CHP’li Milletvekili Özgür Ceylan’ın ve CHP’li Muharrem Erkek’in adı ‘Rüşvet ve İrtikap suçlamasıyla anılan ve İç işleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanı Bülent Öz için yaptığı basın açıklamasında belediye eski Başkanı Abdurrahman Kuzu’yu hedef alan konuşmalarına Kuzu’dan sert tepki geldi. Yapılması kadar satılması da büyük tartışmalara neden olan Çan Termal Otel’in kamu zararının 12 milyona tekabül ettiğini öne süren CHP’lilere Çan Belediyesi Belediye Eski Başkanı Abdurrahman Kuzu’dan yanıt gecikmedi.
 
10 yıllık görevi süresince yaptığı hizmetlerle adından söz ettiren ve Bülent Öz döneminde bile hala çalışmalarıyla ön planda olan Abdurrahman Kuzu, 3 yıldır yasal itirazını yapmayan CHP’ye seslendi: ‘Yasal itiraz hakkını kullanmayan Bülent Öz, ne hikmetse hakkında ‘Rüşvet ve irtikap’ suçu ortaya çıkınca kendi yaptıklarını unutturmaya çalışamazsın. Lütfen kendi kirli hesaplarınızı ve işlerinizi örtmek için; 10 yılı hizmetle geçen bir dönemi karalamayın’ dedi.
 
“Amaçları gündem değiştirmek”
 
CHP’nin gündem değiştirmek için oyun kurduğunu ifade eden Kuzu, ‘Hakkımızda asılsız ve iftira içeren bir sosyal medya haberi ile karşılaştık. Dün sözde 2 milyon olan kamu zararı iddiasının önce 4 milyona, sonra 6 milyona, bugün de 12 milyona çıkarılmasını hayretle ve şaşkınlıkla izlemekteyiz. Haklarında irtikap ve rüşvet aldıkları belgelenmiş kişilerin, gündemi değiştirmek amacıyla, taraflı bir sosyal medya hesabından yaptırdıkları haber yalan ve iftiradan ibarettir ’dedi.
 
İlahi adalet benzetmesi
 
‘İş yok iftira çok’ diyerek kendisini hedef alanlara yönelik açıklama yapan Kuzu, ‘Seçildikleri günden beri “Cambaza Bak” misali tarafımıza her türlü iftirayı atıp, sonrasında yakayı ele verenler bilmelidir ki; 3 yıldır attığınız tüm iftiralar İlahi adalet sayesinde dönüp dolaşıp sahiplerinin ayağına dolanmış ve tüm kamuoyu kimin ne olduğunu apaçık belgeleriyle birlikte görmüştür’ dedi.
 
TERMAL OTEL GERÇEĞİ
 
Çan Termal Otel ile ilgili tüm gerçekleri ortaya koyduğunu belirten Kuzu, kendisini şu sözlerle savundu: ‘Her gün kafanıza göre arttırdığınız kamu zararı gerçeği şudur. 3 yıl önce 2.668.000 TL kamu zararı iddiası içeren bir müfettiş raporu mevcuttur. Bu rakamı ilgili müfettiş hiçbir inceleme yapmadan, hiçbir uzman görüşü almadan kitabi bilgilere dayanarak ve alanı olmamasına rağmen kendince hesaplama yaparak bu zararın olabileceğini ilk raporuna görüş olarak bildirmiştir. Fakat; 1 yıl sonra tarafların savunmaları alınmış, dosyalar incelenmiş, gerekli hesaplamalar yapılmış ve bunun neticesinde bahsedilen kamu zararının olmadığı belirtilmiş ve soruşturmaya gerek olmadığı kanaatine varılmıştır. Kaldı ki; Kamu zararı ifadesi bazılarında belge ile tescillendiği gibi bir rüşvet ve irtikap suçu değildir. İlk teftişte yanlış ve usulsüz bir şekilde iddia edilen bu kamu zararı ile kastedilen “Termal Oteli 16 milyon TL’ ye değil de, 18 milyon TL’ ye satmalıydınız’ın ifadesidir. Halbuki dönemin CHP İlçe Başkanı bu satış ihalesinin iptali için dava açmış ve mahkeme yapılan ihalenin usule uygun olduğunu teyit etmiştir.’
 
 
Kendi döneminde hiçbir usulsüzlük olmadığının altını çizen Kuzu, “Tüm bunlara rağmen 3 yıl önce soruşturma izni verilmeme kararına yasal itirazını yapmayan mevcut belediye başkanı ne hikmetse, hakkında kuzeninin şikayeti üzerine ve belgeleri ile rüşvet ve irtikap suçu ortaya çıkınca müflis tüccar misali yine olmayan bir kamu zararını varmış gibi kendi yaptıklarını unutturmak için gündem oluşturmaktadır. Bu konudan siyasi olarak nemalanmak için 3 yıldır dava açmayanlar, ne hikmetse kendi usulsüzlükleri açığa çıkınca gündemi değiştirmek için davacı olmuşlar, konu yargıya taşınmış ve süreç devam etmektedir. On yıllık dönemimize ait tüm belgeler, ihale dosyaları ve her şey elinizde mevcut iken yalan ve iftiradan öteye geçemediniz.10 yıl boyunca yaptığımız örnek proje ve yatırımlarla namını duyurduğumuz Güzel Çanımızın adını, döneminizi bile tamamlayamadan lekelediniz. Yatıp kalkıp zamanınızı, başarısızlıklarınızı ve usulsüzlüklerinizi örtmek için Abdurrahman Kuzu ve Ekibine iftira atarak geçirdiniz. Tüm bu iftiralarınıza rağmen ben ve meclis üyelerim rüşvet ve irtikap ile değil, sadece Çanımıza kazandırdığımız eserlerle ilgili olarak savunma vermekteyiz. Çok şükür ki, şu anda biz, Yeni İmam Hatip Orta Okulunun arkasına imarda yol açmak, KYK Öğrenci Yurduna imarda yol açmak, Yeni Devlet Hastanesini arka parsel yerine ana cadde üzerine yapmak gibi nedenlerden dolayı meclis üyelerimle beraber savunma vermekteyiz’.
 
“Bizim alnımız ak, başımız dik”
 
Şahsımdan ise 10 yıllık görevimin sonunda ödemem istenen; sadece ve sadece Çan’lı kamyoncularımıza ve esnafımıza zabıta tarafından kesilen cezaların (encümenin affetme yetkisine rağmen) affedilmesi sonucu çıkan 55 Bin TL’dir. Bunu da taksitler halinde cezaları affedilen vatandaşlarımız adına gururla ödemekteyim. Lütfen kendi kirli hesaplarınızı ve işlerinizi örtmek için; 10 yılı hizmetle geçen bir dönemi karalamayın. Çan Halkından da Ricam; gecesini gündüzüne katıp çalışıp, sayısız esere imza atanlarla; usulsüzlükleri belgelerle ortaya çıkanları bir tutmamalarıdır.”
 
Ogün İnal