Uzmanlar bisiklete binmenin vücuda oldukça fazla yararı olduğunu açıklıyorlar.
Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri olan sporun, herkesin yaşam tarzı haline getirdiği bir aktivite olması gerektiğini belirten uzmanlar, “Çünkü spor yapmanın kasları güçlendirmek, vücut dayanıklılığını ve esnekliğini artırmak, kemikleri güçlendirmek, enerjiyi artırmak, kilo kontrolü sağlamak ve yaşam kalitesini artırmak gibi onlarca faydası bulunmaktadır.” diye açıklıyorlar.
Ayrıca herkesin yapabileceği onlarca spor türü içinde sayılan bisiklete binmek, son zamanlarda ülkemizde bisiklete ayrılan yolların artması ile birlikte ülkemizde hem ulaşım hem de spor amaçlı olarak birçoğumuzun vazgeçilmez aktivitesi haline geldi. Uzmanlar; “Siz de kalori yakmak, forma girmek ve sağlıklı yaşamın temellerini atmak için bisikleti hayatınıza dahil edin” diyor.
Bisiklet sevenlerin herkese, her kesime şiddetle tavsiye ettikleri bisikletin, yaşamınıza dahil olduktan sonra vücudumuza yapacağı faydalarına şöyle bir bakalım.
 
Bisiklet sürmenin vücuda etkileri ve faydaları nelerdir?
Bisiklet sürmenin vücuda olan etkileri ve faydaları şu şekilde sıralanabilir:
Doğal alanlarda bisiklet sürmek şehrin gürültüsünden kaçmaya ve psikolojik olarak rahatlamaya olanak tanır.
*Her spor türünde olduğu gibi kasların güçlenmesine destek olur. Özellikle karın, bacak ve kalça kaslarını çalıştırır.
*Kan basıncını azaltmaya yardımcı olur.
*Birçok egzersiz türünde olduğu gibi bisiklet sürme esnasında ruh halimizi belirleyen serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonlar aktif bir şekilde salgılanır. Bu sayede kişi enerjik ve mutlu hisseder.
*Sağlıklı bir vücuda sahip olunacağı için özgüveni arttırmaya destek olur.
*Sırt ve bel ağrısı problemlerini önleyici bir spor türü olduğu bilinmektedir.
*Araştırmalar kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
*Muhteşem bir kardiyo türüdür. Kilo vermek için her gün düzenli olarak bisiklet sürülebilir. *Yarım saat bisiklet sürmenin 300- 400 kalori yaktırdığı bilinmektedir.
*Karın, bacak ve kalça kaslarını yoğun bir şekilde çalıştırdığı için bu bölgelerde kilo problemleri olanlar bisiklet sürebilir.
*Efor sarf ettiren bir spor olduğu için kişinin yorulmasına neden olur. Dolayısıyla uyku problemi çeken kişiler için uyku düzenlemeye yardımcı bir spor türüdür.
*Dolaşım sistemini destekleyicidir.
*Bağırsak reflekslerini olumlu yönde destekler. Bu sayede kabızlık gibi problemlerin önlenmesine yardımcı olur.
*Kolesterol seviyesini dengeler.
*Bisiklet yeni yerler keşfetmenizi sağlayarak hayata olan motivasyonunuzu artırır.
*Araştırmalar bisiklet sürmenin çağımızın problemlerinden bir tanesi olan stres ile mücadelede önemli bir rolü olduğunu gösteriyor.
*Orta tempolu bisiklet sürmek eklem sağlığı için faydalıdır.
*Açık havada bisiklet sürmek temiz hava almaya yardımcı olur; dolayısıyla bu durumdan akciğerler pozitif yönde etkilenir.
*Bağışıklık sistemini destekleyicidir. Bağışıklık sistemi vücuda girebilecek olan yabancı maddelerin kontrolü ve yok edilmesi için oldukça önemlidir.
*Bisiklet sürmek metabolizmayı dinç tutmaya yardımcı olur.
*Tüm bu faydalara baktıktan sonra bisiklet sürmeye karar verdiyseniz kask ve korumalık gibi koruyucu ekipmanlar kullanmayı unutmayın. Ayrıca bisiklet sürme programınızın ilk gününde, aşırı ağır bir performans sergilememeye dikkat edin.
Hasan Sami Er