Reklam

‘’Resmi gazetede görmeden inanmıyoruz’’

“Resmi gazetede yayınlanmadan inanmıyoruz” diyen Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan diğer mağdurlara seslenerek, ‘’Bu sorunun çözülebilmesi ve haklarımızın iadesi için artık balkondan izleyerek veya klavye başında oturarak beklemeyin. Hakkınıza sahip çıkın ‘’ dedi.

4938 0
‘’Resmi gazetede görmeden inanmıyoruz’’

Halk arasında EYT olarak bilinen Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT’nin yasalaşması için TBMM onayından geçmesi ile ilgili TBMM’de çalışma yapılacağı haberleri ile tekrar umutlandılar. “Resmi gazetede yayınlanmadan inanmıyoruz” diyen Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan diğer mağdurlara seslenerek, ‘’Bu sorunun çözülebilmesi ve haklarımızın iadesi için artık balkondan izleyerek veya klavye başında oturarak beklemeyin. Hakkınıza sahip çıkın ‘’ dedi.

Geçtiğimiz yıllarda sıkça dile getirilen, milyonlarca kişiyi etkileyecek EYT kapısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sert bir şekilde kapatılmıştı. Erdoğan, “Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Erken emekli olduğu zaman ideal ücreti alamayacak, hem de ikinci bir iş aramak suretiyle ikinci iş ile işsizliğe öncü olacak. SGK sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır. Biz bunu yapmayacağız. Arkadaşlarıma söylüyorum. Beni bu yola asla teşvik etmeyin” sözleri ile kapatılmıştı. Son dönemde tekrar mecliste çalışma yapılacağı haberleri ile EYT’liler bir miktar umutlandı.
Bu çalışmaları değerlendiren Çanakkale EYT Derneği Başkanı Murat Çağlayan, ‘’Son günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Bunun da en büyük sebebi ulusal basında hükümet tarafından bu sorunun çözülmesiyle ilgili talimat verildiği haberidir. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki bizler EYT mağdurları olarak EYT ile ilgili çözüm kararını Resmi Gazetede de görmediğimiz sürece çıkan haberlere inanmıyoruz. EYT sorununun bir Türkiye gerçeği olduğunu, erken emeklilik olmadığını, hak olduğunu, bir adalet sorunu olduğunu, adaletin maliyetinin olamayacağını, halkın vicdanında yer ettiğini, EYT sorununun sadece emeklilik sorunu olmadığını, kronikleşerek büyüdüğünü, aylık bağlama oranlarının düşüklüğü ile çalıştıkça fazla prim ödedikçe düşen emekli maaşı sisteminin yanlışlığını, yıllardır söylüyoruz. Buna rağmen bugüne kadar hep seçim malzemesi yapılarak maalesef bu konuda bir çözüm üretilmemiştir, üretilmek istenmemiştir. Mecliste eller, bir kalkmış bir inmiştir. Bu mağdur kitle her şeyin farkındadır. Çıkan haberlere istinaden 5 ayrı formül üzerinde çalışıldığı konuşuluyor. Bizler 23 dernek ve Marmara Federasyonu olarak basından duyduğumuz bu formüllerin kabul edilemez olduğunu, EYT sorununun, hakkın, emeğin, alın terinin pazarlığının olmayacağını belirtiyoruz’’ dedi.
 
‘’Tek çatıda birleşip, tek ses olmadıkça siyasetçiler görmezden gelmeye devam edecektir’’
Yapılması gerekenleri ayrıntılı şekilde anlatan, Murat Çağlayan, ‘’Olması gerekenin 4447 sayılı yasanın geriye aleyhte işletilmesinin iptali ile 8,9.1999 yılı öncesi iş hayatına başlayanların haklarının işe başladığı kanuna göre iade edilmesini talep etmekteyiz. Bunun haricinde yapılacak olan düzenlemeler maalesef yeni mağdur kitleler ortaya çıkaracaktır. Zaten emekli olanlara ortalama 1500-2000 TL civarı bir emekli maaşı bağlanıyor bunun ne Almanya ne Finlandiya modeli veya formülü olur. Biz de açlık sınırı belli, asgari ücret belli, bir kere Asgari ücretin altında emekli maaşı olması zaten kabul edilecek bir durum değildir. Emeklilikte Yaşa Takılanlar bu ülkede en fazla çalışmış, en fazla primi ödemiş, en fazla katma değer yaratmış ve en fazla mağdur olmuş kitledir. Buna rağmen bugüne kadar birçok haksız algılar ve hakaretler bizlere yapılmıştır. Ama bizler yılmadan usanmadan haklı mücadelemize hem kendimiz hem de çocuklarımızın geleceği için devam ettik, ediyoruz. Seçim vaadi olmaktan, umutlarla oynanmasından bıktık artık icraat bekliyoruz. İntibak isteyenler, yeni emekli olup düşük emekli maaşı alanlar, staj mağdurları evinizden ya da kendinizce sosyal medyadan yazıp çizerek tek başınıza çözüme kavuşmaz. Tek çatı da birleşip tek ses olmadıkça siyasetçiler görmezden gelmeye devam edecektir. Haksızlıklara karşı bir araya gelemedikçe hiç kimse sorununa çare bulamaz. Çare de çözüm de her şey sadece senin haksızlığa karşı susmak ile beraber olma tercihine bağlıdır’’ şeklinde ifade etti.
‘’Artık balkondan izleyerek veya klavye başında oturarak beklemeyin’’
Bir şeyler çözülemiyorsa ne kadar çözüm için çabalıyorsun cevap sadece sende diyen Murat Çağlayan, “Bu bağlamda da Tüm EYT mağdurlarına sesleniyoruz. Bu sorunun çözülebilmesi ve haklarımızın iadesi için Artık balkondan izleyerek veya klavye başında oturarak beklemeyin! Hakkınıza sahip çıkın! Bu mücadeleyi yaz kış demeden, evinden, çocuğundan, eşinden ayrı kalarak sahada mücadele eden EYT derneklerine sahip çıkın ve bu haklı mücadele de aktif olarak görev alın, Resmi Gazete’de görmeden inanmıyoruz” dedi.
İbrahim Akın Kazancı
 


Etiketler; #Murat Çağlayan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.