Ateş ‘Saray düzeni,  tüm toplumu yoksullukta buluşturuyor’

Emekli ve memur zamları ile ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisinin Çanakkale’de ki açıklaması Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti.

1204
Ateş ‘Saray düzeni,  tüm toplumu yoksullukta buluşturuyor’


Emekli ve memur zamları ile ilgili 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapan Cumhuriyet Halk Partisinin Çanakkale’de ki açıklaması Cumhuriyet Meydanında gerçekleşti. Emekli ve Memur sendika temsilcilerinin de katıldığı Basın açıklamasında CHP Çanakkale İl Sekreteri Doğan Ateş, Enflasyon üzerinden oynanan oyunlarla maaşların getirildiği duruma ifade ederek “Saray düzeni,  tüm toplumu yoksullukta buluşturuyor” dedi.
SAHTE TÜİK VERİLERİ İLE MEMUR VE EMEKLİ AÇIĞA MAHKÛM EDİLDİ
Cumhuriyet Halk Partisinin ülke genelinde eş zamanlı gerçekleştirdiği  basın açıklamasında memur ve emekli maaş artışları protesto edildi. CHP Çanakkale İl Örgütü tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP Eski İl Başkanı Metin Ümit Ural, İl Sekreteri Doğan Ateş, Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte,  Gençlik Kolları İl Başkanı Tuğberk Güzel, Partililer, sendika temsilcileri,  emekliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Cumhuriyet Halk Partisi adına Basın Açıklamasını İl Sekreteri Doğan Ateş Okudu. Ateş yaptığı açıklamada “ Saray rejimi son haftalarda sürekli “Enflasyonun belini kırdıklarından” bahsediyor. Ama gelin görün ki kırılan enflasyonun beli değil emeklilerimizin ve memurlarımızın hayalleri oldu. TÜİK' in makyajlı verileriyle 2023 yılının ilk 6 ayı için memurlarımızın ve emeklilerimizin maaşlarında yapılacak artış önce yüzde 16,4 oldu. Ardından 3 Ocak Salı günü, memurun ve emeklinin hakkı değilmiş de AKP Genel Başkanı'nın lütfuymuş gibi artış oranı % 25 olarak açıklandı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu “Siz sadaka mı veriyorsunuz, bu yetmez, bu rezil artışın hesabını vereceksiniz” diye tepki gösterince Saray 4 Ocak Çarşamba günü artış oranını yüzde 30'a yükseltmek zorunda kaldı. Genel Başkanımızın çağrısıyla artış oranı yüzde 30'a yükseltildi, memur ve emeklilerimiz ‘Ya Kemal Bey olmasaydı’ dedi. Peki, Saray yapımı yüksek enflasyon ve pahalılık ortamında yüzde 30 artış yeter mi? Elbette yetmez! iktidara yakın İTO'nun dahi yıllık enflasyon verisi yüzde 93, Bağımsız ENAG' ın yıllık enflasyon verisi yüzde 137, iktidarın manipülasyon kurumu olan TÜİK' in yıllık enflasyon verisi ise yüzde 64,27. Bir yanda halkın hissettiği gerçek enflasyon ve pahalılık var, diğer yanda Saray'ın açıkladığı sahte enflasyon verileri var. Saray, milyonlarca memuru ve emekliyi işte bu sahte TÜİK enflasyonu oranında artışa mahkum etmiştir. Saray, talimatıyla yönettiği TÜİK' in verileriyle memurumuzun ve emeklimizin sofrasındaki her bir lokmayı adeta gasp etmiştir” dedi.
İKTİDAR TÜM KESİMLERİ YOKSULLUKTA BULUŞTURUYOR”
Ateş, Asgari Ücret ve Memur maaşlarının giderek birbirine yaklaştığına da dikkat çektiği açıklamasında “ Yüzde 30'luk sefalet artışının 15,40 puanı, yani yarısından fazlası TÜİK'in makyajlı 6 aylık enflasyon verisinden oluşmaktadır. Erdoğan'ın sadaka verircesine yaptığı ve müjde olarak sunmaya çalıştığı artış ise bu oranı ikiye dahi katlamamıştır. Tüm çalışanlarımız ve emeklilerimiz tarafından bir kez daha bilinmesini istiyoruz: Ülkenin hazinesinden faizcilere, tefecilere her ay on milyarlarca lira aktaran Saray iktidarının çalışmalarımızın ve emeklilerimize reva gördüğü artış oranı yüzde 14,6'dan ibarettir. Saray, aparatı haline getirdiği TÜİK'i de kullanarak adım adım tüm ücretleri asgari ücret seviyesine getirmiştir. Saray düzeni tüm toplumu yoksullukta buluşturmaktadır. 2015 yılında ortalama memur aylığı asgari ücretin 2,44 katı iken 2023 yılı için ortalama memur aylığı yüzde 30 zamla asgari ücretin 1,43 katına kadar gerilemiştir” ifadelerine yer verdi.
