJİMİDE TRT AMACI DIŞINDA HAREKET ETMEYE BAŞLADI”
CHP Çanakkale İl Başkan Yardımcısı Aydın Karasaç’ın basın açıklamasından sonra söz alan CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan konuşmasında  ‘’TRT kurumu halkın ödemiş olduğu vergilerden kurulan bir kuruluş. Herkese eşit mesafede ve eşit bir şekilde yayın yapmak zorundadır. Bu bir yasal zorunluluktur. Maalesef TRT son yıllarda sarayın ve AKP’nin borazanı gibi hareket etmektedir. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Bugün Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak basın açıklaması yapıyoruz, TRT Genel Müdürü hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Çünkü son derece yasalara ve kanunlara aykırı bir şekilde hareket etmektedir. Bizde CHP olarak bunu kabul etmek mümkün değil. Geçmiş yıllarda TRT’de, açık oturumlar olur, seçim zamanlarında her siyasi partinin görüşler açıklanır. TRT Radyolarda belli saatlerde her siyasi parti açıklama yapardı. Halkımızda gerçekten bilgilenirdi.  TRT’nin görevi buydu aslında ama tek adam rejimi ile birlikte bu ucube sistemde TRT maalesef amacı dışında hareket etmekte. Bu yüzden de protesto ederek TRT Genel Müdürü hakkında suç duyurusunda bulunduk. Hak, hukuk ve adalet mücadelemiz devam edecek’’ ifadelerine yer verdi.
Ogün İnal