AENEAS KÜLTÜR ROTASI SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Avrupa Konseyi üyesi 35 ülkenin oy birliğiyle seçtiği Türkiye, İtalya, Arnavutluk, Yunanistan, Tunus ülkelerinden proje ortaklarının yer aldığı Türkiye’den başlayarak 5 ülkeyi bir araya getiren Avrupa'nın ilk Arkeolojik Kültür Rotası ünvanına sahip Aeneas Kültür Rotası çalışması Uluslararası Tescil

235 0
AENEAS KÜLTÜR ROTASI SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Avrupa Konseyi üyesi 35 ülkenin oy birliğiyle seçtiği Türkiye, İtalya, Arnavutluk, Yunanistan, Tunus ülkelerinden proje ortaklarının yer aldığı Türkiye’den başlayarak 5 ülkeyi bir araya getiren Avrupa'nın ilk Arkeolojik Kültür Rotası ünvanına sahip Aeneas Kültür Rotası çalışması Uluslararası Tescil Sertifika Töreni'nin Türkiye ayağı Edremit'te gerçekleştirildi.
 
Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Müşertioğlu yaptığı açıklamada, “Çanakkale ve Balıkesir başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemizin kültürel gelişimine ve turizmine büyük katkı sağlayacağına inandığımız proje ortağı olarak yer aldığımız çalışmamızın tescil sertifika töreninde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri ve Turizm Tanıtma ve Geliştirme Ajansı (TGA) yetkililerinin yanı sıra Çanakkale'deki proje ortaklarımız Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Çanakkale Belediyesi, Troya Müzesi ve Troya Antik Kenti, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile Balıkesir'de bulunan proje ortaklarımız Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Edremit Belediyesi, Güney Marmara Kalkınma Ajansı, Balıkesir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Balıkesir Üniversitesi ile İtalya'dan törene katılan proje ortaklarımızla bölge ve ülke turizmi adına çok mutlu bir gün yaşadık. Edremit Belediyesi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen tören kapsamında açılış konuşmaları ve sertifika töreni ardından Troya Kazı Başkanı Sayın Rüstem Aslan, Troya Kazı Başkan Yardımcısı Sayın Reyhan Körpe, Troya Müze Müdürü Sayın Rıdvan Gölcük ve İtalyan Kazı Başkanları tarafından son çalışmaların değerlendirildiği bir kitap sunumu gerçekleştirildi. Etkinliğin kapanış bölümünde Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası (ÇARO) olarak uzun süredir çalışmalarında yer aldığımız Aeneas Kültür Rotası çalışması'nın ortak faaliyetlerinden biri olan A.R.I.S.T.E projesinin çalışmaları tescil töreni ardından katılımcılara lansman sunumu gerçekleştirildi.
Aeneas Kültür Rotası çalışmaları kapsamında 2022 ve 2023 yıllarında 5 ülkeden proje ortaklarımızın katkı ve destekleri ile gerçekleştirilecek birçok çalışma bölgemizin ve ülkemizin tanıtımına çok büyük katkılar sağlayacaktır” dedi.
 
Şenay Azman
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.