Ayvacık Bölge Trafik Denetleme istasyonundan yapılan açıklamada “2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı” doğrultusunda Küçükkuyu rampaları denilen yol güzerganına yapılan ve rampalarda ulaşımın hızla ve düzenli bir şekilde yapılmasını sağlayan Assos ve Truva Tünelleri ile ilgili güvenlik açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada Assos ve Truva tünellerinde meydana gelen kazaların önlenmesi için alınan önlemler ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi. “D550-05 Devlet Karayolunun 40. ve 47. kilometreleri arası Ayvacık İlçemize bağlı Küçükkuyu Beldesi, turizm ve ticari taşımacılık yönünden Avrupa kıtası ile Ülkemiz batı bölgeleri arası önemli bir konumda yer almaktadır. Küçükkuyu Beldesi’nin özellikle yaz aylarında nüfusunun kapasitenin üzerinde artış göstermesi, belde sokak / caddelerinin dar olması ve yeterli otopark alanının olmaması trafik düzenini olumsuz etkilemektedir.11 Ekim 2022 tarihinde Ayvacık ilçesi ile Küçükkuyu beldesi arasında yapılan, Assos ve Troya Tünelleri, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın canlı bağlantı ile katılımlarıyla hizmete açılmıştır. Bu sayede Küçükkuyu Beldesi’ne ulaşım; mesafe, zaman ve akaryakıt tasarrufu sebebiyle daha cazip ve kolay hale gelmiştir. ‘2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi’ ve ‘2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı’ doğrultusunda:

SORUMLULUK GÜZERGAHIMIZ ‘ASSOS VE TROYA TÜNELLERİ’ İÇERİSİNDE:
Algılanan Yakalanma Riski Duygusunun geliştirilmesine yönelik görünür olmak
Aşırı ve Uygunsuz Hızla Mücadele’ kapsamında karayolunda tüm yol kullanıcıları için düzenli ve güvenli bir trafik ortamını sağlamak
 
Ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının azaltılarak can kayıplarını önlemek
Trafik denetimlerinin her zaman her yerde; etkin, sürekli, yoğun ve kararlılıkla yürütmek amacıyla;
 
Video Kameralı Radar cihazı kurulu olan aracımızla, ‘Seyir Halinde Radarla Hız Denetimleri’ planlanmakta ve uygulanmaktadır. Bölge Trafik ekiplerimizce yasal sınır üzerinde hız ile seyreden araçlara/sürücülere ‘Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı’ düzenlenmektedir.
 
SORUMLULUK GÜZERGAHIMIZ ‘KÜÇÜKKUYU BELDESİ’ İÇERİSİNDE;
 
Taşıt yolu üzeri park/duraklama ihlali yapan araç sayısını azaltmak
Mecburi hallerde yapılacak park ve duraklamaları kontrol altına almak
Tünellerden gelen akıcı ve yoğun trafiğin olumsuz etkilenmesini önlemek
Yaya’ya çarpmalı ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarını önlemek amacıyla;
 
Ayvacık Bölge Trafik ve Karayolları 142. Şube Şefliği işbirliğince; fiziki tedbirler artırılarak; yol şerit çizgileri yenilenmiştir. Bu sayede her zaman en az iki şeridin trafik akışı kesintisiz hale gelmiştir. İkinci ve üçüncü şerit arasına aralıklı olarak delinatörler (esnek şerit ayırıcı) monte edilmiştir. Bu sayede mecburi hallerde yapılacak park ve duraklamaların kontrollü olarak paralel şekilde en sağ şeride yapılmasına olanak sağlanmış, dik ve ikinci sıra parklanmanın önüne geçilmiştir. Aylık kontrol programı kapsamında, Seyir Halinde Denetimler arttırılarak, Küçükkuyu Beldesi anayol üzerinde en az iki şeridin her zaman açık kalması sağlanmakta, mecburi hallerde en sağ şeritte yola paralel olmak şartıyla yapılan park ve duraklamaların kontrol altında tutularak, gece / gündüz trafik tanzimi sağlanmaktadır. Yeni trafik düzenine alışkanlık kazandırmak ve yol kullanıcılarını bilgilendirmek amacıyla yazılı ve görsel içerikli Broşürler hazırlanarak vatandaşlarımıza dağıtılıp, yüz yüze eğitici ve bilinçlendirici faaliyetler yapılmıştır. Daha çok kitleye ulaşmak ve bilgilendirmek amacıyla, yeni trafik düzeni ile ilgili; Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, Küçükkuyu Belediye Başkanlığı, Küçükkuyu Jandarma Komutanlığı, Küçükkuyu mahalle muhtarları, esnaflar, camiler, marketler, fırınlar, ticari taksi durakları, minibüs kooperatifleri vb. kurumlar ve kişiler ile görüşülmüş, broşürler dağıtılmıştır.
 
Haber Merkezi