TCG NUSRET müze gemimiz, 30 Nisan-20 Haziran 2023 tarihleri arasında Marmara ve Karadeniz limanlarında halkımızın ziyaretine açılacak.
ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN KAHRAMANI! NUSRET MAYIN GEMİSİ
Tarihe yön veren Çanakkale Savaşının zaferle sonuçlanmasını sağlayan en önemli stratejik manevralarından birini gerçekleştiren Nusret Mayın Gemisi, müttefik gemilerine rağmen Anadolu yakasındaki Karanlık Liman’a ellerinde kalan son 26 mayını döşeyerek savaşın kaderini değiştirdi. Nusret Mayın Gemisi, Malatya Arapgirli Cevat Paşa vasıtası ile 1911 yılında Osmanlı donanmasına katılan ilk mayın döşeme gemilerinden biri oldu. Almanya’da inşa edilen geminin zafer, başarı anlamına gelen gerçek adı olan “Nusrat” zaman içerisinde Nusret olarak anılmaya başlandı. İngiltere ve Fransa, Rusya’ya doğru ticari ve stratejik bir yol açmak için boğazları ele geçirmek istiyorlardı. Winston Churchill kara savaşlarına gerek kalmadan boğazı geçebileceklerini düşünüyordu. Colyen Corbet, “Deniz Harekatı” isimli eserinde “Gerçek şu idi ki, 8 Mart gecesinde Türkler, haberimiz olmadan Erenköy Koyu’na paralel olarak 26 mayın dökmüşler ve keşif gemilerimiz, aramaları esnasında bunlara rastlamamışlardı. Türkler bu mayınları özel amaçla manevra sahamıza koymuşlar, gösterdiğimiz bütün ihtiyata rağmen baş döndürücü bir zafer kazanmışlardır” diyor.  İngiliz Bahriye Nazırı Winston Churchill  ise savaşın sonunda “Bugün dünya denizlerinde görev yapmakta olan beş bini aşkın savaş gemisinden hiçbiri Nusret ve onun döktüğü mayınlar kadar harbin gidişine ve düşmanın geleceğine etkili olarak bir başarı göstermemiştir” diyecektir.
26 MAYIN ÇANAKKALE DENİZ SAVAŞININ SEYRİNİ DEĞİŞTİRDİ
1915‘in baharında düşman kuvvetlerinin gemileri Çanakkale Boğazı’na girmeye başlar. Tüm gücü ile top atışı gerçekleştiren Türk tabyalarının çabaları, gelecek büyük bir saldırıyı durduramayacaktır. Kritik kararın eşiğinde olan  Müstahkem Mevkii Komutanlığı  Karanlık Liman’a mayın dökme kararı alır. Yüzbaşı Hakkı Bey ve Mayın Grup Komutanı Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey komutasında müttefik gemilerinin projektörlerine aldırmadan Anadolu yakasındaki Karanlık Liman’a elde kalan son 26 mayını Nusret mayın gemisi ile bırakır.  Nusret ‘in döşediği mayınlar 18 Mart 1915‘te Çanakkale savaşın kazanılmasında büyük etken olmuş ve gemiye dünyanın en ünlü mayın döşeme gemisi ünvanını kazandırmıştır. Nusret’in döktüğü mayınlar  641  kişilik mürettebatıyla Bouvet  ve  Bolva isimli zırhlıları batırmış, ardından ise HMS Inflexible isimli zırhlıya büyük hasar vererek savaş dışı bırakmıştır.  İngiliz Generali Oglander “Çanakkale-Gelibolu Askerî Harekâtı” (Military Operations Gallipoli, Official History of the Great War) adlı eserinde “Pek uygun başlamış olan gün bu meçhul mayın hattının olağanüstü ve ortalığı kırıp geçiren başarısı yüzünden, tam bir başarısızlıkla sona erdi. Bahriye Nazırı Winston Churchill 1930’da “Revue de Paris” dergisinde olayı şöyle yorumlar “Birinci Dünya Harbi’nde bu kadar insanın ölmesine, harbin ağır masraflara mal olmasına, denizlerde onca ticaret ve savaş gemisinin batmasına başlıca neden, Türkler tarafından o gece atılan o incecik çelik halat ucunda sallanan yirmi altı demir kaptır.”
NUSRET MAYIN GEMİSİ MARMARA VE KARADENİZ LİMANLARINDA VATANDAŞ İLE BULUŞACAK
Dünyanın en ünlü mayın dökme gemisi olan Nusret Mayın gemisi Çanakkale’de Çimenlik Kalesinin iskelesinden ayrılarak Marmara ve Karedeniz limanlarına yanaşarak halkın ziyaretine açılacak. Nusret Mayın gemisi 30 Nisan-20 Haziran tarihleri arasında Marmara ve karedeniz limanlarında 19 noktada vatandaşların ziyaretine açılacak.
Şenay Azman