Reklam

MAKAS’TAN SİYASİ AYAR: 'Her gelen iktidar olacağım diyor, 2023 gelecek, yine iktidar olamayacaksınız'

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Boğaz Medya sosyal medya sayfalarında canlı olarak yayınlanan Ogün İnal İle Güncel Programı’nın canlı yayın konuğu oldu.

888 0
MAKAS’TAN SİYASİ AYAR: 'Her gelen iktidar olacağım diyor, 2023 gelecek, yine iktidar olamayacaksınız'

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas, Boğaz Medya sosyal medya sayfalarında canlı olarak yayınlanan Ogün İnal İle Güncel Programı’nın canlı yayın konuğu oldu.

Gündem değerlendirmesi yapan AK Parti İl Başkanı Naim Makas Pandemi’nin etkilerini, Korona sürecinde yapılan çalışmaları ve yatırımları anlattı. Makas, 2023 öncesi partisinin seçim hazırlıklarından da bahsederek, “AK Parti her yerde iddiası olan bir partidir. Her gelen ben iktidar olacağım diyor, 2023 gelecek, yine iktidar olamayacaksınız, herkes potansiyeline göre sözler versin bence” dedi.

Yoğun bir iş tempo ile çalışmaya devam etiklerini kaydeden Başkan Naim Makas, “Özellikle pandemi dönemin sonra beraberinde gelen problemler ve sahada göstermemiz gereken faaliyetler ile birlikte teşkilatlanma sürecimiz oldu. Bununla birlikte kendi iş hayatımız da var. Bunlar problemsiz bir şekilde ilerliyor” dedi. Pandemi süreci birçok sektörü etkilediğini belirten Makas, “Pozitif etkilenen sektörler de oldu. İş insanı her koşulda oluşabilecek sorunları öngörerek işini üretmek durumunda. Eğer öngöremiyorsa, sıkıntılar yaşanabilir. Biz kendi işimiz adımıza öngörülü davranmıştık. Bir aile şirketimiz var” diye konuştu.

İnal’ın, “Naim Makas’ın bir günü nasıl geçiyor?” sorusuna şu cevabı verdi: “Biz programlarımızı aylık yapıyoruz, bundan evvel yıllık program yaptık.  2023 seçimlerine dek partimizde hangi çalışmalarda bulunacaksak bunun bir taslağını çıkardık ve bunları aylara böldük.  Aylık programlarımız içerisinde haftalık programlarımız da var. Her hafta başı programımıza başlıyoruz.  Kalkar kalkmaz ilk işimiz, faaliyetlerimize odaklanmak ve sahaya inmek. Her gün esnaf ziyareti yapmaya özen gösteriyoruz.    İnsana dokunmak bize keyif veriyor, enerjimize enerji katıyor.  Biz insanların derdini dinleyip çözüm bularak enerjimizi harcıyoruz.”

“Genç bir siyasetçiyim” diyen Makas, “Partimizin hizmet eden bir neferi olmaktan gurur duyuyorum. Partinin kurulduğu yıllarda o emeklere şahitlik eden birisiyim. Benim babam da partide kurucudur.  Bizim bir sevdamız, derdimiz var. Biz derdimizin peşinden koşuyoruz.  Bir derdiniz varsa gönüllü çalışırsınız.  Ben ana kademede, gençlik kollarımda görev almadan önce de bu işin derdini çeken biri idim. Şartlar olgunlaştı, partimize hizmet etmeye başladım. Bireylerin her biri ortak paydada buluşabilirse toplumsal mutabakat olur.  Biz bu mutabakata katkı sağlamak istiyoruz. Ben gençlik kollarında siyasete başlayıp ana kademeye geçtim. Eksiklerimiz hatalarımız olmuştur, ders çıkarmışızdır, ama biz aynı dertle siyaset yapıyoruz.  Ayrıca ben Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük bir fanıyım. Onun fanı olarak da hizmet etmekten büyük keyif duyuyorum. Gençliğimin en güzel yıllarında bu anlamda hizmet etmekten onur duyuyorum” dedi.

