Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi  (ÇOMÜ) Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri ‘Uçurtma Şenliği’ düzenledi.

Sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen şenliğe İsmail Kaymak İlkokul öğrencileri, Elit 17 Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri, Çanakkale Otizmliler Derneği öğrencileri ve davetli çocuklar ile katıldı. Üniversiteli abi ve ablalarıyla çuval yarışı, halat çekme, voleybol ve yakan top oynayan ilkokullu minikler unutulmaz bir gün yaşadı.  
ÇOMÜ Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı öğrencileri; Esra Taşdemir ve Sahra Kaya, Çanakkale’de eğitim gören ilkokul öğrencileri ile özel eğitim öğrencilerini bir araya getirmek, kaynaştırmak ve sosyal farkındalık kazandırmak amacıyla ‘Uçurtma Şenliği’ projesini gerçekleştirdi. 
Sosyal sorumluluk projesi kapsamında; farklı eğitim kurumlarından gelen çocuklar Çanakkale teknik ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokullarının bahçesinde ağırlandı. Üniversiteye gelen minikleri ilk olarak palyaço karşıladı. Çocuklarla oyunlar oynayan palyaço, çocuklarla yüz boyama etkinliği gerçekleştirdi. Miniklerin isteği üzerine kendilerinin yüzlerini boyayan üniversiteliler de yüzlerini boyattı. Çocukların da abla ve abilerinin yüzlerini boyadığı etkinlik; çocukların müzik ve palyaço ile oyunlar oynamasıyla devam etti.
HALAT ÇEKME YARIŞMASINDA ÜNİVERSİTELİLER KAYBETTİ, MİNİKLER KAZANDI
Özel eğitimli öğrenciler ile ilkokul öğrencilerinin kaynaşmasını da hedefleyen sosyal sorumluluk projesi kapsamında okulun önündeki çim alanda halat çekme, çuval yarışı, voleybol ve yakan top oynandı. Halat çekme yarışında eğlenen çocukların hepsinin kazanma duygusunu tatması amacıyla son yarışmalar üniversite öğrencileri ile minikler arasında yapıldı. Halat çekmede minik kardeşleriyle oynayan üniversiteliler minikleri sevindirmek için yenildi. Düşen öğrencilerin komik görüntüler oluşturduğu çuval yarışmasının ardından çocuklara kurabiye ve limonata ikramı yapıldı.  
Çeşitli eğlence ve oyunların ardından üniversite öğrencilerinin de yardımıyla miniklerin uçurtmaları Çanakkale semalarına yükseltti. Hem projeye katılan çocukların hem de üniversitelilerin eğlendiği etkinlik mezuniyet hazırlığı yapan Halkla İlişkiler öğrencilerinin unutulmaz bir hatıra olarak hafızalara kazındı.
ÖZEL EĞİTİMLİ ÖĞRENCİLERİNİN DİĞER ÖĞRENCİLERLE KAYNAŞMASI ÇOK DEĞERLİYDİ
Çanakkale gibi rüzgarlı bir kentte uçurtma şenliği yapmanın önemli olduğunu ifade eden proje ekibinden öğrenci Esra Taşdemir, şenlikte oyunlar oynayarak eğlenen çocukların özellikle özel eğitim gereksinimi bulunan çocukların kaynaşması açısından önemli olduğunu hatırlattı. Projelerini gerçekleştirmek için Çanakkale’deki pek çok firma ile görüşme yaptıklarını anlatan öğrencilerden Sahra Kaya ise, “Çanakkale’nin isimli büyük işletmeleri, pastaneleri, öğrenci yurtları projeye dahil olmak istemedi. Sosyal sorumluluk projemize Çanakkale Biga Gençlik Merkezi Manevi Danışmanı Zeki Sarı, Biga Okyanus Kırtasiye, Özkent Gayrimenkul, Zehra Ev Yemekleri, Karadağ Ticaret, Saray Unlu Mamulleri, Taşçı Unlu Mamulleri, Köprübaşı Pastanesi, Samanyolu Pastanesi, Ice Madeo, Melis Pastanesi, Beste Kırtasiye, Çetin Kırtasiye, Ailem Eko Top ve Akman Hırdavat sponsor ve destek oldu” dedi.
Uçurtma şenliği katılan Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Nazan Yelkikalan ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Sena Erden Ayhün, projeye katılan miniklerle sohbet etti. Miniklerin uçurtmalarına bakan Müdür Prof. Dr. Nazan Yelkikalan, “öğrencilerimizin sosyal sorumluluk projelerine verdikleri destekten dolayı tüm katılımcılara ve proje ortaklarına teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.
 
Projeye katılan; ‘Bir Damla Otizm Derneği’ Başkanı ve Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı Sevimay Çanlıoğlu, Özel Elit 17 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şenol Gül, İsmail Kaymak Koleji Müdür Yardımcısı Ayfer Baykış ve Özel Sabire Hatun Özel Eğitim ile Rehabilitasyon Kurucu Temsilcisi İhsan Sertaç Polat, öğretmen Gülseren Güneysu ve Rüveyda Arçukoğlu proje ve ilgilerinden dolayı projesi sorumlusu öğrenci ve öğretim elemanlarına teşekkür ettiler.   
 Etkinlik, projeye katılan öğrencilere hayvan figürlü balonlar hediye edilmesi ile son buldu.
 
Haber Merkezi