Deprem bölgesinde yaşanan en son deprem Hatay ili defne merkezinde yaşandı. 6.4 şiddetindeki depremde birçok bina yıkılırken 6 vatandaşımız daha enkaz altında kalarak hayatını kaybetti.  Yaşanan deprem felaketinin ardından Çanakkale’de yaşanabilecek bir deprem için alınacak önlemlerin görüşüldüğü Olağanüstü belediye meclisi düzenlendi.

CHP’NİN YENİ MECLİS ÜYESİ HALİL ERTUĞRUL OLDU
Çanakkale Belediyesi Şubat ayı Olağanüstü Meclis toplantısı Deprem felaketinde hayatını kaybeden Vatandaşlar,  Geçirdiği rahatsızlık sonucu hayatını kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Avukat Deniz Karaduman ve Çanakkale Belediyesi Ziraat Yüksek Mühendisi Mert Kocamaz için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Olağanüstü Meclisin açılış konuşmasını Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptı. Gökhan vefat eden Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Avukat Deniz Karaduman’ın yerine yedek üyelerden Halil Ertuğrul’un meclis üyeliği görevini üstleneceğini söyledi.

GÖRDÜKLERİMİZ BU BÜYÜK YIKIMA İNANMAK İSTEMEDİK
Olağanüstü meclis toplantısında açılış konuşmasında deprem 6 Şubatta meydana gelen büyük deprem felaketinin büyük üzüntüye ve yasa neden olduğunu ifade ederek “
“6 Şubat Pazartesi sabahına hafta başı bir sabah kalktığımızda dehşet içinde uyandık. Gördüklerimize inanmak istemedik, duyduklarımıza inanmak istemedik. Aslında yıkım kayıplar gördüklerimizden çok daha fazlaydı. Sadece biz televizyon ekranı kadar görüyorduk ama detaylar geldikçe koskoca kentlerin yerle yeksan olduğunu gördük. Boğazımız düğümlendi. Bize sıcak evimizde oturmak bir yerde sıkıntı bastı. Yani o insanlar o soğukta ya burası gibi değil. Oralar eksi derecelerde. Onların orada zorda kalması altyapılarının çökmesi bunları hep insan düşünüyor. Ya bizim başımıza gelse Allah korusun ne yapardık? Gibi bir duygu var. Uzmanlar Pazarcık ilçesi Merkezi Kahramanmaraş'ın yedi nokta yedi büyüklüğünde üç farklı şok ile meydana geldiğini ve seksen saniyeden fazla sürdüğünü ifade ediyorlardı. Maalesef dün akşam da Hatay Samandağ ve Defne ilçelerinde yine 6.4 büyüklüğünde deprem oldu. Uzmanlar bunun devam edebileceği noktasında da konularda bilgi sunuyorlar. İnşallah devam etmez. Deprem bölgesinde toplam kırk bir bini aşan sayıda yurttaşımızı kaybettik. Burada deprem sömestr tatiline denk geldiği için orada bulunan ÇOMÜ’ lü öğrenciler de var. On üç tane de ÇOMÜ’ lü öğrencimiz orada hayatlarını kaybetmişler. Onlara da tabii rahmet diliyoruz. Ailelere başsağlığı diliyoruz.

