Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden ‘Çanakkale’de kuvvetli yağış bekleniyor’ başlığı altında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “ Yapılan son değerlendirmelere göre; 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü bölgemizin kuzeyinde beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların öğle saatlerinden itibaren Çanakkale genelinde kuvvetli olması bekleniyor. Kuvvetli yağışların 19 Mayıs Perşembe sabah saatlerinde etkisinik aybetmesi bekleniyor. Ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”
 
Bugün saat 13.00 itibariyle il genelinde başlaması beklenen yağışların yarın (19 Mayıs) sabah saat 06.00’ya kadar etkili olması tahmin ediliyor.
 
Diğer yandan; “19 Mayıs 2022 Perşembe ve Cuma Günleri Ani Sıcaklık Düşüşü Bekleniyor!” başlığı altındaki bir diğer açıklamada da; “ Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının bölgemiz genelinde 5-10 derece azalarak 19 Mayıs 2022 Perşembe ve Cuma günleri mevsim normallerinin 2 ila 5 derece altında seyretmesi bekleniyor. 21 Mayıs 2022 Cumartesi gününden itibaren sıcaklıkların artarak tekrar mevsim normalleri civarında ve yer yer üzerinde ( 3ila 6 derece) seyredeceği tahmin ediliyor. Ani sıcaklık değişimlerine karşı hazırlıklı olunması ve Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporlarının dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir” denildi.