“Daha aydınlık bir gelecek için el ele”

Çanakkale Çağdaş Eğitim Kooperatifi tanıtım toplantısı Truva Otel’de gerçekleştirildi.

231 0
“Daha aydınlık bir gelecek için el ele”

Çanakkale Çağdaş Eğitim Kooperatifi tanıtım toplantısı Truva Otel’de gerçekleştirildi.
 
Yönetim kurulu ve üyelerinin katıldığı toplantıya, yeni üye olmak isteyenler ile izlemek için gelenler de katıldı. 2008’de kurulan kooperatifin şimdiye kadar yaptığı faaliyetler toplantıya katılanlara slayt şeklinde sunulduktan Başkan Bilge Şimşek bir konuşma yaptı. Şimşek, “Öncelikli hedeflerimiz arasında yer alan orta öğrenim yurdu ve okul öncesi çocuklarımıza yönelik anaokulu projelerimiz için çeşitli gelir getirici aktiviteler düzenleyerek finansman gücümüzü arttırmaya çalışırken, diğer taraftan da toplumun aydınlanmasına yönelik çeşitli seminer, panel, tiyatro etkinlikleri düzenlemek” dedi.
 
 
Şimşek konuşmasına Sokrates’in şu sözüyle başladı: “Ben öncelikle koşullar tarafından yönetilmek yerine, onlara egemen olan, her fırsatı yiğitçe karşılayan ve zekice hareket eden, tüm iş ve ilişkilerinde onurlu olan, huysuz kişilere ve olumsuzluklara iyi yaklaşan, ayrıca zevklerini kontrol altında tutan ve talihsizliklere boyun eğmeyen ve talihsizliklere boyun eğmeyen, başarılarıyla şımarmayan insanlara eğitimli derim.”
 
