Çanakkale’nin Ezine ilçesinde küçük sanayi sitesiyle ilgili CHP, İYİ Parti ve DEVA İlçe başkanlarının yaptığı ortak açıklamaya cevap Ezine Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Özer Engin’den geldi.

Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Özer Engin yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Son günlerde Ezine ilçemizde yapımı devam eden sanayi sitemiz ile ilgili paylaşımlar yönetimimiz tarafından yakından takip edilmektedir. Kamuoyunda paylaşılan bilgilere, yanlış anlaşılmalara ve yönlendirmelere karşı açıklama yapılması gereksinimi doğmuştur. Bilindiği üzere Ezine ilçemizin sanayi sitesi sorunu bugünün değil geçmiş 40 yılın sorunuydu. Sanayi sitesinin gelecek yılların sorunu olmaması için 2018 Haziran ayında göreve geldiğimiz günden beri canla ve başla yönetim kurulu olarak çalışmaktayız. Göreve geldiğimizde ortada projesi yılan hikayesine dönen sanayi sitesi bugün projesi tamamlanmış, yapım ihalesi yapılmış, inşaatına başlanmış ve inşaatın %50 den fazlası bitirilmiş vaziyete gelmiştir.

22.06.2018 tarihindeki Ezine küçük Sanayi Sitesi genel kurulumuzda değerli üyelerimizin takdiri ile göreve gelip imza yetkisi ve evrakları 2018 ağustos ayında teslim aldıktan sonra 2018 Eylül ayında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile iletişime geçtiğimizde projemizin 7 blok 168 dükkandan oluştuğunu  171 üyemizin olduğunu öğrendik. 3 üyemizin açıkta kalmasından dolayı projeye başlanabilmesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bir blok daha açılması gerektiği, üye sayısı ile dükkan sayılarının eşit olması gerektiği bildirildi.

40 yıldan beri Ezine’mizin kanayan yarası olan, yapılamayan ya da yapılmak istenmeyen Ezine Küçük Sanayi Sitesinin yapılabileceğine üyelerimizin inancı kalmamıştı. Göreve geldiğimizden sonra bizlere inanarak projenin başlayabilmesi için elini taşın altına sokan 21 üyelerimiz bugün haksız yere eleştirilmektedir. 2018’den önce üyelerimiz hisselerini 10.000 TL civarında devrederken 21 üyemiz CÜZİ miktar değil genel kurul tarafından onaylanan 15000 tl giriş bedeli ve proje bedeli olan 80 m2 için 1000tl ve 120 m2 için 1500tl ödeyerek 2018 ve 2019 yılında kooperatifimize üye olmuşlardır. Bu 21 üye tamamını Ezine esnaflarından olup ilçemiz dışından üye yapılmamıştır. Çanakkale ve diğer ilçelerden olan üyelerimiz biz göreve gelmeden önce eski başkanımız Mehmet Özkan ve yönetimi tarafından üye yapılmıştır.

Küçük sanayi sitesi yapı kooperatifi ana sözleşmesi geçen yaklaşık 210 adet farklı meslek dalı bulunmaktadır. Projemizin başlayabilmesi için alınan 21 üyemizin meslek dalları hem Çanakkale Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanmıştır. Bakanlık ve İl Müdürlüğü nezdinde yasal olmayan hiçbir üyemiz bulunmamaktadır.

Üyelerimizin hisselerini ne kadar ücretle devredeceğine kooperatif müdahil olamaz ve ücret belirleyemez. Devir işlemlerinde yeni alınan üye kooperatif ana sözleşmesine uyumlu olduktan sonra geri kalan kısım sadece alıcı ve satıcı arasındadır. Kooperatifimiz genel kurulu kararı ile devralan üyeden devir ücreti olan 5000 TL almaktadır.
28.01.2022 tarihinde basın açıklaması yapan değerli ilçe başkanlarımız projenin başlayıp yapım aşamasına kadar elini taşın altına koymayıp, arayıp hiçbir konunun gerçekliğini sormaya dahi gerek duymayıp, bugüne kadar nasıl geldik ne konularda sıkıntılarınız var nasıl elbirliği ile çözeriz diye sormayıp, bugün de basın açıklaması yapmaları manidardır. İlçe başkanlarımız rant kapısı araştırmak istiyorsa Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyesi ve imar komisyonu üyesinin eski deri fabrikası bölgesinde hiçbir kurum onayı olmadan tadilat adı altında bir çok işyerine bölünerek oluşturulan işyerlerine bakmaları yeterlidir. Acaba kendileri alternatif sanayi kurmaya çalışarak sağladıkları rantı ters algı yaratarak bizim üzerimizden temizlemek mi istiyorlar. Deva ilçe başkanı oradan sanayi dükkanı kiraladı mı? Bizlerde bu konunun araştırılması için Sanayi ve teknoloji il müdürlüğü, Çevre şehircilik il müdürlüğü ve Ezine belediyesini göreve davet ediyor konun takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz. Sanayi sitemizin yapımı için mücadele edip ilçeye katkıda bulunmak amacıyla emek harcayanlara karşı kışkırtmak isteyenlerin niyeti ne Ezine Küçük Sanayi Sitesi ne de Ezine’mizin gelişmesidir.  Küçük Sanayi Sitesi Yönetimimiz ve Ezine Esnaf Odası Yönetimimiz ile birlikte amacımız gece gündüz demeden hayal ettiğimiz, 40 Yıldır hasretle çözülmesini beklediğimiz Ezine Küçük Sanayi Sitemizi algılara kulak asmadan bitirmek ve esnaflarımıza kazandırmaktır. Ezine küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi olarak genel kurulumuzu her yıl yapmakta ve üyelerimize gerekli bilgileri hem sözlü hem de yazılı olarak vermekteyiz. Hesabını veremeyeceğimiz hiçbir konu yoktur. Kendimize hep söylediğimiz söz; Başarının yolu, konuşmayı bırakmak ve yapmaya başlamaktır.”