Atikhisar Barajının doluluk oranı ile ilgili son bilgileri Mayıs ayı belediye meclis toplantısında paylaşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Atikhisar Barajının doluluk oranının yaz ayları için yeterli olmadığı uyarısında bulunarak risk devam ediyor dedi. Gökhan, Atikhisar barajı ile ilgili yaptığı bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi.

KAR YAĞIŞI OLMAYINCA BARAK SU SEVİYESİ İSTENEN DÜZEYE GELEMEDİ
Kentimizin içme ve kullanma suyunun karşılandığı Atikhisar baraj doluluk oranı %52. Maalesef Baraj doluluk oranı yağışlara rağmen fazla yükselmedi. Yağışlar var ama demek ki bu yağmurlardan kazandığımız su kadarda su tüketiyoruz. Ümit ediyoruz ki önümüzdeki günlerde meydana gelecek olan yağışlar ile Atikhisar Barajının doluluk oranı yükselir. Tabii barajı dolduran aslında kar sularıdır. Kış aylarında Çanakkale merkez kar yağışı alabilseydi Atikhisar Barajının şu anki doluluk oranı şu anda % 80-90 olurdu. Baraj şu anda Nisan yağmuruyla biraz doldu ama maalesef şu anda hep aynı doluluk oranına ulaşabiliyoruz. Aylardan beride barajımızın doluluk oranı % 50-52 seviyelerinde gidiyor.

YAZ AYLARI İÇİN SUYUMUZU ŞİMDİDEN TASARRUFLU KULLANMALIYIZ
Gökhan Atikhisar Barajı ile ilgili değerlendirmesinde su kullanımına çok daha fazla dikkat edilmesi, suyun tasarruflu kullanılması gerektiğinin altını çizerek “Sularımızın kullanımıyla ilgili dikkatli olmamız lazım. Bunu kamuoyuyla hemşehrilerimizle de paylaşıyoruz. Olabildiğince dikkatli olmalıyız. Evdeki kullanım, iş yerlerimizdeki kullanım çok önemli. Onun için bu süreçte bilgi veriyorum ki doluluk oranlarını hani yağmur yağdı baraj doldu bol bol su kullanalım kullanalım moduna gelinmesin çünkü bu doluluk oranı ile yaz ayları için susuzluk riski devam ediyor.

TARIMSAL SULAMA İÇİN KISITLAMA GELEBİLİR
Başkan Gökhan tarımsal sulama içinde bol su gereken çeltik gibi ürünler için kısıtlama gelebileceğinin altını da çizerek “Bazı ürünlerin sulanmasıyla ilgili mesela Bayramiç Barajı'nda sıkıntı yok. Bayramiç barajında doluluk oranı %80’ i geçti. Ama Bayramiç Barajı ile ilgili bile daha çeltik ekimiyle ilgili ve diğer sulama sistemleriyle ilgili bir açıklama yok. Tam karar yok ama çok su gerektiren ürünler ile ilgili bir kısıtlama kararı alınacak gibi görünüyor. Yani çeltik ekimine bir kısıtlama gelebilir Ama her şeye rağmen Çeltik dışında damlama sulamayı mutlaka zorunlu. Zaten damlama sulamanın mutlaka zorunlu kılınması şart. Ben Bayramiç Ziraat Odası Başkanı'yla da bugün görüştüm. Bu tarih itibariyle Bayramiç Barajının doluluk oranı göz önüne alındığında şu an çeltik ekibine engel bir durum yok. Ama biraz kısıtlama olabilir. Yani yüz dönüm ekeceğine ne bir seksen dönüm ekilebilir gibi bir tedbir alınabilir diye düşünüyorum” dedi.
Ogün İnal