Yüzme suyu kalitesi, çevre yönetimi, çevre eğitimi ve can güvenliği gibi konularda yüksek standartlara ulaşmak için yerel yönetimler ve plaj işletmelerinin uymakta zorunlu olduğu kriterlerin tescil edildiği Mavi Bayrak, daha önceleri olduğu gibi bu sene de Barış Plajı, Mega Beach Belediye Halk Plajı, Güzelyalı Belediye Halk Plajı ve Dardanos Belediye Halk Plajı’nda dalgalanacak. Mavi Bayrak Töreni ise Dardanos Belediye Halk Plajı’nda düzenlendi.
                                                  
Çanakkale Belediyesi’nin bünyesinde hizmet verilen halka açık Barış Plajı, Mega Beach Belediye Halk Plajı, Güzelyalı Belediye Halk Plajı ve Dardanos Belediye Halk Plajı bu yıl da yetkililer tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda “Mavi Bayrak” almaya yine hak kazandı. Uluslararası standartlardaki belli kriterlere uyulması zorunlu olan plajlara verilen çevre ödülünün simgesi olan “Mavi Bayrak”, bu sezon plajlarımızda dalgalanacak. Çanakkale’li vatandaşlar korkusuzca tertemiz denize girmenin keyfini tadacaklar. Mavi Bayrak töreni Dardanos Belediye Halk Plajı’nda düzenlenirken törene, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, Belediye Meclis Üyeleri, EKO Okul Programı kapsamındaki öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
 
“Eksiksiz bir biçimde mavi bayrak almaya artık hazır”
Törende açılış konuşması yapan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜÇEV) Kuzey Ege İlleri Koordinatörü Doğan Karataş, “Bugün aramızda çok değerli çevre temsilcileri ve EKO Okul temsilcileri de var. Burada hem çevre sorunlarına dikkat çekmek ve mavi Bayrağımız Dardanos plajında göndere çekmek için toplandık. Dünyada temiz çevre ve temiz deniz anlamına gelen Mavi Bayrak çalışmaları 1993 yılında Turizm Bakanlığımız nezdinde başlatılmış o günden bu güne Mavi Bayrak çalışmaları ülkemizde başarı ile yürütülmüştür. Bu başarı elbette Türkiye Çevre Eğitim Vakfı nezdinde bize ait tek bir başarı değildir. Bu başarıda özellikle Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Kültür Turizm Bakanlığımızın da çok çok büyük emekleri vardır. Aynı zamanda Mavi Bayrak çalışmalarının sağlıklı ve nitelikli olabilmesi için olmazsa olmaz koşullarımızdan birisi de Belediyeyle ve özellikle STK’larla uyumlu çalışabilmektir. Tüm bu çalışmaların ortak sonucu olarak 2023 yılı itibari ile gururla belirtmek isterim ki Türkiye sahip olduğu 151 plaj ile dünyada İspanya ve Yunanistan’ın ardından 3. sırada yer alıyor. Çevrenin ve Halk Sağlığını korumak kriterleri barındıran dünyada halk nezdinde en çok bilinen ve güvenilen Marmara halkın sağlıklı bir şekilde sahillerden faydalanması da sürdürülebilir bir çevrenin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Çevre, sağlık, güvenlik ve hijyen konularının en üst seviyede tutulduğu Mavi Bayraklı Plajlarda yüzme suyu sezon içerisinde sürekli takip edilmekte ayrıca plaj ve donanımların temizliği, engelli olanakları, can güvenliği ve çevre yönetmeliğine dair pek çok kriter sürekli olarak Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından denetlenmektedir. Tüm bu kontrollerin ardından plajımız artık yüzme suyuyla, ter temiz sahili, güvenlik önlemleriyle ve özellikle engelli olanakları ile eksiksiz bir biçimde mavi bayrak almaya artık hazır. İlk olarak 2015 yılında Barışın Şehri Çanakkale’ye Barış Plajı’nı kazandırarak başladığımız bu sürece daha sonra Mega Beach, Güzelyalı ve son olarak Dardanos Plajı’nı bu sürece dahil ettik” ifadelerini kullandı.
 
