Deva Partisi ev sahipliğinde toplanan Muhalif il Başkanları Türkiye ve Çanakkale gündemine dair açıklamalar yapmış toplantıda “Parlementer Sistemin Geri Getireceğiz” ifadelerine yer verişmişti. 6’lı masa toplantısına AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas’tan eleştiri geldi. 6’lı masada yer aslan il başkanlarının proje üretmek yerine Cumhur ittifakına türlü iftiralarda bulunduklarını ifade etti. Makas açıklamasında “Daha önce paylaşmış oldukları hiçbir deklarasyonda ülkeyi yönetecek vizyon ve misyona sahip olmadıkları görülen, "6 civarında" siyasi partinin ve bir de "masanın" bir araya gelerek oluşturduğu, iletişimlerini WhatsApp grubu üzerinden sağladıklarını itiraf eden ortaklık yapısı, Çanakkale'deki il başkanlarıyla bir toplantı tertip etmiş. Bu yapının Partimize ve Cumhur İttifakı'na karşı hazımsızlığı bir türlü bitmek bilmiyor. Seçimler yaklaştıkça daha çok kaygılandıklarını düşünüyoruz. Seçmenlere proje sunması, gelecek adına bir bakış açısı ortaya koyup bunların propagandasını yapması gerekenler, varsa yoksa Cumhur İttifakı'na türlü iftiralar ve mesnetsiz iddialarda bulunuyor ve bunu kendilerine tek hedef olarak benimsiyorlar.” İfadelerine yer verdi.  
TURAN ÜZERİNDEN GÜNDEME GELMEYE ÇALIŞIYORLAR
Makas yazılı açıklamasında, 6’lı masayı oluşturan siyasi parti il başkanlarının AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ı eleştirerek gündeme gelme çabalarının olduğunu ifade ederek “Zaman zaman da görüyoruz ki hiçbir gelecek iddiasında bulunamayan partinin il başkanının Sayın Bülent Turan’dan başka söyleyecek sözü yok. Grup Başkanvekilimiz üzerinden gündeme gelme gayretini, acziyetini ibretle izliyoruz. Herkes çok iyi biliyor ki meyve veren ağaç taşlanır. Yine herkes çok iyi biliyor ki, Çanakkale’nin evladı Bülent Turan, taraflı tarafsız, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin herkesin sevgisini kazanmış, bu teveccühe şehrimiz için yapılan her projeye ve yatırıma omuz vermek suretiyle karşılık veren bir siyasetçi.” dedi.
HER KAFADAN AYRI BİR SES ÇIKIYOR
6’lı masanın tutarlı hiçbir yanının olmadığını ifade eden makas açıklamasını şu cümleler ile sonlandırdı. Her kafadan ayrı bir ses çıkan “1+6’lı masanın hiçbir tutarlı yanı yok. Kendi söylediklerine kendileri dahi inanmıyorlar. Biri başka söylüyor, diğerleri başka konuşuyor. Kendilerini kararsız seçmenden daha kararsız görüyoruz. Nitekim Çanakkale'de kurulan masada da Saadet Partisi İl Başkanı ''siyaseten farklı görüşlere sahibiz'' derken, Demokrat Parti İl Başkanı ''hiçbir görüş ayrılığımız yok'' diyor. Bu ittifakın ne anlama geldiğini kıymetli hemşerilerimizin ve seçmenlerimizin takdirine bırakıyorum. Tek hedefleri ''Yeter ki AK Parti gitsin, Reis gitsin'' olan bu yapı, aziz milletimize ne vadedebilir? Bu söylemleri iddiadan öteye gidemeyecek, sadece kendi beklentileri olarak tarihin çöp sepetinde yerini alacaktır. Hayal kurmaya devam etsinler, onca hayalden sonra, ancak ve ancak Çanakkale'de 4 vekil çıkaracaklarının rüyasını görürler. Rüya görmeye de devam edecekler. Milletimiz de her şeyin farkında. 2023 seçimlerinde milletimizin verdiği oylarla yine 1. parti olduğumuzda ve Cumhur İttifakı seçimi zaferle göğüsleyip Sayın Recep Tayyip Erdoğan tekrar Cumhurbaşkanı seçildiğinde kuyruklarını sıkıştırıp, sessizliğe bürünecekler. Başkanımız Bülent Turan’ın ifade ettiği gibi; "6'sı değil 66'sı gelsin, birinci partiyiz." İnanıyoruz ki ve göreceğiz ki, 2023 Seçimlerinden sonra, “1 + 6”lı masanın, oturacağı bir masa bile kalmayacak; dağılma ve çöküş süreçlerini hep birlikte izleyeceğiz. Onlar da 21 yıldır milletiyle omuz omuza vermiş, kuruluşundan bu yana aziz milletimizin desteğiyle ülkemize ve şehrimize devrim niteliğinde hizmetlerde bulunmuş AK Parti'yi izlemeye devam etsinler.”
Ogün İnal