'Kış Okulları' Kapsamında Ücretsiz Kurslarımız Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu yıl ilk kez yarıyıl tatilinde "bilim", "sanat", "matematik" ve "İngilizce" olmak üzere 4 alanda eğlenceli ve yenilikçi öğrenme yaklaşımlarını içeren ücretsiz "Kış Okulları" hayata geçirildi.

224
'Kış Okulları' Kapsamında Ücretsiz Kurslarımız Başladı


2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem sonunda ilimizde 8.400'ü okul öncesi, 24.700'ü ilkokul, 23.376'ü ortaokul ve 27.213'ü ortaöğretim kademesi olmak üzere toplam 83.689 öğrencimiz karne alarak yarıyıl tatiline girdi. . 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamı genişletilerek tüm kurslar "Kış Okulları" kapsamında yoğun bir ilgiyle Çanakkale’de başladı. Çanakkale’de Merkez, Ayvacık, Biga, Çan, Gelibolu ve Yenice ilçelerinde Kış Okulları kapsamında 43 ücretsiz kurs faaliyete geçti.

ÖĞRENCİLER, İKİ HAFTADA TOPLAM 40 SAAT KURS ALABİLECEK
Matematik ve İngilizce derslerinde açılan kurslarda 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenen 5 grupta etkinlik yapılmış, bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabildi. Öğrenciler bir dersten günde 2, haftada 10, toplamda 20 saatlik programa katılacak; iki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacak. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise robotik, yapay zekâ, yazılım geliştirme, havacılık ve uzay, yenilenebilir enerji, bilimsel araştırma teknikleri, akıl oyunları gibi alanlarda her bir atölye programı; günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlanmıştır. Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan bir öğrenci; en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.

YARIYIL TATİLİNE ÖZEL DİJİTAL MATERYALLER ERİŞİME AÇILDI
Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesinde açılacak "Kış Okulları" İngilizce ve Matematik Kursları için dijital etkinlik materyalleri hazırlandı. Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul kademeleri için yarıyıl tatiline özel 5 ayrı dijital materyal de ilk kez öğrencilerin kullanıma sunuldu. Bilgi ve becerilerin aktif kullanımını içeren etkinliklere yer verilen; öğrencilerin bir sonraki döneme dinlenerek, eğlenerek ve öğrendiklerini tekrar ederek hazırlanmaları hedeflenen programda okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik materyallere erişim sağlanmış ayrıca üç ayrı bilim sanat dergisi de dijital ortamda yerini aldı.

 LİSELERDE ŞİFRE BİLİM VE VERİ ANALİZİ ETKİNLİKLERİ
Milli Eğitim Bakanlığı, yarıyıl tatilinde lise kademesine yönelik düzenlenecek kurslarda yenilikçi yaklaşımlar içeren yeni matematik programını da ilk kez hazırlayarak programda öğrencilerin şifre bilimden veri analizine, geometri dünyasının keşfinden, küresel problemler karşısında çözüm yolları üretebilecekleri etkinliklere kadar çeşitli alanlara yer verdi.

Haber Merkezi
 Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.