Kursiyerlerin yıl boyunca yaptıkları elemeği göz nuru eserleri yılsonu sergisi ile görücüye çıktı. Sergi yoğun ilgi gördü.
 
Hayat boyu öğrenme, eğitim öğretim faaliyetleri aracılığıyla bireysel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla vatandaşların bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında hayatı boyunca katıldığı her türlü öğrenme etkinliklerini planlamak, çağın ihtiyaçları doğrultusunda, hızla gelişen ve değişen sosyal ve kültürel hayattaki değişmelere ayak uydurabilmek için kendini geliştirmesi ve çağa ayak uydurmak için verilen eğitimleri kapsıyor. Bu düşünce ile yola çıkan ve vatandaşların talepleri doğrultusunda Çanakkale Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından bu yıl il genelinde 2 binden fazla kurs düzenlendi. El Sanatları, Giyim Teknolojileri, Resim, Çinicilik, Seramik, Moda tasarım, Müzik, Resim gibi vatandaşların talep ettiği alandaki bu kurslara 40 bin kişi katıldı.
 
Sergi Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda gerçekleştirildi
Çanakkale Merkez Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kurslarda eğitim gören kursiyerlerin eserleri yılsonunda yapılan etkinlikle sergilediler. Anadolu Hamidiye Tabyaları’nda gerçekleştirilen serginin açılışına Vali İlhami Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Emniyet Müdürü Celal Taşcı, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Sadi Akman, Sahil Güvenlik Batı Marmara Grup Komutanı SG. Yb. Ercan Oran, kurum müdürleri, şehit aileleri, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.
 
İl Genelinde Hayat Boyu Öğrenme Kursları Sergilendi
Saygı duruşu ile İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz bir konuşma yaptı. Yılmaz, “Halk Eğitim Merkezimiz tarafından hazırlanan kurslarda gösterilen faaliyetler burada sergileyeceğiz. İlimiz genelinde Hayat Boyu Öğrenme Kurslarının eserleri sergilenmeye devam edecek. Bu yıl Halk Eğitim Merkezlerimizde 2 bin civarında kurs açılışı yapıldı. Bu kurslara toplamda 40 bin vatandaşımız katılarak eğitimlerini başarı ile tamamladılar. Destek veren çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum Çünkü bu sene ulaştıkları sayı ile geçtiğimiz yılın performansını tam olarak ikiye katladılar. Bu nedenle gerek yıl boyunca verilen eğitim gerekse bu serginin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından halk oyunu gösterisi gerçekleştirildi. Gösterinin ardından Vali İlhami Aktaş ve beraberindeki heyet, “Hayat Boyu Öğrenme Haftası Sergi Alanı ve Yılsonu Etkinlik Programının Açılışını” gerçekleştirdi.
 
Halk Eğitim Merkezi Beceri Geliştirme Kursları Stantlarını gezen Vali İlhami Aktaş ve protokol üyeleri, kursiyerler tarafından hazırlanan el sanatları, giyim, resim, heykel, seramik ve cam ürünlerinden oluşan el emeklerinin sergilendiği serginin açılışını gerçekleştirildi. Elişi ürünler ve resim sergisinin açılışının ardından açılan stantları ve Halk Eğitim sergi alanını gezerek eserler hakkında kursiyer ve öğretmenlerden bilgi alan Vali İlhami Aktaş, Hayat Boyu Öğrenme Haftası Etkinliklerinin hayırlı olmasını temenni ederek, öğretmenlere ve kursiyerlere emeklerinden dolayı teşekkür edip başarılarının devamı diledi.
Murat Çağlayan