Lapseki Şeftalisi, Lapseki Ziraat Odası’nın girişimleriyle 16 Mayıs 2022 tarihinde Türk Patent Enstitüsü’nün 2022/125 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteninde yayınlanarak Çanakkale’nin 10’uncu ürünü olarak tescil edildi.
 
Lapseki Ziraat Odası Başkanı İsmail Sevim konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Lapseki Ziraat Odamızın girişimleri sonucunda Lapseki Şeftalisi, Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Bülteni'nde yayımlanarak, Çanakkale’mizin 10’ncu, Lapseki’mizin birinci coğrafi işaretli ürünü olmuştur. Üreticilerimize ve İlçemize bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyoruz. Hayırlı olsun” dedi.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “İlimizin tarıma dayalı ekonomisine katma değer yaratacak bir ürünümüz daha coğrafi İşaret almayı başardı. Böylelikle Çanakkale’mizin coğrafi işaretli ürün sayısı 10’a yükseldi. Lapseki Şeftalisinin coğrafi işaret çalışmalarını yürüten Lapseki Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Sevim başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Ogün İnal