Toplantıda açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Güler Koçer, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Parlamento’nun hiçbir işlevi olmadığını hatırlatarak, vatandaşların ikinci tur tercihini ya karanlıktan yana ya da aydınlık bir Türkiye için kullanacaklarını söyledi.
 
Millet İttifakı Çanakkale İl Başkanları ve İl Yöneticileri İYİ Parti İl Başkanlığında bir araya gelerek öncelikle 14 Mayıs’ta yapılan seçimi değerlendirdiler. Daha sonra 2. Tur öncesi değerlendirme toplantısı yaparak bir basın açıklaması gerçekleştirildiler. Açıklamayı yapan CHP İl Başkanı Güler Koçer “14 Mayıs seçimlerinde gerek sandık kurulunda, gerek sandıkta, gerekse de vatandaşın güvenliğinde görev alan ve tüm engellemelere rağmen, vatandaşın oyuna sahip çıkan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Millet ittifakı olarak, Çanakkale'de tüm sandıklarımıza sahip çıkıp, gerekli itirazlarımızı yaptık. Mevcut Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde parlamentoda çoğunluğun kimde olduğunun bir önemi yoktur. Çünkü Cumhurbaşkanı, tek başına bakanlar kurulunu atamaktadır ve atanan bakanlar kurulu için meclis onayına ihtiyaç yoktur. İttifakın, tüm bileşenleri olarak, saha çalışmalarımızda gördük ki, halkımız 13. Cumhurbaşkanı olarak, genel başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu görmek istiyor. Biz Millet İttifakı olarak, milliyetçiliği; devlet kurumlarından TC ibaresini kaldıran , Apo ya sayın, şehide kelle diyen Erdoğan’dan öğrenecek değiliz. Bizim ne kadar milliyetçi olduğumuzu merak eden, CHP’nin logosu olan,6 oka baksın. Terörle mücadele konusuna gelecek olursak, ‘Ayakkabı numaralarına kadar bildiğimiz şu kadar terörist kaldı’ diye yalanlar söyleyerek, halkı kandıran bir tutumla değil, bizzat o terör örgütlerinin elebaşlarını yakalayan ve Türk yargısına teslim eden, bir iktidar olacağız” dedi.
 
Ya Taliban Rejimi, Ya Da Özgürlük
Koçer açıklamasında “28 Mayıs 2023 Pazar gününe kadar, ittifak partileri olarak, amacımız, sandığa gitmeyenleri ikna edip, sandığa götürmek ve adayımız, sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vermelerini sağlamaktır. Şunu da gayet iyi biliyoruz ki iş, oyların sandığa atılmasıyla da bitmiyor. Oylar sayılıp, tutanağa geçirilirken, yani oy vermenin bittiği, saat 17:00 de olan- biteni gözetlemek, gerekirse müdahale edip, düzeltmek baskıya ve tehdide maruz kalanların yanında yer alarak, engellemelere karşı meydanı boş bırakmamakla devam ediyor. Bu işin, şakasının olmadığını her vesileyle belirtiyoruz. Ya, hep birlikte karanlık, Taliban Rejimi, ya da demokrat, özgür ve aydın bir Türkiye. Tercihimiz bu ikisi arasında olacaktır” dedi.
 
Çalışmamız Yok
Basın mensuplarının sorularını cevaplayan CHP İl Başkanı Güler Koçer, kendisine Sinan Oğan ve Muharrem İncenin oy oranlarının hatırlatılması ve 6’lı masanın bununla ilgili çalışması olup olmadığı ile ilgili soruya herhangi bir çalışma olmadığını belirterek “Sinan Oğan ve Muharrem İnce zaten bu seçimde yoklar, dolayısı ile biz Sinan Oğan veya Muharrem İnceye gidecek oylar ile ilgili söylentiler var ama bunun Cumhuriyet Halk Partisi’ne ya da 6’lı masaya bir faydası olacak mı bilmiyorum. Yakın zamanda gerek Sinan Oğan, gerekse Muharrem İnce’nin yakın zamanda yaptığı demeçlerine bakmak gerekiyor. Dolayısı ile onlara oy verenlerin onların söylemlerine göre hareket edeceklerine inanıyoruz. Onun için bununla ilgili her hangi bir çalışmamız yok” dedi.
 