DEPREMZEDELERİN YARALARINI SARACAĞIZ
Başkan Gökhan Çanakkale belediyesi olarak depremin ilk gününden bugüne kadar yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgide vererek şunları söyledi. “Biz Çanakkale Belediyesi olarak neler yaptık? Onları sizlerle paylaşmak istiyorum. Depremin ilk gününden itibaren AFAD' ın talebi üzerine zaten Osmaniye'de daha sonra Hatay'da görev yapmak üzere bir arama kurtarma aracı, 11 tane uzman personel görevlendirdik. Altısı ilk ekipte. Beş kişilik ekipte ikinci ekip olarak görev aldı. Şu anda beş elemanımız orada görev yapıyor.
Dört tane kamyon, bir kepçe, iki tane tır, dört tane cenaze aracını deprem bölgesinde görevlendirdik. Görevlendirdik. Bu araçlar şu an deprem bölgesinde görev yapıyorlar. Belediye’ye ait bir otobüsümüzle bölgeye gitmek isteyen Çanakkale makine mühendislerini oluşan bir ekibi orada ulaştırdık. Dönüşte’ de  de dokuz tane depremzedeyi Çanakkale’de getirdi otobüsümüz. İnsani Yardım Malzemeleri termal battaniye uyku tulumu, kefen, ceset torbası, gıda yardımı hatta jeneratör hatta kedi köpek maması bile oralara ulaştırmak için çaba gösterdik ve burada hem belediye imkanlarıyla hem de hemşerilerimizin katkılarıyla, bağışlarıyla bunları derledik, toparladık ve Altın yıllar Yaşam Merkezinde bunları oluşturduk ve oradan sevkiyatını tamamladık. Altın Yıllar Yaşam Merkezi bu amaçla koordinasyon merkezi haline getirdik. Buradan 14 tır, iki kamyon, on kamyonet, iki minibüs Deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine bu yardımları tek tek ulaştırdı. Sadece tek yere değil, Hatay, Osmaniye, Maraş, Samandağ, Kumlu gibi Elbistan, Mersin birçok yere bu yardımları dağıttık. Oradaki talepler üzerine ve buradaki AFAD'ın da onayıyla, oluruyla bunları göndermiş olduk. Bu arada Deprem bölgesinden Çanakkale’ye buraya gelen hemşerilerimiz yurttaşlarımız, misafirlerimiz var. İsmet Paşa Mahallesi Kalyoncular Sitesi ve Kale Park Evleri'nde belirlediğimiz altı tane 2+1 ve beş tane 1+1 toplam on bir Depremzedelerimize tahsis ettik. Bu dairelerin şu anda sekiz dairesine ailelere yerleştirdik. Bu evlerin elektrik, su, doğal gaz masraflarını Belediye olarak biz karşılayacağız. Çanakkale Belediyesi konukevini açtık. Otelimizde otuz yedi oda ve seksen yatak hizmet vermeye başladı. Hâlihazırda şu anda Barış Otel’de 30 depremzedeyi ağırlıyoruz. Depremzede misafirlerimiz geldikçe’ de otelimize yerleştireceğiz Ayrıca gönüllü olarak evlerinde misafir etmek isteyen hemşehrilerimiz, kentlerimiz var. Onlar başvuruda bulundular. Onları yönlendirdik. Onlara yardımcı olduk. Evlerini açanlara yönlendirdik. Gelen misafirlerimizi. Şehrimize gelen depremzede misafirlerimize Altı yüz TL ‘lik Beş yüz adet market alışveriş kartını verdik. Altın yıllar Yaşam Merkezi’nde yine altı yüz elli aile gıda, giyim, eş giyim eşyası, bebek çocuk ürünleri, efendim oyuncak gibi pek çok insani yardım malzemesinin bulunduğu deprem marketi açtık. Deprem zede misafirlerimiz gelip oradan alıp ihtiyaçlarını gideriyorlar. Bu şu anda Çanakkale ve Kepez Belediyesi işbirliğiyle, Hatay, Samandağ'da elli bin kâse çorba ve sıcak yemek dağıtımı yapılmaktadır. Bu arada tabii finansman açısından da ve bu acılı günde elbette ki eğlence yapamayacağımız için mart ayında yapacağımız deve güreşlerini iptal ettik. Oranın bütçesinde 750 bin TL hepsini bu afetzedelere harcanmak üzere bütçede gerekli kaydırmayı yapmış olacağız.” dedi.

