Meclis toplantısında konuşma yapan ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu sanayinin giderek ağırlaşan yükünün katlanılmaz hale geldiğini ifade ederek “Büyümenin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Artan hammadde fiyatları, enerji fiyatları, kur artışları pek çok sektörde katlanılamaz hale gelmiştir” dedi.

ÜRETİM İÇİN MALİYETLER DÜŞMELİ ÜRETİM TEŞVİK EDİLMELİ
 
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı olağan Meclis Toplantısı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde yapıldı. Meclis açılış konuşmasını yapan ÇTSO Meclis Başkan Yardımcısı Şerif Mutlu Global ölçekte yaşanan ve tüm dünyayı etkileyen, gerek ekonomik gerekse siyasal sıkıntılar ve belirsizlikler şartları her geçen gün iş dünyasını olumsuz etkilediğini söyledi. Mutlu, konuşmasının devamında şunları söyledi.“Gerek pandemi süreci, gerekse Ukrayna-Rusya savaşı tüm dünyaya kendi kendine yetebilmenin önemini tecrübe ile bizlere gösterdi. Bu olumsuz süreçlere rağmen Türkiye ekonomisi 2021 yılında son on yılın en güçlü büyüme hızını yakaladı. Sanayicilerimiz dış faktörlere karşı ne kadar dayanıklı olduğunu, potansiyelinin ne denli büyük olduğunu gösterdiler.  Ben 2022 yılında da bu büyüme trendimizin devam edeceğine inanıyorum; ancak tüm faturalar da iş dünyasına kesilmemelidir. İş dünyasının üzerindeki yükler makul seviyelere indirilmeli, maliyetleri düşürülmelidir. Bununla birlikte finansa erişim de kolaylaştırılmalıdır. Yönetim Kurulumuz, üyelerimizin taleplerini, sıkıntılarını üst kurumlara iletmektedirler. Çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de çözüm üretmek için yoğun çaba gösteriyor. Aynı zamanda TOBB Delegesi de olduğum için yakından şahit oluyorum. 24 Haziran’da katıldığımız 70. yıl kutlama programında Ticaret Bakanımız Sayın Mehmet Muş, TOBB’un yerel bir kuruluştan, dünya çapında iş birlikleri gerçekleştiren küresel bir aktör haline geldiğini, en fazla istişare içinde oldukları bir kurum olduğunu ifade etmişlerdir” dedi.
 
HER ŞEY ÜRETİME BAĞLI
Mutlu, üretimin çok önemli olduğunun da altını çizerek “Hepimiz aynı gemideyiz. Üretim olursa ticaret olur; üretim ve ticaret olursa çalışan olur; tüm bunlar olursa kamu olur. Daha da bunları artırabiliriz. Çarklardaki tüm dişler ne kadar sağlam ve dayanıklı olursa, şartlar ne kadar adil olursa, sistem o kadar sürdürülebilir olur. Sistemin devamlılığı için herkes üzerine düşeni yapmak zorundadır.  Ülkemizin son 20 yılda sanayide yakaladığı ivme kolay elde edilmemiştir. Nitelikli bir iş ve yatırım ortamı ile,  güven ortamı ile Türk iş insanı yatırımlarını sürdürerek bu ivmeyi daha da artıracak kapasiteye sahiptir. Çanakkale iş dünyası olarak bizler de yerel kalkınmamız için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

SANAYİCİ MALİYETLER NEDENİ İLE ÜRETMEKTE ZORLANIYOR

Meclis toplantısında konuşma yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Aydoğdu’ da sanayicinin üzerindeki üretme yüküne dikkat çekerek  “Büyüme hedeflerine sanayi sektörü olmadan ulaşmak mümkün değilken sanayi sektörü  artan maliyetler ile yoruluyor. Büyümenin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Artan hammadde fiyatları, enerji fiyatları, kur artışları pek çok sektörde katlanılamaz hale gelmiştir.  Son 1 yılda doğalgaza gelen zam % 600, son 1 yılda sanayide elektrik kullanımına gelen zam oranı  ise % 300’ün üzerindedir. Tabii bu artışlar gerçekten sanayi üretimimizi müthiş derecede zorlamakta.  Gelecek dönemde enerjisini herkesin güneşten karşılaması bir zorunluluk oldu diyebiliriz. Elimizin altında güneş gibi bir kaynak varken bunu kullanmak artık kaçınılmaz. Teknolojinin gelişmesi ile bu tür sistemler daha da kullanılabilir hale geldi. Oda olarak yaklaşık 7-8 ay önce yapımına başladığımız çatı GES projemizde sona yaklaştık. Proje onayı ve geçici kabuller ile birlikte deneme üretimlerimiz başladı. Bugüne kadar 5 MWh enerji ürettik. İş dünyası olarak bu zor koşullarda çözüm ortağı olmak için elimizi en fazla taşın altına koyan camiayız desek abartmış olmayız. Ayakta kalmak için öz sermayesinden harcayan, yeni yatırımlarla yeni istihdam alanları oluşturan, yerel kalkınmaya destek veren tüm üyelerimize huzurlarınızda teşekkür ediyor, hayırlı işler bereketli kazançlar diliyorum” dedi. konuşmalarının ardından meclis gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Meclis toplantısında Gündeme gelen maddeler de değerlendirilerek karara bağlandı.

Şenay Azman