“İKİ YILDIR KORONA SÜRECİ VAR ZOR GÜNLER SİZ NE GİBİÇALIŞMALAR YAPTINIZ?”
 Makas sözlerine şöyle devam etti: “Aralık 2019 yılında göreve başladıktan sonra 7. Olağan Kongre sürecimiz başlamıştır. Teşkilatlanma süreci bizim için çok önemli idi. Pandemi araya girdi. Yaz aylarında yeniden kongre sürecine başladık… Vakalar artınca tekrardan bir kapanma sürecine girdik. Bu süreçlerden sonra 2023 gibi önemli bir yolculuğumuz var. Bizi diğer teşkilatlardan ayıran bu yolculuktur. AK Parti öyle bir vizyon koydu ki 2023 kendisi için, 2053 çocukları için, 2071 torunları için bir vizyon açarak yolculuğa çıktı.   İlçeler arasında, 70 bin kilometrelik bir yol kat ettik.  İlçe teşkilatlarımızda her ne kadar Sayın URAL oraya gidin buraya gidin şeklinde telkinde bulunsa da haddi olmayarak,  biz ilçelerimizde muhtarlar ile sivil toplum kuruluşları ile buluştuk o süreç çok kıymetli idi. Biz 2020 yılının sonuna doğru bir üye kampanyası yaptık. Biz bir haftada dokuz bin üye yaparak, bir ay içerisinde 17 bin üye yaparak çalışma yürüttük. Sahada enerjimize enerji kattı. Sokağa çıkış kısıtlamalarında 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza telefonla ulaştık, yardımcı olduk.   Gerekli talepleri Vefa Destek Grubuna aktardık. Tüm Vefa Destek Grubu ve Sağlık çalışanlarına Çanakkale halkı önünde bir kez daha teşekkür ediyorum. Ekonomik bazı problemler konuşuluyor. Muhalefetin şöyle bir beklentisi var. Esnafa çıkıldığında ensaf buğz etmiştir, manipüle etmiştir. Öyle bir şey yok Tabi ki de yüz esnaftan birkaç tanesi eleştiri yaptı ama bu demokrasinin güzelliğidir. Fakat biz yüzleşmekten kaçtığımız cevabını veremediğimiz bir durum yaşamadık.  Biz esnaf ziyaretlerini 12 ilçede birlikte yaptık. Biz şunu sorduk, “Siz devletin esnaf desteğinden yararlandınız mı” diye sorduk.   İhtiyacı olmadığı için kullanmayan esnaf da gördük ve bu beni çok mutlu etti.  Pandemi boyunca esnafın arkasında duran bir devlet var.”

Bir anısını da anlatan Makas, “Gökçeada Yeni Bademli Köyü’nde, konuşmanın sonunda CHP’li olduğunu öğrendiğim bir vatandaş,  bizi dinlemeye geldi ve kendinden bir parça görmüş olmalı ki siz ak partiye lazımsınız dedi o cümle beni duygulandırdı. İnsanların birlikte yaşaması için aynı partiden olmasına gerek yok. hepimiz Çanakkaleliyiz. Dünya görüşümüz farklı olabilir ama biribirimizin samimiyetinden bir şeyler almalıyız.  Biz de siz CHP’ye lazımsınız,dedik sarıldık. Siyaset sadece hesaplaşma arenası olmamalı, siyaset insanları bir araya getirmeli…  Tabularımızı yıkıp bu şehre de insanlara da haksızlık etmeden çalışmamız lazım.  siyaset iki insanı birbiri ile kucaklaştırmalı” dedi.

