Erkenci olarak ifade edilen ve yeni yılın ilk kirazı olma özelliğini taşıyacak olan Lâpseki’nin meşhur bardakçı kirazı bu sene üreticisinin güzünü güldürmesi bekleniyor.
Lâpseki kirazının büyük bölümü ihraç ediliyor
Lâpseki’de üretilen hem lezzeti hem de büyüklüğü ile meşhur olan Lâpseki kirazı yeni yılın ilk ürününü vermeye hazırlanıyor. Yeni yılın ilk kirazı kısa bir süre sonra toplanmaya başlanacak. Ünü ülke sınırlarını aşan ve büyüklüğü ile çay bardağına sığmayan lezzeti ile de tadanları hayran bırakan Lâpseki kirasının ilk kirazının tarla çıkış fiyatının busene 25 ila 50 TL arasında olması bekleniyor. Erkeçi denilen ilk Lâpseki kirazlarının kısa süre sonra yurtiçinde tezgahları süsleyecek. Lâpseki’de kiraz üreticiliği yapan Cihat Gündüz kısa süre sonra ilk kirazların toplanacağını ifade ederek ilk toplanan kirazların yurtiçine satılacağını söyledi. Ziraat 90 kirazı denilen kiraz çeşidinin ise yurt dışına gönderileceğini söyledi. Gündüz kiraz üreticileri olarak bol ürünlü bereketli bir sezon yaşayacaklarını ifade ederek şunları söyledi. "Erkenci kiraz dediğimiz örlübilent halk arasında (Eşme) denen kiraz, erkenci kiraz geçtiğimiz yıllara göre rekolte çok yüksek gözüküyor. Hava koşulları da şu an çok uygun. Sadece 5 veya 10 gün kadar hasat gecikti. Çok güzel verim gözüküyor. Bir hafta birkaç güne hasada başlayacağız. Bu yıl erkenci kiraz örlübilent, halk arasında (Eşme) denilen kiraz inanılmaz fazla. Bunun yanında erikte fazla hafta sonu hasada başlayacağız. Duyduğumuz kadar fiyatlarda oldukça iyi. Kirazın tarlada ki fiyatı 25 TL ile 50 TL arasında. Tabi ki kaliteye göre bu fiyatlar bu fiyatlarda üreticiyi memnun eder. Şu günlerde hasada başlayacağımız kiraz, eşme kirazı iç piyasa kirazı ardından Lapseki devi dediğimiz kirazı toplayacağız. Ardından ise pıs pıs dediğimiz ziraat 900 kirazı var. Onlarda da oldukça iyi ürün var. Bunlar ihracat kirazımız. Biz üreticilerin beklentisi çoğu şeftali ve kiraz Rusya'ya ihraç olduğu için Rusya'yla aman aramızda bir şey olmasın korkusu var. Vatandaşın ihracatta her hangi bir sıkıntı yaşanmaz ise mükemmel bir sezon geçeceğini düşünüyoruz”
"bereketli ve bol kazançlı bir sezon olacak"
Dalında toplanmayı bekleyen Lâpseki kirazı ve bu sene beklenen verim ile ilgili açıklama yapan Lâpseki İlçe Tarım Müdürü Ali Kaçan açıklamasında Lâpseki’de şeftalisi ve kirazının çok büyük bölümünün yurtdışına ihraç edildiğini ifade ederek şunları söyledi. “ İlçemizde ilk kiraz hasadı (Eşme kirazı) yakın zamanda yaklaşık bir hafta içinde başlayacak. Başka bir açıdan baktığımızda üreticimizin cebine taze para girmiş olacak. Çünkü üreticilerimiz kış boyunca budama, ilaçlama ve ağaç bakımı adına hep masraf ettiler turfanda kiraz bu açıdan üreticilerim için önemli. Gözlemlerimiz şu yönde tarla bitkilerinde güzel bitki verimimiz var. Baktığımız zaman coğrafya hem karada hem denizde evrimsel pozisyonda iyi gözükmekte ilçemiz bazında baktığımızda güzel getiriler sağlayacağını düşünüyoruz. Lapseki’de üreticilerimiz çok bilinçli neyi nasıl yapacaklarını çok iyi biliyorlar. İlçemizde üreticilerin ürettiği ürünler kiraz veya şeftalinin %60-70’i dış piyasada alıcı bulmaktadır. Dış piyasayla ürünlerini buluşturan kesim bilinçli üreticiler o yaptığı işte başarılıdır demektir. Dış piyasa ürüne her türlü bakıyor gerek renk, tat, aroma bu kakımdan bakıldığında Lapseki tüm meyve kriterlerinde öne çıkmakta. Bu da üreticimize ekonomik olarak geri dönmektedir. Bu yıl verim oldukça gerek kiraz gerekse şeftalide oldukça güzel gözüküyor. Tüm üreticilerimize bol kazançlı, sağlıklı bir sezon diliyorum”
Murat Çağlayan