Erkek ‘Bu girdi fiyatları ile tarım ve hayvan üretimi yapmak imkansız’

Cumhuriyet Halk Partisi Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Tarım ve hayvancılıktaki sorunların çok açıl bir şekilde çözülmesi gerektiğini söyledi.

307 0
Erkek ‘Bu girdi fiyatları ile tarım ve hayvan üretimi yapmak imkansız’

Tarım üretiminde olduğu gibi hayvancılıkta da üreticilerin çok zor durumda olduğunu söyledi.
 
üretici bu girdi fiyatları ile üretim yapmakta çok zorlanıyor 
 
Cumhuriyet Halk Partisi Hukuk ve Seçim İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek tarım ve hayvan üreticilerinin sorunlarının her geçen gün arttığını ve bu sorunların tarım ve hayvan üreticilerini zor durumda bıraktığını söyledi. Erkek değerlendirmesinde "hayvan üreticimiz maalesef zor durumda. Yem geçen yıl 105 liraymış, bu yıl en ucuz yem 300-350 lira. Üre gübre 105 liraymış, 700 lira olmuş. Mazot 7-7.5 liraymış 25 lira olmuş. İlaçta artış yüzde 300-400 olmuş. Küçükbaş hayvancılık yapan üreticilerin de sorunları var. Örneğin Tarım ve Orman Bakanlığı Ağustos ayında yılsonuna kadar küçükbaş hayvanlarda ihracatı serbest bıraktı. Büyükbaşlarda ihracat yok ithalat var. Üreticilerimiz ile hepimiz görüşüyoruz. Maalesef aracılar kazandı, üreticiler kazanmadı. Kuzuyu 2.5 dolardan almışlar, 6-7 dolara satmışlar. Daha çok Katar ağırlıklı Ortadoğu. Burada aracılar kazanmış bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Hayvan üreticimiz maalesef zor durumda. Yem geçen yıl 105 liraymış, bu yıl en ucuz yem 300-350 lira. Üre gübre 105 liraymış, 700 lira olmuş. Mazot 7-7.5 liraymış 25 lira olmuş. İlaçta artış yüzde 300-400 olmuş. Bunları da hep birlikte çözmemiz lazım. Yem fiyatları niye yüksek çünkü yemin bütün hammaddelerini ithal ediyoruz. Arpanın ve buğdayın anavatanı Anadolu'dur. Ama biz arpa, buğday ithalatında dünyada 3'ncü sıradayız. Tabi bu yem fiyatlarına da yansıyor” dedi.
 
Çanakkale tarım ve hayvancılık açısından çok şanslı
 
Erkek Çanakkale'nin tarım ve hayvancılık açısından diğer birçok ilden çok daha şanslı olduğunun altını çizerek "Tarım ve hayvancılıkta çok önemli bir iliz. Bizim büyük artımız tarımda çok dengeli bir il olmamız. Örneğin Rize'de çay var, Giresun'da fındık var, Ankara'da arpa ve buğday var ama bizde hepsi var. Etiyle, sütüyle, meyvesiyle, sebzesiyle çok çeşitlilik var. Bir de tarıma dayalı sanayimiz var. Bu yüzden Çanakkale tarım ve hayvancılık açısından çok önemli bir coğrafya. Bayramiç keçi üretiminde Çanakkale'de birinci sırada. Bu çok önemli değerleri bilerek hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Tabi Çanakkale aynı zamanda bir orman kenti. Zaten ormanın olduğu yerde keçi olur. Ormanlarımızı, meralarımızı da korumamız lazım. Bugün ormanlarımız için en büyük tehdit yangınlardan daha çok sayıda verilen ruhsatlardır. Toprağımızı, suyumuzu hep birlikte korumamız gerekiyor. Gelecek nesiller için bunu yapmalıyız” dedi.
 
Ogün İnal
 
 
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.