Göç İdaresi Başkanlığı Uyum ve Birleşmiş Milletler Göç Kuruluşu (IOM) destekleriyle düzenlenen, ev sahibi toplum ile Türkiye’de yaşayan yabancılar arasındaki uyum faaliyetlerinin görünürlüğünün arttırmak, sunulan hak ve hizmetler ile beraber yükümlülükler hakkında bilgilendirme yapmak ve ülkemizde yaşayan yabancıların sosyal uyumunu artırmak amacıyla düzenlenen “Yerelde Uyum Buluşmaları” toplantısı Çanakkale’de gerçekleştirildi.
 
Kolin Hotelde düzenlenen toplantıya; Vali İlhami Aktaş, Vali Yardımcısı Hakkı Uzun, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Albay Tahsin Saruhan, kurum müdürleri, Göç İdaresi Başkanlığı ve Uluslararası Göç Örgütü temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.  
 
Toplantı; Çanakkale İl Göç İdaresi Müdür V. Velican Doğru’nun Çanakkale İlinde Yaşayan Yabancıların Profilleri ve İl Genelindeki Dağılımı konusundaki sunumu ile başladı. Ardından Göç İdaresi Başkanlığı personeli Halil İbrahim Kundak tarafından “Türkiye’de Göç ve Uyum” konusunda katılımcılara bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Yapılan bilgilendirmenin sonrasında toplantıda Vali İlhami Aktaş tarafından bir konuşma gerçekleştirildi. Ülkemizde ikamet eden misafirlerin, sosyal hayata uyumunun her anlamda desteklenmesi adına tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte çalışıldığını ifade eden Vali İlhami Aktaş, “Ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu misafirlerimize yönelik çeşitli aktivite ve faaliyetler yaparak onların toplumsal hayatımıza adaptasyonu sürecinde tüm zorlukları beraber aşmak için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.
 
Ayrıca Vali İlhami Aktaş, başta Göç İdaresi Başkanlığı olmak üzere emek veren herkese teşekkür ederek programın tüm paydaşlara faydalı olması temennisinde bulundu. Çanakkale’de yaşayan yabancıların güncel durumunun değerlendirildiği toplantı, görüş ve önerilerin ardından son buldu.


Kaynak: Haber Merkezi