YÜKSEL’İN SÖZLERİ’NE SERT TEPKİ    
Çanakkale belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın olağanüstü meclis toplantısının açılış konuşmasının ardından AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel, İyi Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Burak Kunt ve CHP Belediye meclisi Grup Başkanvekili Avukat Erdal Gezen yaşanan deprem felaketi ile ilgili konuşma yaptı. İlk konuşmayı yapan AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Esra Yüksel konuşmasında “Çok büyük bir acı içindeyiz. Sizin de detaylarını verdiğiniz günlerdir de izlediğimiz altı Şubat sabahına karşı ülkemizin on dört milyon insanını etkileyen çok geniş bir alanda deprem oldu, yıkım oldu. Depremden etkilenen yerler değil, depremde yıkılan bölgeler oldu. Bu kadar Büyük bir deprem. Ülkemizin değil, belki dünya tarihinde yazılacak bir deprem. Deprem uzmanlarının da şaşırtacak denli büyük bir deprem oldu. Bu nedenle çok üzgünüz. Çok acılıyız. Deprem bölgesindekilerle aynı acıyı yaşıyoruz. Türk milleti bu biraz önce de bahsettiniz. Tarihimiz boyunca ne badirelerden geçtik. Bunu da atlatacağımıza inanıyoruz” cümlelerine yer verdi Yüksel konuşmasının devamında deprem bölgesinde devlet tarafından yapılan çalışma ve yardımları anlattı. Yüksel ardından Çanakkale’nin deprem risklerine dikkat çeken konuşmasında
“Büyük bir resim çizdim sorumluluk alan şehrimizi depreme hazırlamakla ilgili. Bu resimde bir kare eksik. O da şehri yöneten Cumhuriyet Halk Partisi'nin vekillerini arıyor gözlerimiz. Onlar da bu sorumluluğu paylaşmalı ve elini taşın altına koymalı. Şehrin depremle ilgili gündemi konusunda açıklama yapmalı, destek olmalı. Biz de varız demeli ki şehri yöneten, şehrin dinamikleri hep birlikte bir konuda seferber olup sahip çıkar Bu yol daha kolay aşılacaktır. CHP'li vekillerimizi de konuya davet ediyoruz. Yönettikleri Çanakkale Belediyesi'nin Çanakkale şehrinin deprem gündemiyle ilgili sorumluluk almaya, gündemlerine almaya ve bu konuda katkılarını sunmaya davet ediyoruz.” ifadelerine yer verince, İyi Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Burak Kunt ve CHP Belediye meclisi Grup Başkanvekili Avukat Erdal Gezen’ den sert tepki gördü.

“SİZ YİRMİ SENEDİR NEREDESİNİZ”
Yüksel’den sonra söz alan İyi Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Burak Kunt Yükselin “CHP’li milletvekilleri nerede” ifadesine “Biz burdayız da siz yirmi yıldır nerdesiniz sözleri ile tepki gösterdi kunt konuşmasında “şehrin geleceğini bugünden sonra hepimiz bir sorumluluk alarak değiştireceğiz. Gelecek nesiller için bambaşka bir hale çevireceğiz. Ve biz arkadaşlarımla birlikte bakın parti adı kullanmıyorum. Arkadaşlarımla birlikte bu sorumluluğun altına imza atıyor olmaktan da büyük bir gurur duyuyorduk. Elinize sağlık diyecektik. Ve sonunda da diyecektik ki biz Erdal Bey'le bugün sabah konuştuk. Bugün Konuşmalarınızda siyasi bir konuşma yapmayalım. Çünkü bugün birlik,  beraberlik günü. Bugün ayrıştırma günü değil, parti ismi bile kullanmayalım. Bugün kavga etmek yerine, kutuplaştırmak yerine, bölmek yerine, hep birlikte ellerimizi kaldıralım diyecektik ki bismillah. O nerede? Bu nerede?  O parti nerede? Ya buradayız ya. Vallahi buradayız da siz yirmi senedir neredesiniz? Diyeceğim. Tutuyorum şu an kendimi. Yutkunuyorum.. Ya bugün yapmayın. Allah aşkına bugün yapmayın. Biz bas bas bağırıyoruz şurada. Hep birlikte yapalım diye. Konuşmak istemiyorum Konuşmayacağım. Rica ediyorum. Tüm belediye meclis üyesi arkadaşlarımdan rica ediyorum. Allah rızası için bugün parti ismi anmayın. Hepiniz elimizi kaldıralım. Şu iş çok kıymetli. Burada ne yaparız? Bunu nasıl daha iyiye götürürüz? Üzerine nasıl bir taş daha eklerizi konuşalım. Ben arkadaşlarımla birlikte sıfır oy kaygısıyla oy kaygısı hiç yaşamadan bu işin altında olmaktan bugün dönüm noktası mecliste olmaktan gurur duyuyorum.” dedi.

