“Meclisteki sandalye sayısı EYT sorununu çözebilecek çoğunluğa sahip”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Murat Çağlayan Boğaz TV’de Canlı olarak katıldığı Güncel Programın da EYT hak mağduriyeti konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi.

727 0
“Meclisteki sandalye sayısı EYT sorununu çözebilecek çoğunluğa sahip”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Murat Çağlayan Boğaz TV’de Canlı olarak katıldığı Güncel Programın da EYT hak mağduriyeti konusundaki son gelişmeleri değerlendirdi. Son günlerde Türkiye gündeminde üst sıralarda konuşulan EYT konusunun çözümünün meclisten geçtiğini ve meclisteki sandalye sayısının EYT’nin çözümünü sağlayacak olan kanun teklifini geçirilmesine yeterli olduğunu ifade etti. Çağlayan, “EYT bir hak mağduriyeti ve biz hakkımız olanı almak için mücadelemize devam edeceğiz “ dedi.

“BİR GECEDE MİLYONLARIN MAĞDUR OLDUĞU KANUNUN DEĞİŞİKLİĞİNİN ADI EYT’DİR “
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Murat çağlayan EYT ile ilgili yaptığı değerlendirmede haklı taleplerini yineledi. Çağlayan, taleplerimiz belli diyerek açıklamasında “Emeklilikte Yaşa Takılanların talebi bellidir. EYT’ nin sorunu 4447 sayılı konunun geriye alehte işletilmesidir. Emeklilikte yaşa takılanlar 4447 sayılı iş kanununun iptalini talep etmiyor. 9 eylül 1998 itibari ile işe girenler emeklilik yaşı  kadınlarda 58, erkekler 60 yaş oldu.2008 sonrasında ile başlayanların ise emeklilik yaşı 65 yaşını buldu. Emeklilikte yaşa takılanlar yada yaşama katılanlar talebi bellidir.  82 yılında, 88 yılında, 90 yılında, 92 yılında iş hayatına atılmış bir kişi planını programını yani emekliliğini o günkü kanunun maddelerine göre yapıyor ama bir gecede yasa bu yıllarda işe başlamış emekçiler için aleyhte başlatılınca bu emekçiler zor duruma düştü. Bu bağlamda emeklilikte yaşa takılanların talebi yanlış anlaşılmasın. EYT’ lilerin emeklilik yaşı düşürülsün emeklilik yaşı 38 olsun 40 olsun böyle bir talebi yok.  EYT’ lilerin talebinde bir hak talebi bir adalet talebi var bunun böyle bilinmesini istiyoruz” ifadelerine yer verdi.  
“EYT’ NİN NE OLDUĞUNU YOĞUN BİR ÇALIŞMA İLE TÜM KESİMLERE ANLATTIK”
Çağlayan yoğun çalışmalar ile EYT konusunu toplumun tüm kesimlere anlattıklarını ve bu konuda bir bilincinde oluştuğunun altının çizerek, “Bundan 4-5 sene önce EYT sorunu ile ilgili bizler yani emeklilikte yaşa takılanlar bireysel bazda mücadele ediyorduk. Bu sorun ile ilgili özellikle EYT dernekleri kurulmaya başlandıktan sonra özelliklede İstanbul’ da kurulan ve genel başkan Gönül Boran başkanlığında 23 ilde dernekler kuruldu. Bu hareketlilik 2019 yılında daha da arttı. Şuanda da federasyon olduk. Tüzel kişilik adı altında emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili hak aradığınız zaman karşı tarafta siyasiler ve kurumlar sizi daha ciddiye alıyor. Bireysel bazda çalışma yaptığınızda bu başarılı olamaz. Tabi ki derneklerin önemi burada ortaya çıkmış oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bize danışmanlık hizmeti vermiyor. Kurumdan talep ettiğinizde bazı bilgileri size veriyorlar ama çok karışık durumlar var. Dolayısı ile derneklerin yaptığı çalışmalarla EYT konusunda toplum bilinci ortaya çıktı. süreçte de EYT’liler bir sosyal sigorta danışmanı gibi oldu. Çalıştıkça düşen emekli aylıkları, şu an emekli olanlara bağlanan 1.500- 2000 TL bağlanan emekli aylıkları, EYT’nin bir hak mağduriyeti olduğu, EYT’nin bir erken emeklilik olmadığı artık siyasetçiler ve vatandaşlar tarafından da biliniyor” dedi.