İnal’ın CHP’liler de esnaf ziyaretlerine başladı. İktidara gidiyoruz diyorlar. Siz de çalışmalara başlayacaksınız. Neler söyleyeceksiniz?” sorusuna da Makas, “İktidarınız diyor değil mi, ortaklarımızla iktidarız. Hangi ortakları, küsmesinler diye PKK diyemedikleri HDP  mi ortakları.  Sayın Gökhan aday olursa oy vermeyiz diyen İYİ Parti mi ortakları? Ben bu söylemi doğru bulmuyoru. Bir STK’yıI ziyarete gidiyoruz ve biz ortaklarımızla iktidarız diyorsunuz.  Sayın Gökhan’ın savunduğu ideolojinin hangi değerlerine bu söylemi sığdırabilir?   Sandıkla olmuyor muydu bu iş? Sayın Ural, biz iktidarız  deyip sorunları dinleyeme geldik dedi dün bir ziyarette. İktidar değilsiniz. İktidar Millet.  Cumhur İttifakı ile birlikte. AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan da devletimizin başkanı, cumhurbaşkanımız. Bu söylemler popülist.  Cumhur ittifaknın endişesi yok, 2023 de milletin ferasaeti ile hükümeti kurmuş olacak. Zannetmiyorum ki Atatürk’ün kahramanlık unvanı aldığı 10 Ağustos Anafartalar Zaferine sahte tören diyen CHP’li bir il başkanından rahatsız olmasın benim bir milliyetçi kardeşim.  Zannetmiyorum ki PKK bile diyemeyen bir zihniyeti sineye çeksin benim bir milliyetçi kardeşim. Bu ortaklığı da adeta ölü doğmuş bir çocuk gibi görüyorum, samimi bulmuyorum. Ortaklık pazarlıkla olmaz. Bu bir yol arkadaşlığıdır. MHP VE ak Parti yol arkadaşıdır. Bu pazarlık ile olursa adı ortaklık olur” ifadelerini kullandı. 
 
“AK PARTİ ÇANAKKALE DE SEÇİMLERE HAZIRLANIYOR”

Makas, “Seçimlere 20 ay var. 600 gün yapar. 600 günümüzü genel merkezle istişare ederek planladık.  Kadın ve Gençlik Kollarımızla yaptığımız kademe kademe işler var. Ev ziyaretleri üye çalışmaları 65 yaş üstü vatandaşlarımızı ziyaret,  STK ziyaretleri, mahalle buluşmaları gençlik buluşmaları ile devam edecek. Teşkilatın her unsuru bu işin içerisinde çalışacak. Birbirine vakti zamanda baltalarla saldıran bir teşkilat değiliz biz tüm unsurlarımızla ayrı gayrı demeden çalışıyoruz. Bütün yaz açılış törenlerimizi gerçekleştirdik. Milletvekillerimizle birlikte idik. İl Genel Meclisi Üyelerimiz köylerde çalışıyor. Köylerde tespit ettiğimiz aksaklıkları gideriyoruz. İL genel Meclis Başkanımız Nejat Önder köylerde çalışmalara devam ediyor. AK Parti her yerde iddiası olan bir partidir. Her gelen ben iktidar olacağım diyor, 2023 gelecek, yine iktidar olamayacaksınız, herkes potansiyeline göre sözler versin bence” dedi.
Makas sözlerine şöyle devam etti:
“Pandemi sürecinde 81 vilayetteki öğrenciler düzenleri bozdular. İki yıl ev kirası ve yurt vermemek için düzenlerini bozdular ve evlerine döndüler.  Aradan iki yıl geçti, 47 bin öğrenci yeniden kente geldi ve sadece birinci sınıflar değil, dört döneme ait öğrenciler düzen kurma çabasına girdi.  Dolayısı ile bir yığılma oluştu. Pandemiden önce bir konaklama sorunu yoktu.   Bir anda 40 bin kişi barınacak yer arıyor, tabi ki yığılma oldu.

YATIRIMLAR?
Yaz boyunca milletvekillerimizle birlikte sağlık, eğitim ve spor gibi alanlarda temel atma ve açılış törenleri gerçekleştirdik. Toplam 6 ilçede, sağlıkta, 16 bin metrekarelik, 105 milyonluk yatırımlar yaptık, açılışları yapıldı. Gençlik ve spor alanında, 162 milyonluk bütçe ile yatırım yaptık.  Eğitim alanında 24 derslikli iki okul ve pansiyon var. Devam eden 11 okul var, 200 kişilik pansiyon var. Projeye alınan da deprem yönetmeliğine göre yenilenen 34 okul var.  Türkiye’de tek olan Gazi Evi açılışımızı da yaptık.

