Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’nda düzenlenen Genel Kurul, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, Çanakkale’den de Ezine İhtisas Organize Sanayi Bölge Müdürü Alper Altınok, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı  ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Üyesi Kaya Üzen, Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Ersoy ve Bölge Müdürü İlçin Ayan katıldı.

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükçü Genel Kurulun açılışında yaptığı konuşmada, üretimde, istihdamda ve ihracatta salgın öncesi dönemin üzerine çıkıldığına işaret ederek, OSB’lerin bu alanlarda Türkiye’nin taşıyıcı kolonlarından olduğunu söyledi. OSB’lerin 2021’i yüzde 12,7 üretim artışıyla tamamladığını anlatan Kütükçü, “2022’nin ilk 6 ayında ise yüzde 1’in üzerinde üretim artışıyla yolumuza devam ediyoruz.  OSB’lerimiz son 2 yılda, 400 bin kişiye yeni istihdam sağladı. Böylece toplam 2 milyon 495 bin istihdamla tarihimizin en yüksek istihdam rakamına ulaştık. 2023 için koyduğumuz 2,5 milyon istihdam hedefimize de inşallah bu tarihten önce ulaşacağız” ifadelerini kullandı. Kütükçü, Türkiye’de kapasite kullanım oranlarının yüzde 78’in üzerine çıktığını, üretimdeki OSB’lerin doluluk oranının ise yüzde 88 olduğunu belirterek, yeni yatırımlara ve yeni kapasitelere ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, son dönemde firmaların uygun koşullarda finansmana erişim konusunda yaşadığı sorunları gündeme getirdiklerine işaret ederek, yeşil dönüşümün de sanayiciler için risk ve fırsatlar içerdiğinden bahsetti. Sanayinin en büyük maliyet kalemlerinden birinin enerji olduğunun altını çizen Hisarcıklıoğlu, OSB’lerde GES kurulmasını sağlayacak düzenlemenin çıkarılması konusunda da destek talep etti. Toplantıda; OSB’lerin Türkiye ekonomisindeki önemi ve OSBÜK’ün çalışmaları gündeme taşındı.