CHP Birinci Parti Konumuna Geldi
Cumhuriyet Halk Partisinin 28. Dönem Milletvekilliği seçiminde 1. Sırada yer alarak seçilip, Meclise girmeye hak kazanan İsmet Güneşhan ise yaptığı değerlendirmede, “Çanakkale’deki seçmenler kararını verdi. Çanakkaleli seçmenlerimiz dedi ki artık önümüzdeki dönemde bir değişim olur. Bu değişimle birlikte Recep Tayyip Erdoğan’ın görevi bitsin onun yerine Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye Cumhuriyeti 13. Cumhurbaşkanı olsun. Çünkü aldığımız oylara bakarak Millet İttifakı olarak bizim adayımız %55 oy aldı. Cumhur İttifakı adayı %40 aldı. Yani Çanakkale Halkı tercihini kullandı. Çanakkale parlamentoda da tercihini kullandı. Bu dönem Çanakkale’yi Parlamentoda 4 Milletvekili temsil edecek bunların üç tanesine vatandaş Millet İttifakı’ndan görev verdi. Bunlardan ikisi Cumhuriyet Halk Partisi diğeri İYİ Parti. Dolayısı ile bir üç arkadaşımız Parlamentoda görev yaparken tabi ki Millet İttifakı partilerimizin temsilcisi olan aynı zamanda Çanakkale Halkının temsilcisi olacak. AK Parti biliyorsunuz 1. Partiydi ve 2. Partiye düştü. Millet İttifakının bir parçası olan Cumhuriyet Halk Partisi birinci parti konumuna geldi. Çanakkaleli seçmenimiz AKP iktidarına, artık önümüzdeki dönemde hem Çanakkale’yi temsil etme noktasında hem de Cumhurbaşkanlığında açık ve net bir biçimde tavrını koymuştur. Genele baktığımızda ise seçmen şunu demiştir, mevcut Cumhurbaşkanının artık bir değişim olmasını ortaya koymuştur ve İktidar partisine bu gerekli güvenoyunu vermemiştir. Bu görevi muhalefete vermiştir ki muhalefetin aldığı oy İktidardan fazladır.  Şu mesaj verildi ‘önümüzdeki dönemde siz yönetin ülkeyi . Muhalefet olarak bir araya gelin biz size güvenoyu vereceğiz’ demiştir. Burada Sinan Oğan’ın aldığı bir oy var aynı şekilde Muharrem İnce’nin aldığı bir oy var. Bunlara oy verenler de mevcut iktidarı desteklemediği için zaten başka bir alternatif partiye oy vermiştir. Ama önümüzdeki dönem iki adayımız olduğu için Muhalefet ile birlikte ben ortak kararın verileceğini düşünüyorum. Sinan Oğan’ın alacağı kararı da saygı ile karşılıyoruz. Onun da büyük ihtimalle Millet İttifakı ile ortak hareket edeceğini düşünüyorum” dedi.
 
Verilerin Yanlış Girildiği Sandıklar olmuştur
CHP İl Sekreteri Doğan Ateş toplantıda yaptığı açıklamada hedeflerinin sandığa gitmeyen kesim ve AK Partiye oy veren kesim üzerine çalışmalar olduğunu dile getirerek “Birincisi biz AKP’ye oy veren seçmenlerle temas edeceğiz. İkincisi ise 8 buçuk milyon civarında vatandaşımız oy kullanmadı. Bu seçmenlerin sandığa gitmesine yönelik bir çalışma yapılacak. Üçüncüsü de biliyorsunuz kampanya sürecinde gerek millet ittifakı bileşenlerinin, gerekse STK’ların, meslek odalarının ulaşamadığı seçmen kitlesine yeniden ulaşmak” dedi.
 
Seçim günü yaşananları da aktaran CHP İl Sekreteri Doğan Ateş “İl Genelinde bin 492 sandığımız vardı. Bu sandıklarda bazı köyler haricinde Sandık Kurulu tarafından görevlendirilen görevlilerimiz eksiksiz hatta fazlası bile vardı. Özellikle İl ve İlçe merkezleri sandıklarında yedeklerle beraber görev yaptılar. İkinci tur için de 3 günden beri partiye anormal bir talep gelmeye başladı. Müdahil olmak isteyen, sandık kurulu üyesi olmak isteyenlerin sayısı çoğaldı. Bayramiç, Gelibolu, Gökçeada, Bozcaada, Lâpseki, Biga, Eceabat ve Yenice İlçelerimizde her hangi bir itiraz söz konusu olmamıştır. Verilerin yanlış girildiği sandıklar olmuştur ancak anlık müdahalelerle düzeltilmiştir. Ezine İlçemizde bir sandıkta sandık başkanı parti görevlilere ithamlarda bulunmuştu oradaki yetkili avukatlar aracılığı ile yaptığımız itirazlar neticesinde sandık kurulu başkanı değiştirildi. Ayvacık İlçesinde üç sandıkta görevlilerimiz itiraz etti ve itirazlar yerinde karara bağlandı. Merkezde anlık müdahalelerle veriler düzeltildi ancak AKP 76 Sandığa itiraz etti. Yapılan itirazlar oy çokluğu ile ret edildi. Çan İlçesinde de 62 sandıkta itiraz gerçekleştirildi ve verisel hatalar düzeltildi” dedi.
Murat Çağlayan