Mahalle Meclislerinin  Çalışma ve Faaliyetleri Devam Ediyor

Kent konseyi bünyesinde bulunan mahalle meclisleri kent konseyinde yapılan seçilerin ardından çalışmalarına kaldığı yerden devam etmeye başladı.

196
Mahalle Meclislerinin  Çalışma ve Faaliyetleri Devam Ediyor


Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri yaptıkları çalışmalar ile 7 mahallede mekânları ve donanımlarıyla, kurulan ve çalışmalarıyla kentin önemli yönetişim mekanizmalarından biri oldu. Başta Esenler, Barbaros ve Kemalpaşa mahalle meclisleri olmak üzere yedi mahallede 7 mahalle meclisinin çalışır hale gelmesiyle ilgili ön çalışmaların sonuna gelindi. Mahalle Meclisleri, Kent konseyinin görev alanlarında, yönetişim anlayışına dayalı ve sürdürülebilir yaşantı içinde mahalle sakinlerinin kent yönetimine katkıda bulunmalarını ve sokaklardan başlayarak mahallelerin yaşanabilir bir kentin yönetiminde aktif bir rol almasını hedefleyerek yeniden yapılanıyor Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla hazırlanan ve 4 Kasım 2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “KENTGES-Bütünleşik Kentsel Gelişme Stratejisi ve Eylem Plânı”nın 16.Eyleminde “…Katılımın ve örgütlenmenin sokak, yapı adası, mahalle düzeyinden başlayarak daha yaygın ve tüm toplumsal kesimleri kapsayan biçime getirilmesi ve uygulamanın yaygınlaştırılması” hedefi belirlendi. Bu hedefi de gözönünde bulunduran Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu, mahalle meclisleri yürütme kurullarıyla yaptığı bir seri toplantı sonucunda mevcut durumu belirledi, süreci tamamlayacak plânlamayı yaptı. Farklı toplumsal kesimlerin sokaktan başlayarak çalışmalarına imkân sağlayan, demokratik ve eşitlikçi katılımı yaygınlaştıran, müzakereye dayalı çalışmayı destekleyen bir anlayışı temel alarak mahalle meclislerinin yapısı ve işleyişine ilişkin yeni, bazı düzenlemeler oluşturuldu.

Haber Merkezi
 Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.