Deprem bölgesine yardım gönderilmeye devam ederken Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın organizasyonunda çalışmak üzere Çanakkale Belediyesi insani yardım koordinasyon ekibi Elbista’a doğru yola çıktı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan uğurlama da yaptığı açıklamada Çanakkale’deki kaçak yapılaşmayı dron ile tespit ettiklerini tespit edilen kaçak yapıların yasal süreçlerin sona ermesi ile yıkacaklarını söyledi.
Belediye çalışanları 7 kişilik ekibi altın yıllar yaşam merkezinden deprem bölgesine uğurladı.

EKİBİMİZ ELBİSYTAN’DA İNSANİ YARDIMLARIN ULAŞTIRILMASINI ORGANİZE EDECEK
Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin ardından deprem felaketinin yaralarının sarılması için Tüm yurtta olduğu yardım seferberliği başlatılmıştı. Yardım seferberliği kapsamında Çanakkale Belediyesi de Çanakkale halkının deprem yardımlarını deprem bölgesi ulaştırmıştı. Deprem bölgelerinden biri olan ve 7.6 ‘lık ikinci depremin merkez üssü olan Elbistan’ da yardım dağıtımında yaşanan aksaklıkların giderilmesi aması ile Ankara Büyükşehir belediyesi organizasyonunda çalışmak üzere Çanakkale Belediyesinden 7 kişilik insani yardım koordinasyon ekibi altın yıllar Yaşam Merkezinden Elbistan uğurlandı. Uğurlama öncesinde açıklama yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan "Bugün  7 tane belediye çalışanı arkadaşımızı Elbistan'a gönderiyoruz. Oradaki Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın organizasyonunda çalışmak üzere. Ankara Büyükşehir Belediyesi Elbistan'da birçok konuda destek oluyor. Yeniden yapılanması için çalışmalarda bulunuyor. Bizden de destek istedi. Eleman desteği istedi. Bizde 7 tane arkadaşımızı oraya yolluyoruz. 10 gün süreyle şimdilik orada görev yapacaklar. Daha sonra duruma göre değerlendireceğiz ve başka arkadaşlarla değiş tokuş yapabiliriz. Daha önce de biliyorsunuz buradan malzemeler göndermiştik. Aşağı yukarı 20-25 arasında tır ve kamyon olarak. Bu sefer Elbistan ilçesinde ihtiyaç var. Çünkü orada ciddi bir sıkıntı söz konusu. Yeteri kadar destek alamamış. Oradaki yol şartları, coğrafi şartlarda biraz kötü. Onun için oralarda biraz ihmal olmuş. Şimdi Ankara Büyükşehir Belediyesi burada insiyatif almış. Bizden de destek istedi. Bütün belediyeler olarak sadece Çanakkale Belediyesi olarak diğer  CHP'li belediyeler orada Ankara Büyükşehir'e destek için gerekli ekipmanı, ekipleri gönderiyoruz. Dayanışmamız devam ediyor. Hayırlı yolculuklar diliyoruz arkadaşlarımıza" dedi.

“ÇANAKKALE’DEKİ KAÇAK YAPILARI DRON İLE TESPİT ETMEYE BAŞLADIK”
Elbistan’da insani yardımların depremzedelere ulaştırılmasında koordinasyon görevi yapacak 7 kişilik ekibin uğurlanması sırasında Çanakkale’deki deprem ile ilgili çalışmalar konusunda da bilgiler veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür  Gökhan yıkım kararı bulunan kaçak yapıların yıkımlarını sürdürdüklerini ayrıca kaçak yapıların tespiti içinde dron ile tespit çalışmalarına başlandığını ifade ederek şunları söyledi. "Burada yıkım kararı alınmış ve kesinleşmiş yapıları yıkıyoruz. Ama tespit ettiğimiz, edilmiş ama henüz kesinleşmemiş çünkü onların bir tebliğ süresi falan var. Bu noktada da kesinleştikçe de yıkmaya devam edeceğiz. Bu sadece kaçaklarla ilgili. Ayrıca da depreme dayanıklı yapılarla ilgili de işlemler devam ediyor. Zaten meclis kararımızı almıştık. Onlarda süreç içerisinde peyder pey hayata geçecek ama mesela dronela çatılardaki kaçak yapıları tespit etmeye başladık. Drone uçuruyoruz şimdi. Göremiyorsunuz kaçak bir şey yapmış. İhbarları değerlendiriyoruz. Yani bize şikayette bulunan hemşehrilerimiz olursa hemen değerlendiriyoruz ve buna göz açtırmamak için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle bu imar barışı çıkacak diye hamle yapılmıştı. Böyle bir hamleler vardı. Bunların olmayacağı anlaşılınca şimdi artık onlarda azalır, yapılmaz. Yapılanlarda işte dün bir tanesini yıktık. Yıkmaya devam ederiz"
Başkan Gökhan’ın açıklamalarının ardından Elbistan’da insani yardımların depremzedelere ulaştırılmasında koordinasyon görevi yapacak 7 kişilik ekip yolcu edildi.

Ogün İnal