ÇANAKKALE DE KENTSEL DÖNÜŞÜM 
Kentin son 25 yılını yöneten bir yerel yönetim var. Türkiye’de bazı önlemler yaşandıktan sonra alınıyor kabul ediyorum ama ben hiçbir önlem göremiyorum.  Sosyal konutlar öyle bekliyor. Sayın Başkan görmek isterse birlikte de gezebiliriz, çok güzel kentsel dönüşüm projeleri var.  2 katlı binayı yıkıp dört katlı bina yapmak şehrin geleceğine atılmış kazıktır. Burada yerel yönetim sorumluluk almalıdır. Sokaklar genişletilmeli,   yapıların katları artırılabilir ama ada bazında çalışma yoksa kentsel dönüşüm olmaz. Çanakkale güvenli değil, yerel yönetim sorumluluk almalı. Sosyal Konutlar projesinde belediye sınıfta kaldı. İnşallah bir an önce çözer de o vatandaşlar can güvenliğinden endişe etmeden güne başlarlar. Çanakkale Belediyesi’ni göreve davet ediyorum.”
CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural’a da seslenen Makas, “ Sayın Ural,  belediye meclis üyeleri istifa etti, il genel meclis üyeleri istifa etti, Lâpseki İlçe Başkanını görevden aldı, hiçbir açıklama yapmadı,  Sayın Ural bizimle ilgileneceğine kendi işine baksın.  Başı öne eğik gezmekten bahsediyor. Bunları yapan biri nasıl başı dik geziyor. Yönetilemeyen CHP dediğimizde alınıyor. Alınmasın, işine baksın biz nerede gezeceğimizi ona soracak değiliz” dedi. 
“Derdi olan genç kardeşimiz için bir mecra öneririm” diyen Makas, "Bu parti de olabilir, dernek de olabilir. Siyasi mecra da bunlardan biri. Genç kardeşlerimize siyaseti tabii ki öneriyorum. Onların genç fikirleri ile sağlayacakları katkıyı çok kıymetli buluyorum. Siyaset iletişim demek iletişim enerji demek.  Enerjiyi gençlerden alıyoruz. Sayın Ural’ı yorgun görüyorum. Sayın Gökhan Çanakkale’de belediye olarak sığınmacıların çöplerini topluyoruz. Sığınmacı başına para verilmeli demiş.  Bir sokakta on apartman olsa, onar da daire olsa 400 kişi yaşar. Çanakkale Merkezde 3-4 bin civarı sığınmacı var. Yani 10 sokaklık sığınmacı var. Sığınmacıların barındıkları evlerdeki su aboneliklerinden aldıkları katı atık ücreti yok mu, çevre temizlik vergisi yok mu? Ne parası o zaman o? Biz aynı CHP’yi kendi il binalarının tadilatını yaptırırken de gördük. Ülgür Bey’in de enerjisini düşük buluyorum.  İktidar olacağız diyor. Çalışmanı yap, sandığa git. Ortaklarımızla iktidar oluyoruz.  Partide yer edinememiş karakterlere belediye başkanlığı teklif edilmez.  Varacağı yer de belli. Benim gelecekten tek beklentim  dünyanın en güçlü liderine sahip partimize ve dünyanın en güçlü teşkilatına sahip partimize hizmet etmek. Bunun yeri yurdu makamı olmaz. Biz genciz, şu an görevimizi yapıyoruz. Biz üç yıllığına seçildik. Genel Merkez bizim için ne takdir ederse, o strateji ile yürürüz.  Biz derdimizi anlatıyoruz. Gelecek beklentisine ihtiyacımız yok. Genç nüfusun partimize teveccühünden sonra yolumuz açık. Geleceğe umutla bakıyoruz” şeklinde konuştu.

Ogün İnal


Etiketler; #naim makas
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.