“Hiç bir atık denizlerimize gitmiyor”
Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Hiçbir atık denizlerimize gitmiyor” şeklinde bir açıklama yaparak konuşmasına devam etti: “Neden, nasıl mavi bayrak alıyoruz? Çünkü Çanakkale olarak hem merkezdeki hem de mücavir alan Güzelyalı ve Dardanos bölgesinde çevre yatırımlarımızı tamamladık. Yani kanalizasyon ve arıtmalarımızı tamamladık. Yaptığımız temizliklerle denizlerimizi temizliyoruz ve dolayısı ile hiçbir atık denizlerimize gitmiyor. Arıtmalarımız çalışıyor ve Marmara Denizi’ne kıyısı olan tüm illerde arıtması yapılmış çağdaş teknolojilerle donatılmış il Çanakkale ilidir. Katı Atık Tesisimizi de hayata geçirdik ve kirletici unsurlara karşı gerekli tedbirleri alarak çalışmalarımız tamamladık. Bütün bu tesisler denetim altında ve Halk Sağlığı tarafından denetleniyor. Dolayısı ile bunların denetim altında olması da halkımız açısından bir güvence. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı gerekli denetimleri yaptıktan sonra bu mavi bayrağı veriyor. 8 yıldır da biz bu bayrakları peyderpey aldık. Bu önemli ve hiçbir aksaklık olmadan, arada kesinti olmadan bu bayrakları almak sürdürülebilir bir iş yaptığımızın göstergesi. Yani biz bu denetimleri yapıyoruz ve bunun sonucunda da bayrak almaya hak kazanıyoruz. Bir müsilaj sorunu yaşadık biliyorsunuz Marmara Denizinde" şeklinde şehir ile ilgili açıklamalar yaptı..
 
“Bu düzensiz iklim ya kuraklık ya düzensiz yağış getiriyor.”
Maalesef atık sular kanalı ile Marmara Denizini kirletildiğini belirten Başkan Gökhan, "Bununla ilgili önlemler alındı ama bana sorarsanız bu yeterli değil. Ya da bunlar unutuldu, gevşedi. Ama hala daha o Ergene Nehri’nden, Kocaeli Körfezi’nden atıklar maalesef denizlerimize, derelerimize ve özellikle gübreli tarlalardan akan sular denizlerimize ulaşmaya devam ediyor. Kapalı sulama sistemine geçemedik. Bunun sonucunda da Marmara Denizi’nde her an müsilaj sorunu ile karşılaşabiliriz. Ama onun ötesinde illa müsilaj olmasa da istatistikler Marmara Denizi’ndeki balık çeşitlerinin yok olduğunu gösteriyor. Yani mevcut ekosistem içerisindeki o balıklar, maalesef nesilleri birer birer yok oluyor. İklim değişikliği de çok ciddi boyutlara ulaştı. Her akşam televizyonu açtığınızda bir sel haberi görürsünüz. Çünkü düzensiz bir yağış ülkesine döndük. Çanakkale’de olmadı ama olmaz diye bir kaide yok. Bu düzensiz iklim ya kuraklık ya düzensiz yağış getiriyor. Bütün bunlar çevre sorunlarına karşı duyarlı olmamız gerektiğini gösteriyor. Çevrenin kirletilmesi, ormanların yok edilmesi, yanlış tarım gibi bunların hepsi ekolojiye zarar veriyor” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Daha sonra Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a Mavi Bayrak teslim belgeleri takdim edildi. Ardından EKO Okul temsilcileri olan Bahçeşehir Koleji, Çanakkale Koleji, İsmail Kaymak Koleji, Ticaret Borsası İlkokulu, Cevatpaşa Ortaokulu, Turgut Reis Ortaokulu temsilcilerine ve öğrencilerine teşekkür belgeleri verildi.
Program Mavi Bayrak'ın Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından göndere çekilmesiyle sona erdi.
Hasan Sami Er