Geleneksel kiraz festivaline adını veren kiraz yarışmasında Ziraat-900 ve diğer kategorilerde 37 çiftçinin kirazları yarıştı. Yarışmada, kirazları belirli kriterleri baz alarak değerlendiren yarışma komisyonu Lapseki’nin en lezzetli kirazını seçti.

YARIŞMAYA KATILAN KİRAZLAR 15 KRİTERE GÖRE PUANLANDI
Çanakkale’nin meyve deposu olan Lapseki’de, ünü ülke sınırlarını aşan meşhur Lapseki Kirazı ile ilgili yapılan geleneksel festival önceki gün başlamıştı. Lapseki Belediyesi 38. Kiraz Festivali  etkinlikleri kapsamında festivale adını veren kiraz yarışması Lapseki Belediyesi hizmet binasının zemin  katında yapıldı. Tadı, aroması ve çay bardağına sığmayan iri yapısı ile namı ülke sınırlarını aşan Lapseki Kirazı için çeyrek asrı aşkın zamandır yapılan Kiraz festivali bu yıl da coşku ile gerçekleşmeye devam ediyor.  Bu yıl 38.’si düzenlenen festivalin yarışma bölümünde Lapseki Kiraz yarışmasında Ziraat-900 ve Diğer kategorilerde  başvuru yapan 37 kiraz üreticisinin kirazlar uzman jüri tarafından değerlendirildi.  Kiraz yarışmasında Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, Siyasi Parti temsilcileri, daire müdürleri, üretici ve vatandaşlar hazır bulundu.

KOMİSYON ÜYELERİ SEÇİM YAPMAKTA ZORLANDI
Lapseki Belediyesi 38. Kiraz Festivali etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen kiraz yarışmasına “Ziraat-900” kategorisinde 18 ve “Diğerleri” kategorisinde 19 olmak üzere toplam 37 çiftçi tarafından hasadı gerçekleştirilen kirazlar yarışmaya katıldı. Lapseki Belediyesi Belediye hizmet binasında kurulan stantda üreticiler süsledikleri kiraz kasalarını yarışma komisyonunun beğenisine sundu. Kirazlar,  jüri üyesi tarafından  2 ayrı kategoride, 15 ayrı kritere göre değerlendirildi. Jüride yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Prof. Dr. Murat Şeker, Lapseki Meslek Yüksekokulu (MYO) Prof. Dr. Gıyasettin Çiçek, Doç. Dr. Neslihan Ekinci, Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Sakaldaş, Dr. Öğretim Üyesi Sefa Polatöz, Ögretim Görevlisi Mustafa Onur Ünal, Neşe Yılmaz, ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Mehmet Ali Gündoğdu, İlçe Tarım Müdürü Ziraat Yüksek Mühendisi Ali Kaçan ambalaj, meyve ağırlığı, şeker oranı, sap kalitesi ve tat kriterlerine göre puanlama yaptı. Çay bardağının boğumundan girmeyen irilikteki kirazlar, jüriyi seçim yapmakta zorladı. Kiraz Yarışmasında konuşan Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, "İki kategori de kiraz yarışmalarımız var. Ziraat 900 ve diğer çeşitlerimiz. Ziraat-900'de 18 üreticimiz, diğer çeşitlerde ise 19 üreticimiz katılıyor. Ben bütün üreticilerimize yarışmaya katıldıkları için teşekkür ederim. Jüri üyelerimiz en iyi, en güzel kirazı seçecekler. Onların işlemleri bittiğinde Lapseki'nin en iyisi, en iri kirazı ortaya çıkmış olacak. Bu kirazlar Lapseki'nin özel kirazları gerçekten bardağa sığmıyorlar. Bu kirazları Lapseki çiftçilerimiz, üreticilerimiz üretiyorlar. Onlara buradan teşekkür ederim" dedi.

LAPSEKİ’NİN EN GÜZEL KİRAZI BELLİ OLDU
Uzman jüri üyeleri Aroması, gramajı ve sap kalitesi gibi 15 farklı kriterde değerlendirme yaptılar. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Ziraat-900 kategorisinde birinciliği Hasan Doğan kazanırken, ikinci Ahmet Aksoy, üçüncü Ahmet Öncü, dördüncü Mehmet Turgut ve beşinci Mehmet Şen oldu. Diğerleri kategorisinde ise birinci İsmail Okutucu, ikinci Nagihan Kolkoparan, üçüncü Samet Şen, dördüncü Mehmet Oktay ve beşinci Yasemin Güney oldu. Ödül töreninde, Ziraat-900'de birinciye 7 bin 500, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin, dördüncü 2 bin, beşinciye 1500, diğer çeşitlerde ise, birinciye 7 bin 500, ikinciye 5 bin, üçüncüye 3 bin, dördüncü 2 bin, beşinciye 1500 TL para ödülü dağıtılacak. Ödüller, yarın akşam saat 21.00'de Yeni Kordon'da düzenlenecek olan Cengiz Kurtoğlu konserinde dereceye giren üreticilere takdim edilecek.

KİRAZLAR CUMHURBAŞKANINA ERDOĞAN’A DA GÖNDERİLDİ
Dereceye giren kirazların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da gönderileceğini dile getiren Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz “Lapseki Kiraz Festivali sadece kiraz yarışmalarından ibaret değil.  Pazartesi günü itibari ile başladığımız festivalimizde  kiraz yarışmalarımızın yanında yelken yarışları, yemek yarışmaları ve çocuk oyunları ile programlarımız devam ediyor. Yarışmamızda dereceye giren kirazlarımızı her yıl olduğu gibi bu yıl da Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’a yolladık. Sağ olsun o da her zaman Lapseki kirazını överek bize ve kiraz üreticilerine destek oluyor” dedi.
Ogün İnal