Çanakkale Savaşları ve Çanakkale ruhunu çocuklara aşılamak amacı ile gerçekleştirilen projede çocukların çok seveceği bir çizgi karakter olan Koala Manu’nun Avusturalya’dan Çanakkale’ye uzanan ve Çanakkale’de geçen macerası konu alındı. Çizgi filim 10 Şubatta “MANNU ÇANAKKALE’DE ismi ile gösterimi girecek.

ÇOCUK EDİTÖRLERİ VE PEDAGOGLAR KONTROLÜNDE HAZIRLANDI
Çanakkale ruhunu çocuklara aşılayacak ve Çanakkale’yi çocukların duyguları ile anlatacak olan TRT Ortak Yapımı 3D animasyon filmi Mannu’nun, macera dolu eğlenceli serüveni 10 Şubat’ta izleyici ile buluşacak. Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı’nın Çanakkale Zaferli kutlamalarının 2023 yılı teması olarak belirlediği ‘Ruhumuzda Var’ duygusunu çocuklara hissettirecek “Mannu Çanakkale’de” filmi Cumhuriyetin 100. Yılında Çanakkale zaferini farklı bir dille gündem yapan anlamlı bir eser olacak.  Çanakkale zaferinin nesillerdir aktarılan ve içimizde yaşayan dayanışma ruhu, özverisi, paylaşma duygusu ve bizi ortak bir hafızada diri tutan öyküsü, çocukların penceresinden özel bir anlatımla iyiliğin ve kötülüğün karşılaşması olarak izleyici karşısına çıkacak. TRT ortak yapım, TRT Çocuk editörleri ve pedagoglar kontrolünde hazırlanan “Mannu Çanakkale’de” Muhtelif İşler (Mi Kreatif) ve Siyah Martı ekiplerince uzun ve titiz bir hazırlık süreci sonunda tamamlanarak unutulmaz animasyon filmler arasına girmeye aday bir yapım.

ÇANAKKALE'NİN ÖNEMİNİN VE ANLAMININ ÇOK FARKLI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ
Çanakkale Savaşları Araştırma Merkezi’nde “MANNU Çanakkale’de” animasyon filmi hakkında bilgilendirmede bulunan Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir,  film hakkında yaptığı bilgilendirmede  “Cumhuriyetimizin 100’üncü doğum yıldönümü ve Çanakkale olarak da biz Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünde Çanakkale'nin öneminin ve anlamının çok farklı olduğunu düşünüyoruz. Zira Cumhuriyetimize giden yolun başlangıcını Çanakkale olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla biz de Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı olarak 2023 yılında çok önemli etkinlikler yapmaya karar verdik ve özellikle Çanakkale'nin farkındalığını için bir takım çalışmalar içerisinde olduk. Gerçekten Çanakkale'nin muzaffer ve kahraman Komutanı, Kurtuluş Savaşı'mızın da Başkomutanı ve Cumhuriyetimizin de kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Çanakkale tarih sahnesine çıkmış ve kurtuluşun meşalesini yakmıştır. Ve Cumhuriyetin ilk adımlarını da Çanakkale'de atmıştır. Tarihi Alan Başkanlığı olarak 2023 yılında Çanakkale'nin bu önemini ve Çanakkale'nin farkındalığını arttırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Çok yakın bir zamanda inşallah bir animasyon çizgi filmle birlikte özellikle hedeflemiş olduğumuz çocuklara Çanakkale'yi, Çanakkale Ruhu’nu değişik bir şekilde, eğlenceli bir şekilde anlatmayı arzu ediyoruz. ‘MANNU Çanakkale'de isimli bu çizgi animasyon film Avustralya'da başlayan bir yolculuğun Çanakkale'de bitişi ve özellikle bu süre içerisinde Çanakkale'nin, Çanakkale fedakarlığının, Çanakkale'deki o büyük mücadelenin çocuklara anlatılması, aktarılması, bunun eğlenceli bir şekilde yapılması arzu edilmekte” dedi.

