Lapseki yeni kordonda kurulan sahnede Lapsekililere ve Çanakkale’nin dört bir yanından gelen Çanakkalelilere dillere pelesenk olmuş birinden güzel parçaları seslendirdi. Lapseki Kiraz festivali kapsamında verilen konsere binlerde izleyici katıldı.

KONSER ÖNCESİNDE YARIŞMALARDA DERECEYE GİRENLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ
Lapseki Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen ve bu sene 38.si düzenlenen Geleneksel Lapseki kiraz Festivali tüm hızıyla devam ediyor. 38. Lapseki Kiraz Festivalinin 3. Gününün akşam Lapseki yeni kordonda kurulan sahnede fantezi müziğinin efsane ismi Cengiz Kurtoğlu konseri ve Kiraz Yarışması ödül töreni gerçekleştirildi.  Kiraz festivalinin konser ve ödül töreni programına Çanakkale Vali İlhami Aktaş, Lapseki Kaymakamı Emre Öztürk, Çanakkale İl Emniyet Müdürü Celal Taşci, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İlçe Belediye Başkanları, siyasi parti temsilcileri, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Konser öncesi yarışmalarda ve spor müsabakalarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Cengiz Kurtoğlu konseri öncesi Festival kapsamında gerçekleştirilen yarışmalarda dereceye giren yarışmacılara  ödülleri verildi. ilk ödüller festivale ismini veren kiraz alanında yapılan yarışmalarda dereceye girenlerin ödülleri verildi.   Aroması, gramajı ve sap kalitesi gibi 15 farklı kriterde değerlendirmenin yapıldığı kiraz yarışmasının sonunda Ziraat-900 kategorisinde birinciliği alan Hasan Doğan, ikinciliği Ahmet Aksoy, üçüncülüğü Ahmet Öncü, dördüncülüğü Mehmet Turgut ve beşinciliği ise Mehmet Şen elde etmişti. Diğerleri kategorisinde ise birinci İsmail Okutucu, ikinci Nagihan Kolkoparan, üçüncü Samet Şen, dördüncü Mehmet Oktay ve beşinci Yasemin Güney oldu. Ödül töreninde, Kaymakam Emre Öztürk tarafından Ziraat-900'de birinciye 7 bin 500, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin, dördüncü 2 bin, beşinciye bin 500, diğer çeşitlerde ise, birinciye 7 bin 500, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin, dördüncü 2 bin, beşinciye bin 500 TL para ödülü verildi. Yemek Yarışmasında ise  Ana yemek kategorisine  Ganniş yemeği ile katılan Mihriye Akbıyık, Tatlı Kategorisinde ise Fırında Sütlaç tatlısı ile Neriman Balta, Hamur işi kategorisinde   ise Su Böreği ile Filiz Yılmaz  derece almıştı.  Yemek yarışmasında dereceye girenlere de Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz tarafından ödülleri verildi. Ödül töreninde spor alanında dereceye giren sporcular da takımlar halinde sahneye çağırılarak hem madalyaları hem de ödülleri takdim edildi.

FESTİVAL LAPSEKİ KİRAZININ TANITIMI AÇISINDAN ÖNEMLİ
Ödül Töreninde konuşma yapan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz Festivalin Lapseki Kirazını tanıtmak için önemli olduğunu ifade ederek “Köprüsüyle, kirazıyla, şeftalisiyle, tarımı ve turizmiyle birlikte, bölgede yıldızı parlayan ilçe olduk. Lapseki'mizi tanıtmak, geleneklerimizi yaşamak ve yaşatmak, şehrimizin değerlerini tüm Türkiye ile paylaşmak tek amacımızdır. Festivallerimizin öneminin bu anlamda çok büyük olduğunu düşünüyoruz. Toprağın değerinin, zarafetinin hatırlandığı günler olarak bizlere çok şey öğretti. Kendine has görünümü, lezzeti, tadıyla benzerlerinden ayrılan, 38 yıldır adına düzenlenen festivaliyle Lapseki kirazımız nimetlerin en güzeli, üreticimizin yüz akıdır. Bugün bir marka haline gelen kirazımız festivalde en güzelleri sergilenen, yarışmalarla daima diriliğini koruyan, halkımızın haklı gururudur. Festival çerçevesinde düzenlenen en iyi kiraz yarışmasının üreticilerimizi teşvik ettiğini, ayrıca Lapseki kirazının tanıtımı için çok önemli bir araç olduğunu hatırımızdan çıkarmadan çalışmalarımıza devam edeceğiz. Lapseki kirazımızın tadını ve güzelliğini anlatmaya kelimeler yetmez. kirazımız, hem ülkemizin hem de dünyanın en kaliteli kirazlarından bir tanesidir. Biz bugün burada, sadece bir festival gerçekleştirmiyoruz. Burada, el ele gönül gönüle vererek; kardeşliğimizin ve beraberliğimizin asla bozulmayacağının da mesajını veriyoruz.  Bizler, siz vatandaşlarımız için gece gündüz çalışıyoruz. Sesimizi değil sözümüzü yükselterek, bir ve beraber olup dikleşmeden dik duruyoruz. Ülkemiz ve insanımız için, sizlerin emaneti olan bu makamlarda çalışırken, aklımızdan sizlerin bize duyduğu bu güven, samimiyet, vatan ve millet sevgisi asla çıkmıyor. Yorulduğumuz anda sizlerin bize olan güveni aklımıza gelecek, çok daha fazla çalışacağız ve daha fazla üreteceğiz.  Allah’ın izniyle, siz hemşerilerimin desteği ile umutları çoğaltarak, ufukları açarak hep birlikte Lapseki’nin inşasını sürdürecek ve Allah’ın izniyle daha büyük etkinliklerde bulaşacağız” dedi.

CENGİZ KURTOĞLU HAYRANLARI ALANI DOLDURDU
Lapseki Belediyesi tarafından düzenlenen 38. Kiraz Festivalinin 3. Gününde Lapseki yeni kordan da kurulan sahnede düzenlenen ödül töreni ve Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz’ın konuşmasının ardından Fantezi müziğin efsane ismi Cengiz Kurtoğlu konseri gerçekleştirildi. Çevre ilçelerden de gelen Cengiz Kurtoğlu hayranları ile birlikte Lapseki yeni kordon konser alanı  binlerce kişi ile doldu. Konserde Kurtoğlu coşkusu Unutulmaz aşk şarkılarını seslendirdi. Konserde dillere pelesenk olmuş aş şarkılarını dinleyenler adeta zamanda yolculuk yaptı. Konsere katılan Cengiz Kurtoğlu sevenler unutulmaz bir gece yaşadı. Lapseki Batı Kordonunda düzenlenen Cengiz Kurtoğlu Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı  Duyanlara duymayanlar” şarkısı düeti ile  sahneye giriş yaptı.  Coşkulu konsere ünlü sanatçıya hayranları da eşlik etti. Çoğunlukla aşk şarkılarını seslendiren Kurtoğlu, konsere gelenler unutulmaz anlar yaşatırken, konserde geceyi  havai fişekler aydınlattı.  Konserde Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Cengiz Kurtoğlu'na günün anısına hediye, çiçek ve kiraz takdim etti.
Ogün İnal