Her yıl olduğu gibi bu yılda işçiler emekçiler sivil topluk kuruluşları dernekler önce emek için hak için yürüyecek sonrada meydanlarda emeğinin hakkını arayacak. Tüm Dünyada ve ülkemizin diğer illerinde olduğu gibi işçi, memur sendikaları, işçiler, emekçiler günlerdir 1 Mayıs için hazırlıklarını yaptı ve bugün onların günü. bugün  “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” işçiler emekçiler haksızlıklarla mücadele için emeklerinin karşılığını alabilmek için birlik ve dayanışma içerisinde meydanlardalar. Tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışa gününü kutluyoruz….
ÖNCE YÜRÜYECEKLER SONRA MEYDANLARDA SORUNLARINI DİLE GETİRECEKLER
Tüm Türkiye’ de olduğu gibi Çanakkale’de de bugün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün heyecanı yaşanıyor. Sendikalar sivil topluk kuruluşları, dernekler işçiler ve emekçiler bugün meydanların sahibi. Ağır ekonomik şartlar altında ezilen, alınterinin karşılığını alamayan  Emekçilerin konuşma günü bugün. Bugün Salı pazarında toplanacak olan sendikalar STK’lar dernekler, emekçiler saat 12.30’ da Eski Salı Pazarı mevkiinden Cumhuriyet meydanına doğru hareket edecek cumhuriyet meydanında sendika temsilcileri emekçilerin yaşadığı sorunları her sene olduğu gibi bu senede haykıracak. Cumhuriyet meydanı 1 Mayısta sölen alanı olacak. Halaylar çekilecek, danslar edilecek emekçiler sesi bu meydandan duyurmaya çalışacak.
1 MAYIS TARİHÇESİ
İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket  Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm Dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. 1 Mayıs 1977'de İstanbul Taksim Meydanı'ndaki kutlamalar sırasında yapılan saldırıda 34 kişi öldü ve 136 kişi yaralandı. Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.
Ogün İnal