EMEKLİ MAAŞLARI AÇLIK SINIRININ ÇOK ALTINDA KALDI
Ateş, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 olarak açıklandığını belirterek “Öyle ağır bir tablo söz konusu ki, Türkiye'de 13,9 milyon emekli ve dul yetimin 8 milyonuna yakını asgari ücretin altında aylık almaktadır. SGK' nın son verilerine göre ülkemizde 4 milyon 84 bin dul yetim aylığı alan vatandaşımız bulunuyor. Dul ve yetimlerimizin kimisi aylık 800 TL ile, kimisi 1000 ile, kimisi ise 1500 TL ile geçinmek zorunda bırakılmaktadır. İşte bu sefalet düzeninde Erdoğan utanmadan en düşük emekli aylığının 5500 TL olacağını açıkladı. Sayın Genel Başkanımızın çağrıları olmasa bu artış dahi gerçekleşmeyecekti! En düşük emekli aylığı alanlar yine haklı olarak ‘Ya Kemal bey olmasaydı’ ne olurdu diye sordu. 5500 TL ile bir ayda kim geçinebilir? Hiç kimse! AKP Genel Başkanı açlık sınırının Aralık itibarıyla  8 bin 130 TL olduğu ülkemizde, 5500TL emekli aylığı vermekle övünüyor. Partimizin en düşük emekli aylığının asgari ücret seviyesine çekilmesi teklifini ise reddediyor. Neden? Çünkü Saray ülkenin kaynaklarını, hazinesini; kimi üç, kimi dört, kimi ise beş yerden maaş alan danışmanlarına, faiz lobilerine, 5'li çeteye, ballı müteahhitlere aktarıyor. Tercihini emekliden, memurdan, işçiden yana değil, bir avuç yandaştan yana kullanıyor. Milyonlarca memura, emekliye, dul yetime ve işçiye ise açlığı ve yoksulluğu reva görüyor, Emeklinin, memurun, işçinin sofrasından kepçeyle alan iktidar, söz konusu ücret zammı olduğunda kaşıkla veriyor. Emeklilerimiz, memurlarımız, işçilerimiz iktidarın asgari sefalet ücretine, zam adı altında verdiği sadakaya muhtaç bırakılamaz” dedi.
İKTİDARIMIZDA MAAŞ ARTIŞI KAYIPLARINI TELEFİ EDECEĞİZ
Ateş,  genel seçimler sonrasında gelir dağılımındaki adaletsizliğe son vereceklerini belirterek “Cumhuriyet Halk Partisi olarak bir kez daha söylüyoruz! Kendi emeklisine ve çalışanına ‘fakir fukara’ gözü ile bakan bu Saray düzenini değiştireceğiz. Ülkede adaletsiz bir soygun düzeni kuran bu Saray düzenini değiştireceğiz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’ nun çağrı ve mücadelesiyle, YT mağduriyeti son bulan milyonlarca yurttaşımız, 3600 Ek gösterge hakkına kavuşan memurlarımız, Taşerondan kadroya geçen işçilerimiz, Yıllardır bekledikleri kadroyu alan sözleşmeli personellerimiz, Bugün “ya Kemal bey olmasaydı” diyorsa, Kemal Bey milyonlarca emeklimize ve memurumuza söz veriyor; Hile ve hurda ile cebinizden çalınan her bir kuruşun hesabını soracağız, İktidara gelir gelmez en düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine getireceğiz, Asgari ücreti hem çalışanlarımız hem de emeklilerimiz için Türkiye gerçeği olmaktan çıkaracağız, Emeklilerimiz arasındaki maaş adaletsizliğine son verecek ve intibak yasasını hemen  çıkartacağız, Emekçinin, emeklinin yüksek enflasyon ve makyajlı veri kaynaklı kayıplarını telafi edeceğiz. Ekonomik buhrana, enflasyona, pahalılığa, işsizliğe, emekli yoksulluğuna son vereceğimiz, Hep birlikte zenginleşip hep birlikte kalkınacağımız düzeni gelecek sandıktan sonra mutlaka kuracağız” dedi.  Doğan Ateş’in konuşmasının ardından  Emekli sendika İl Temsilcileri de birer konuşma gerçekleştirerek sorunlarını dile getirdiler.  Konuşmaların ardından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklaması tamamlandı.
Ogün İnal
 
 
Etiketler; #chp
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.