“Daha aydınlık, çağdaş, mutlu, huzur ve barış içinde Çanakkale, Türkiye ve dünya için el ele” sloganı ile yola çıktıklarını belirten Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın her yanında temel bir insan hakkı olan eğitim, sosyal projelerin ve evrimin bir parçası olarak görülüyor. Özünde bireylere hayatta gerekli olan bilgi ve kabiliyetlerin sistematik bir şekilde verilmesi olarak tanımlanabilen eğitim; bireyin doğumundan ölümüne süregelen bir olgu olduğundan politik, sosyal, kültürel ve bireysel boyutları aynı anda içinde bulundurur. Bugünün dünyasında gelişmişliği yakalamak, iyi yetişmiş ve özgür insanla mümkün. Türk aydınlanma devrimi de egemenlik, bağımsızlık, özgürlük içerisinde, ayakları üzerinde duran, aklı ve bilimi temel alan bir eğitim sistemiyle çağdaşlaşmayı esas almıştır.”
“Yalnızca yakınanların, şikâyet edenlerin, şikâyetçi oldukları konular ve koşulların giderilmesi için bir şeyler yapabildiği; bunun için elverişli ortamlar yarattığı görülmemiştir” şeklinde konuşan Şimşek “Yakınmacının ufkunda varacağı bir hedef yoktur; etkin olamaz, olmayı da düşünemez. Çünkü pasif bir seyircidir; gelişmeleri yalnızca izlemekle yetinir. Oysa bir şeyler yapılmalı, hemen yapılmalı. Yapılacaklar olanaksız mı görülüyor? O halde gerçekçi olup olanaksızı istemeli. İstemekle kalmayıp denemeli. Gelecek odaklı düşünenler olarak; önce kendimize, ailemize, işimize karşı olduğu kadar, içinde yaşadığımız topluma karşı da sorumluluklarımızın olduğunun, geleceği bizlerin şekillendireceğinin bilincindeyiz. ‘Yaşamda tam zevk ve mutluluk, ancak gelecek kuşakların şerefi, varlığı ve mutluluğu için çalışmakla bulunabilir’ diyen Atamız, mutluluğun yolunu ne güzel tarif etmiş.” diyerek topluma karşı sorumluluklarının olduğunu vurguladıktan sonra imece yapılması gereğinin önemine işaret etti ve “Atatürk ilke ve Devrimlerini, laik ve bilimsel eğitimi, aydınlığı ortak payda olarak kabul eden, herkese açık bir imece örgütlenmesi olan Çanakkale Çağdaş Eğitim Kooperatifimiz; Bursa Çağdaş Eğitim Kooperatifi’ni örnek alarak, farklı meslek ve siyasi görüşlere sahip STK'ların desteği ve katkılarıyla 2008 yılında kurulmuştur. Türk Toplumunun imece geleneğine yardımlaşma ve dayanışmasına uygun, demokratik bir işleyişi olan, öz denetimin her an yapılabildiği, söz ve kararda herkesin eşit olduğu bir oluşum olmasından dolayı kooperatif en uygun model olarak dikkate alınmıştır. Bu model ile ortakların vakıf mantığı ve kooperatifin demokratik yapısı bir çatı altında toplanmıştır. Her şeyimizi borçlu olduğumuz Cumhuriyet Türkiye'sine sahip çıkmak, gelecek kuşaklara aydınlık bir gelecek bırakmak için taşın altına ellerimizi koymak ve ‘Ülkemizin geleceğini niçin düşünmedin?’ diye soracak gelecek kuşaklara yanıt verebilmek için bir araya geldik.” dedi.
“Kooperatifimiz; Atatürk ilke ve Devrimlerine, Öğretim Birliği Yasasına, laik ve bilimsel eğitim ilkelerine aykırı eğitim uygulamalarına karşı mücadele eden, toplumu çağdaş eğitim konusunda eğitmek için çalışmalar yapan, olanaklarının tamamını maddi yetersizlikleri olan gençlerin ve çocukların eğitimlerine destek için kullanacak olan, ticari amaç gütmeyen, imece usulü çalışan bir kuruluştur.” şeklindeki cümlelerine şöyle devam etti, “Öncelikli hedeflerimiz arasında yer alan Orta Öğrenim Yurdu ve Okul Öncesi çocuklarımıza yönelik Ana Okulu projelerimiz için çeşitli gelir getirici aktiviteler düzenleyerek finansman gücümüzü arttırmaya çalışırken, diğer taraftan da toplumun aydınlanmasına yönelik çeşitli seminer, panel, tiyatro etkinlikleri düzenliyoruz. 13 yıl içerisinde 7 kişi ile çıktığımız yolda, bizimle birlikte yürümek isteyenlerin katılımıyla, farklı mesleklerden 39 ortak olarak, Pandemi nedeniyle duraklama dönemi yaşasak da, bıkmadan usanmadan uzun soluklu projemizi yaşama geçirmek için çalışıyoruz. Bizler Çanakkale'mizdeki diğer STK'lardan ve halkımızdan da aynı desteği bekliyoruz. Ramazan ayında fitre ve zekâtlarını, Kurban Bayramında bağışlarını Kooperatifimize verebilir, sevinçli ve üzüntülü günlerinde çelenk göndermek yerine bağış yapabilir, hatta projemizi yaşama geçireceğimiz araziyi, derneklerimiz ise çeşitli etkinliklerden elde ettikleri gelirleri bağışlayabilirler” diyerek yardım beklediklerini de dile getirdi.
Başkan Bilge Şimşek, “Uzunca bir süredir üst kullanım hakkına talip olduğumuz; Belediyemize ait olan bir arsa için çizdiğimiz avam proje, önce Kredi ve Yurtlar Kurumu Yönetmelik değişikliğine, ardından teminat mektubu engeline takılmış bulunuyor. Ortaklarımız çoğaldıkça güçlenecek, engelleri hep birlikte aşacağız.” diyerek bu engelleri aşacaklarına işaret etti ve sözlerine “Yaklaşık 2000 üye ile devam eden Bursa ÇEK bugün Görükle Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurdunu, Güler-Osman Köseoğlu Orta Öğretim Kız Öğrenci Yurdunu, Özel 3 Mart Beşevler Anaokulunu, Özel 3 Mart Azizoğlu ilkokulunu, Özel 3 Mart Ortaokulunu, Özel 3 Mart Halil Güleç Fen Lisesi'ni, Özel 3 Mart Anadolu Lisesi'ni, Kültür Merkezi ve Kafeteryayı bünyesinde barındırarak, ayrıca Çelenk Hizmeti veriyor. İlimizde gerek adalarımız, gerek Boğazımız, gerekse uzak ilçe ve köylerimizden gelip merkezde öğrenim gören çocuklarımızın barınma sorununun olması, önceliği Orta Öğretim Öğrenci Yurduna vermemiz gerektiğini gösteriyor.” Şimşek sözlerini şu cümlelerle bitirdi: “Çin Atasözü ne kadar güzel ifade ediyor. Bir yıl sonrasını planlıyorsan pirinç, on yıl sonrasını planlıyorsan ağaç, yüzyıl sonrasını planlıyorsan insan yetiştir. Haydi, Çanakkale daha aydınlık bir gelecek için el ele. ”
 
Daha sonra söz alan katılımcılar, önümüzdeki süreçte kooperatif olarak yapılması gerekenler hakkında düşüncelerini belirtip tavsiyelerde bulundular. Toplantı, çay ve pasta ikramı sonrası topluca resim çektirilerek, önümüzdeki günlerde tekrar buluşulmak üzere son buldu.
 
Hasan Sami Er
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.