Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü ve Gelibolu Ziraat Odası ortaklığında düzenlenen toplantıya Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü H. İbrahim Büyükgaga, Gelibolu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Şimşek, TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü’nden Konu Uzmanı Can Amaç, Gelibolu Ziraat Odası Başkanı Erkan Kaya, Köy Muhtarları, Kooperatif Başkanları ve üreticiler katıldı.
 
Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, toplantının açılışında yaptığı konuşmasında "Tarımsal üretim emek isteyen, meşakkatli, zor bir sektördür. Üretimin başlangıcından, hasat tamamlanana kadar, her aşaması risk altında olup bu riskler iklim kaynaklı olabildiği gibi bazen ekonomik, bazen de sosyal boyutlu olabilmektedir. Bakanlığımız, bu ve benzeri risklerden kaynaklanan, üreticilerimizin mağduriyetlerini giderebilmek için, 2005 yılında 5363 sayılı Tarım Sigortaları Kanununu hazırlamış ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 2006 yılında TARSİM kapsamında uygulamalara başlanmış. Bu kanunla, üreticilerimizin ürünlerini, kendi isteğine bağlı, risklere karşı sigorta yaptırmaları sağlanmıştır. Tarım sigortaları uygulama talimatları her yıl yenilenerek kapsam alanı sürekli genişletilmektedir. 2006 yılından bu güne kadar birçok yenilik yapılmıştır. Tarım sigortaları kapsamında ödenmesi gereken primin en az %50 si de devlet tarafından karşılanmaktadır. Çanakkale'de tarım sigortaları kapsamında 2022 yılında toplam 12.551 üretici tarafından 56.908 adet poliçe ile sigorta yaptırılmış, poliçe sayısında bir önceki yıla göre yüzde 22 oranında artış olmuştur. Toplam prim tutarı 138 milyon lira olup, prim tutarının 67 milyon lirası üreticiler, 71 milyon lirası devlet prim desteği olarak devlet tarafından karşılanmıştır. Değişen iklim koşulları ve küresel ısınma neticesinde, artan doğal afetler göz önüne alındığında; üreticilerimizin alınteri ve emeklerinin boşa gitmemesi için, ürünlerini TARSİM kapsamında türlü doğal afete karşı sigorta yaptırarak, uğrayacakları zararı en aza indirmelidir" ifadelerini kullandı.
 
Konuşma sonrası toplantıda TARSİM Manisa Bölge Müdürlüğü uzmanı Can Amaç tarafından “Tarım Sigortalarının Önemi ve TARSİM 2023 Yılı Yenilikleri" konulu bir sunum da yapıldı.
Murat Çağlayan