“EYT’LİLER AYNI ZAMANDA ÇOCUKLARI İÇİNDE MÜCADELE VERİYOR”
EYT mücadelesini kendileri ve çocukları için yaptıklarını da ifade eden Çağlayan “Emeklilikte Yaşa Takılanların mağduriyetleri 22 yıldan buyana devam ediyor. EYT Çalışma Hayatı ile ilgili bir problem. 2008 yılınca çıkmış olan bir kanun var. Bu konunda ABO dediğimiz Aylık Bağlama oranları %28’lere kadar düşmesi bir sorundur. Bu durum düşük emekli maaşları bağlanmasına neden oldu. Bu konularında ayrıca ele alınıp emeklilik sistemi ile ilgili düzenleme çalışmaları yapılması lazım. EYT’ liler bir hak mağduriyeti yaşadı 1999 yılında. 1999 öncesi iş hayatına girenler ortalama %70- %75 oranında aylık bağlama oranları vardı. 2008 yılından itibaren aylık bağlama oranı %28’e kadar düştü. Bu sorun yaşanırken birde Aylık Bağlama Oranlarından mağduriyet yaşanıyor. Bir EYT’ liler hem kendimiz için hem de çocuklarımızın geleceği için mücadele veriyoruz. Çünkü bu emeklilik sistemi ile çocuklarımız bizden daha fazla sıkıntı çekecek eğer sistem böyle devam ederse. Türk emeklilik sisteminin üzerinde çalışılarak ele ciddi bir şekilde alınması lazım” diye konuştu.
“SİYASİ PARTİLER SORUNU ÇÖZMEK İÇİN YETERLİ SANDALYE SAYISINA SAHİPLER”
EYT sorununun çözülmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisinde muhalefetin sandalye sayısının yeterli olduğunun da altını çizen Çağlayan “kanun teklifi meclise gelebilir ve mecliste kabul edilebilir biz EYT’ liler olarak bu hak mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz” dedi. Çağlayan açıklamasının sonunda, “EYT mağduriyeti ile ilgili konudaki son duruma baktığımızda meclisteki tüm partilerin bu mağduriyeti ortadan kaldırma niyetlerinin olduğu ortaya çıkıyor. Basına, ana haberlerde yapılan haber ve açıklamalara baktığımızda sorunun çözülmesi yönünde hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinin açıklamaları var. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin EYT ile ilgili yaptığı “ Bu konu çözüme kavuşturularak gündemden düşmesi sağlanmalı” açıklamasının  ardından da meclisin milletvekili dağılımına baktığımızda EYT sorununu çözecek olan kanun teklifinin meclisten geçirilebileceği sonucu ortaya çıkıyor. 2 hafta öncesine kadar Türkiye’ nin neredeyse 1. Gündem maddesi olan EYT konusundaki gelişmeler milyonları ilgilendiriyor ve bu sorunu yaşayanların çözüm konusunda umutlanmasına neden oluyor. Bu nedenle biz EYT sorunu ile ilgili çözüm resmi gazetede yayınlanmadıkça inanmayacağız diyoruz. Çünkü EYT’ liler umutlanıyor ve bu insanların umutlarının kırılması çok kötü bir durum. Bu konuda sorun çözümü ile ilgileniyor denip, sonrada böyle bir çalışma yok denmesi bu umutları kırıyor. EYT’ nin sorunu çok önemli EYT’ lilşer için yaştan dolayı iş yok. Birde son dönemdeki hayat pahalılığını da üstüne koyacak olursak EYT’ nin sorunlarının artarak devam ettiği ortaya çıkıyor. Şu an meclise emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözecek olan yasa teklifi getirilsin ve bu teklif meclis çoğunluğunla kabul edilsin ki b u kanun teklifine ak partiden oy vereceklerde vardır. Mecliste muhalefet partilerinin 296 iktidar partisinin ise  286 sandalyesi var. Siyasi partiler EYT sorununu çözmek istiyorlarsa bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorlarsa kanun tasarısı verilsin, bu sorun ile ilgili çalışmalar yapılsın ve sorun çözülsün” ifadelerine yer verdi.  
Ogün İnal
 


Etiketler; #Murat Çağlayan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.