Mayıs ayı içinde sağlık çalışanları 6 gün greve çıktı. Grev günleri tatil günleri ile birleşince ayın çoğunda hastaneler kapalı kaldı hastalar ise mağdur oldu.
 
Düşük ücret, yüksek iş gücü, şiddet ve benzeri sorunlar nedeniyle sağlık sendikaları sık sık greve gidiyor. En fazla grev ise bu ay içinde oldu. Sendikaların grev kararı ile 5-6 Mayıs’ta sağlıkçılar greve çıkmıştı. Bayramla beraber bu günlerin de tatil olması ile vatandaşlar 1 hafta boyunca hastanelere gidemedi.
Bu grevden hemen sonra 17-18 Eylül’de de ikinci bir greve çıktılar. Buna 19 Mayıs tatilinin de eklenince o hafta da 3 gün hastaneler acil durumlar dışında hasta kabul etmedi. Üçüncü grev kararı ise bu hafta Perşembe günü başladı. Bu hafta Perşembe günü ve Cuma günü de grev nedeniyle hastaneler hizmet vermedi. Hafta sonu da eklenince bu hafta da hastaneler sadece 3 gün açık kaldı.
 
Peş peşe gelen tatil ve grev kararları nedeniyle hastaneler hasta kabul etmeyince ülke genelinde çok sayıda hasta mağdur oldu. Hastaların birikmesi nedeniyle randevular da hep erteleniyor. Bu grevde ortaya çıkan bir diğer sorun ise grev kararı alınacağı önceden bilinmesine rağmen sistemin randevu vermesi. Hatta grev günü ile sistem randevu verince hastalar mağdur olmaya devam etti.
Hasan Sami Er