Çanakkale Savaşları Ansiklopedisi Literatür Oluşturmaya Devam Ediyor

2022 yılının Mart ayında Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün bir girişimi olarak başlayan Çanakkale Savaşları Ansiklopedisi, Kültür Bakanlığı’na bağlı dijital ortamda yayınlanmaya devam ediyor.

158
Çanakkale Savaşları Ansiklopedisi Literatür Oluşturmaya Devam Ediyor


Farklı disiplinlerden alanında uzman Bilim Kurulu’nun koordinasyonu ile sürdürülen çalışmalar ağustos ayında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Türkiye’deki tüm üniversitelere duyurulmuştu.
Alanında uzman araştırmacılar tarafından kaleme alınarak doğruluğu Bilim Kurulu tarafından onaylanmış bilgiler içeren bir külliyat oluşturmak için yola çıkan Çanakkale Savaşları Enstitüsü, Çanakkale Savaşları konusunda dijital ve kolay erişilebilir bir platform sunuyor. Dijital ortamın çok dilli web ara yüzü sayesinde de ortaya çıkan literatürün uluslararası düzeyde paylaşılmasına ve kullanılmasına olanak sağlıyor. Üstelik bu platform, sinema, tiyatro, belgesel gibi her türlü kültürel ve sanatsal etkinliklerde ya da kutlama, anma gibi etkinliklerde doğru veri sunmayı amaçlıyor. Bu bakımdan ulusal ve uluslararası bakımdan dağınık, çarpıtılmış ya da hatalı verilerin düzeltilmesine kaynak sağlıyor. Bunun yanı sıra ortaya çıkan her türlü onaylanmış veri, dijital başka platformlara (oyun, sosyal medya) kolay adapte edilir ergonomik veri oluşturuyor. Ansiklopedi çalışma ekibi, Bilim Kurulu ile sınırlı değil. Çanakkale Savaşları Enstitüsü’nün bu projesinin lokomotifi olarak görev yapan yedi kişilik Çalışma Grubu, Çanakkale Savaşları ile ilgili Master ve Doktora seviyesinde tezler yapmış genç akademisyenlerden oluşuyor. Yine çeşitli kurumlarda çalışan veya sivil araştırmacı olan değerli isimlerden oluşan on kişilik “Araştırma Kurulu” bulunuyor. Bunların yanı sıra Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden 43 üniversitede görev yapan 34 profesör, 27 doçentten oluşan 88 akademisyenin yer aldığı bir de “Danışma Kurulu” görev yapıyor.  Ansiklopedinin ilk maddeleri, Anafartalar Zaferi’nin yıl dönümüne armağan olarak 10 Ağustos 2022 tarihinde yayınlanmaya başlamıştı. Aradan geçen altı ay süre içerisinde, Çanakkale Zaferi’nin 108’inci yıldönümünü kutladığımız bu günlerde, Bilim Kurulu’nun onayından geçen 37 adet ansiklopedi maddesi dijital ortamda yayınlanmıştır.
 
Haber Merkezi
 Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.