AVRUPA, BALKAN, ORTADOĞU VE LATİN AMERİKA’DA BAZI ÜLKELERDE GÖSTERİME GİRECEK
Kaşdemir,  “Mannu Çanakkale’de” çizgi filminin dünyanın bir çok ülkesinde de sinemaya gireceğini de dile getirerek  “10 Şubat'ta MANNU Çanakkale'de isimli çizgi animasyon film hem tüm Türkiye'mizde, hem de bir takım Avrupa, Balkan, Orta Doğu ve Latin Amerika ülkelerinde vizyona girecek. Yani tabiri caizse 10 Şubat'ta tüm Türkiye'de ve dünyanın bir bölümünde gündem Çanakkale olacak. Tabii ki Çanakkale Ruhu, o Cumhuriyetimize giden yolun başlangıcının olduğu ve bu topraklarda doğan Çanakkale Ruhunu özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize aktarmak, Tarihi Alan Başkanlığı olarak bizim en öncelikli görevlerimizden birisi. Ve bu amaçla bu yola çıktık. Tabii ki MANNU Çanakkale'de isimli bu film hem Alan Başkanlığının içinde olduğu hem de TRT'nin ve Kültür Turizm Bakanlığımızın içinde olduğu çok önemli kurumların iş birliği içerisinde oluşmuş ve gerçekten vizyona girdiğinde herkesin çok beğeneceği, özellikle çocukların çok beğeneceği, ama anne ve babaların da çocuklarını bu filme götürmekten büyük keyif alacağı çok anlamlı bir film ortaya çıktı. Tekrar ifade ediyorum. Biz 10 Şubat'ta tüm Türkiye'de ve dünyada Çanakkale'nin gündem olacağını biliyoruz ve düşünüyoruz, arzu ediyoruz ve bu filmi seyreden her çocuk mutlaka Çanakkale'ye gelmek isteyecek, anne ve babasına Çanakkale'yi ziyaret etmek istiyorum. O ruhu orada yaşamak istiyorum diyeceğini düşünüyoruz ve biliyoruz. Buradan hem Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve TRT'ye ve yapımcı firmaya çok çok teşekkür ediyoruz. Ve inşallah biz bütün Türk milletinin evlatlarını Çanakkale'ye davet ediyoruz ve bizim bir hayalimiz var. Çanakkale Tarihi Alan Başkanlığı olarak Çanakkale'yi görmeyen, Çanakkale ruhunu hissetmeyen hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kalmasın. Çanakkale'yi ziyaret etmeyen hiç bir Türk evladı kalmasın” dedi.

KOALA MANNU GİZLİCE ÇANAKKALE’YE GELİYOR
Filmde Avustralya’dan yola çıkan William, dedesine verilen madalyonu her yıl yapılan anma törenlerinde sergilenmesi için Çanakkale’ye götürmektedir. Yanında çok sevdiği evcil hayvanı Mannu’yu götüremez. Ancak Mannu’nun bir şekilde gizlice gitmenin yolunu bulmasıyla hikaye başlar.  Hikaye boyunca kahramanlar, Ayşe ve köpeği Minik, Cevher Nine, Amir, Nusret, Pala gibi sevimli karakterler eşlik ederken; Harry ve Garry gibi türlü türlü huyları olan çete üyeleri de kahramanların işlerini zorlaştırmak için ellerinden geleni yapacaklar. Bu macera ile izleyicilerimizi eğlendirirken çocuklar ve ailelerle de bağ kurabilecek olan film; kültür, tarih bilinci, hayvan sevgisi gibi konularda hem çocuklarımızın hem de yetişkinlerimizin gönlüne girecek. Mannu kendi içerisindeki karakter dünyasıyla tüm bu davranış biçimlerini ve iyilikle kurulan neden sonuç bağını güçlü bir şekilde çocuklara sunacaktır.

Şenay Azman