“ÜZGÜNÜZ ANCAK ÇOK DA KIZGINIZ”
İyi Parti Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Burak Kunt’un konuşmasının ardından söz alan CHP Belediye meclisi Grup Başkanvekili Avukat Erdal Gezen’ de konuşmasında yükselin konuşmasına cevap olarak CHP Milletvekillerinin deprem alanında olduğunu ifade ederek ” Gerçekten üzgünüz. Bu üzüntüyü nasıl tanımlayacağız bilemiyorum ama herkes kendine göre geride bıraktığımız iki hafta içerisinde bir şekilde bunu ifade ediyor. Üzgünüz ancak çok da kızgınız. Şimdi burada olağanüstü bir meclis yapıyoruz. Olağanüstü meclisimizin de gerçekten değerli bürokratlarımızın, imar komisyonumuzun, sizlerin katkısıyla Çanakkalemiz için, az önce Burak arkadaşımızın da ifade ettiği için önemli bir karar olması gereken bir karar. Belki bizi dinleyenler daha önce niye olmadı değil? Hayır, şimdi oluyor, şimdi alacağımız karar. Yerleşim alanlarında, olası deprem zararlarının azaltılması amacıyla alınması gereken önlemler. Belki uzun süre tartışacağız. Yani bu işin siyasetini de yapılması gerektiği bir zaman. Çünkü mevcut siyasi iktidar bu işi siyaset boyutuna taşıdı. İlk akşamda, ilk o acıları yaşadığımız geceden itibaren. Biz dedik ki mümkünse bugün bunu konuşmayalım. Mart ayındaki meclisimizde konuşalım. Uygun olan da buydu. Hiçbirimiz parti adını anmayacaktık.
Gönlümüzden geçen bu. Acılarımız varken siyaseti burada yapmamamız lazım. Ancak sayın milletvekillerimizin nerede olduğu sorulunca bu iş farklı boyutlara geçiyor. Bizim milletvekillerimiz deprem alanında. Sayın Muharrem Erkek de Özgür Ceylan da deprem alanında. Depremzedelerle beraber ilk geceden itibaren. Ben şimdi size nerede nereye mi gittiniz diye sormam lazım. Hayır Mart ayında lütfen bekleyin o toplantıyı.”

DEPREM ZARARLARININ AZALTILMASI AMACIYLA ALINMASI GEREKLİ ÖNLEMLER KONUŞULDU
Olağan üstü Belediye meclis konuşmaların ardından Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği dekanı ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Deprem Araştırmaları Uygulama  ve Araştırma Merkezi müdürü Profesör Doktor Tolga Bekler Çanakkale Belediye Meclisi üyelerine  “Depremi Bekleyen kent Çanakkale “ başlığı ile “Dünü Bugünü yarını yer mühendislik problemleri “ konulu sunumunu gerçekleştirdi.  Profesör Doktor Tolga Bekler’in sunumunu ardından  Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü  Kemal Albayrak, Belediye Meclisinin "Çanakkale Belediyesi Sorumluluk Sahasındaki Yerleşim Alanlarında Olası Deprem Zararlarının Azaltılması Amacıyla Alınması Gerekli Önlemler”e İlişkin Kararını Meclis Üyeleri ile paylaştı. 10 maddeden oluşan Çanakkale Belediyesi Sorumluluk Sahasındaki Yerleşim Alanlarında Olası Deprem Zararlarının Azaltılması Amacıyla Alınması Gerekli Önlemler oy birliği iler kabul edildi.

Ogün İnal