Çanakkale Belediyesi ile Kepez Belediyesi arasında gerçekleşen protokol imza töreninden sonra her iki belediyenin de çevre süslemeleri konusunda ihtiyat duyduğu süs bitkilerinin üretildiği seranın açılışı gerçekleşti.

“PROJE KAPSAMINDA PEYZAJA VERECEĞİMİZ BÜTÇEYİ BAŞKA HİZMETLERDE KULLANACAĞIZ”
Çanakkale Belediyesi ve Kepez belediyesi arasında “Bitkisel Üretim Ortak Hizmet Projesi” ile ilgili protokol imza töreni gerçekleşti. Çanakkale Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet Kampüsünde üretimi artırmak ve tarımda çitçiye destek olmak için sera açılışı ve çiftçilerle fide paylaşımı etkinliği gerçekleştirildi. İmza Protokolüne Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, belediye personelleri, davetliler ve çiftçiler katıldı. Törende konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan Çanakkale ve Kepez Belediyesinin kardeş belediyeler olduğunu ifade ederek Çanakkale belediyesi ve kepez belediyesi iç içe geçmiş kardeş belediyelerdir” dedi. Birçok projeyi ortak bir şekilde yürüttüklerinin de altını çizen Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan imzalanan protokol ile belediyemizin ihtiyaç duyduğu bitkileri açılışını yapacağımız seradan temin edeceğiz “ dedi. Arslan konuşmasında şunları söyledi. “Göreve geldiğimde Kepez Sahil bölgesinde bir sera yatırımı vardı. Ancak malum orası çok rüzgarlı bir bölge olduğundan seranın dışındaki korunaklar, naylonlar kısa süre içerisinde yırtılıyor. Bürokrat arkadaşlarımız da bu bölgede seranın faaliyet göstermesinin çok zor olduğunu ifade ettiler. Öte yandan Kepez'in bir düğün salonu ile ilgili de ihtiyacı vardı. Kepez Belediye Meclis Üyesi arkadaşlarımızla da konuyu masaya yatırarak, bir çalışma yaptık. Halkın ihtiyacı olan düğün salonunu, bu doğru yatırımı buraya kazandırarak hem vatandaşa ucuz, ekonomik bir işletme sunalım hem de serayı devamlı tamir etmek, tadilat maliyetinden kurtulmak için serayı da sökelim diye çalışmaya başladık. Bu arada Çanakkale Belediye Başkan Yardımcımız İrfan Mutluay, “Bu serayı rantabıl hale getirelim”, dedi. Memnuniyetle kabul ettim. Çanakkale Belediyesinin bu alanına seramızı taşıdık. Üretime başladık. Burada yardımlaşmanın, dayanışmanın, birlikte iş yapabilme kültürünün başarılı sonucunu ortaya koyduk. Biz Kepez de 2 hafta üst üstte fide dağıtımı yaptık. Büyük bir talep aldık. Şimdi bunu resmîleştirmek için Çanakkale Belediyesi ile ortaklaşa seramızdan peyzaj alanımızda ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız bitkileri bu seradan temin edeceğiz. Çanakkale Belediyemizin de Kepez Belediyemizin de peyzaj alanında ihtiyaç duyduğu bitkileri burada üreteceğiz. Belediyelerimizin peyzaja yatıracağı bütçeleri de kasamızda bırakarak başka hizmetlere kullanacağız. Bu anlamda Çanakkale Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan ve Belediye Başkan Yardımcımız Sayın İrfan Mutluay'a bize ortaklaşa çalışma, birlikte olma fırsatını sağladıkları için teşekkür ediyorum”

KIRSALDAN KALKINMAYA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ
Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’ ın ardından konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ da konuşmasında kırsaldan kalkınmaya büyük önem verdiklerinin altını çizerek  ‘’Kırsal kalkınmanın önemini vurguluyoruz. Kentlerimizin genel kalkınmasında çok önemli bir faktör. Çanakkale’nin 52 tane merkez köyü Çanakkale ekonomisine çok önemli katkı yapıyor. Fakat biz bunu yeteri kadar dikkate almıyoruz, teşvik etmiyoruz. Kırsalda barınmayı, kalmayı ve yaşamayı teşvik etmemiz lazım. Kırsalda ki üretimin ve tarım üretiminin ne kadar önemli olduğunu insanlarımıza hissettirmemiz gerekiyor. Onun için yapıyoruz. Geçenlerde Tohum Takas Şenliği yaptık. Fide dağıtımına devam ediyoruz. Belediyelerin önemli bir gider kalemi de peyzaj çalışmalarında kullanılan bitkiler. Biz bunları kendimiz üretebiliyoruz. Kendimiz üretmek suretiyle hem istihdam yaratıyoruz hem de bütçelerimizde önemli bir kaynak tasarrufu yapıyoruz. Bu noktada her iki belediyenin ortak aklı ile üretim yapacağız ve üretimlerimizden kentlilerimizi ve çiftçilerimizi faydalandıracağız elbette. Bunları kendimiz üretmeseydik parayla alacaktık. Dolayısıyla bu önemli. Hizmeti kendileri üretmek suretiyle belediyelerin de gelir arttırmak için çaba göstermesi lazım. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz’’ ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Çanakkale Belediyesi ile Kepez Belediyesi arasında “Bitkisel Üretim Ortak Hizmet Projesi” protokolünde imzalar atıldı. İmza protokolünün ardından başvuru sonucu fide almaya hak kazanan çiftçiler Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan’dan fidelerini aldılar. Konuşmaların ardından sera açılışı yapıldı. Davetliler sera hakkında bilgi aldılar. Tören fotoğraf çekimi ile son buldu.
Ogün İnal