GÖKÇEADA’DA YILDIZ KOY İMARA AÇILIYOR! GÖZLER KORUMA KURULU’NA ÇEVRİLDİ

Gökçeada’nın en önemli koylarından, zengin balık florası ile birçok türe de ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk ve tek Su Altı Milli Parkı olan Yıldız Koy imara açılıyor. 1/1000’lik imar planı geçtiğimiz gün Gökçeada Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile geçti.

1764 0
GÖKÇEADA’DA YILDIZ KOY İMARA AÇILIYOR! GÖZLER KORUMA KURULU’NA ÇEVRİLDİ

Gökçeada’nın en önemli koylarından, zengin balık florası ile birçok türe de ev sahipliği yapan Türkiye’nin ilk ve tek Su Altı Milli Parkı olan Yıldız Koy imara açılıyor. 1/1000’lik imar planı geçtiğimiz gün Gökçeada Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile geçti.

2. derece arkeolojik sit alanı olan alanın imar planı Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu onayından geçerse "Yeşilada" olarak bilinen Gökçeada'nın en önemli koylarından biri turizm, ticaret ve konut fonksiyonları getirilerek yapılaşmaya açılacak.

Gökçeada’nın en önemli koylarından ve Türkiye’nin ilk ve tek su altı milli parkı olan Yıldız Koy imara açılıyor. 4 Ekim tarihinde Gökçeada Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada Yıldız Koy 1/1000’lik planı oy çokluğuyla onaylandı. Meclis kararı Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanırsa Gökçeada'nın en önemli koylarından biri turizm, ticaret ve konut fonksiyonları getirilerek yapılaşmaya açılacak.

2. derece arkeolojik sit alanı olan alanın imar planı onaylanırsa, Gökçeada Sualtı Milli Parkı'nda üreme ve yumurtlama dönemlerini geçiren Akdeniz foku, İspermeçet Balinası gibi koruma altındaki pek çok türbaşta olmak üzere pek çok canlı ve doğa zarar görecek. CHP Gökçeada Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu üyesi Ahmet Aydın yaptığı açıklamada, konuyu yargıya taşıyacaklarını, kamuoyunun buna karşı çıkması gerektiğini ifade etti.

Gökçeada Belediye Meclisi’nde oy çokluğu ile geçen karara İyi Partili 4 Meclis üyesi “evet” oyu verdi. AKP’li 2 meclis üyesi oylamaya katılmazken bir AKP’li çekimser oy kullandı. 2 CHP’li meclis üyesi ise “hayır” oyu kullandı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gökçeada Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Ahmet Aydın,  “Belediye meclisinde Yıldız Koy ile ilgili 1/1000'lik plan yapıldı. Karara bizim karşı duruşumuz oldu. Burası, Türkiye'nin en önemli ve bakir koylarından birisi. 2010 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile imara açılıyor. 2012 yılında beş binlik planı yapılıyor. Şu anda da bizden istenilen binlik planının yapılması. Gökçeada Belediyesi yüz binlik deki emsalleri düşürerek yoğun bir yapılaşma olmaması için gerekli çalışmayı yapmıştı. Fakat bu da CHP grubu olarak bizim için yeterli değil biz böyle önemli bir koyda hiçbir şekilde yapılaşma olmamasını istiyoruz. Bu plana onay çıkarsa buraya kazma kürek girecek ve insanlar burada inşaata başlayacak. Ben imar komisyonunda gerekli şerhi düştüm ancak hem komisyondan hem de meclisten geçti. Oylamaya 4 İyi Parti, 2 CHP ve 1 AKP'li üye katıldı. 4 İyi Partili üye onay verirken, 2 CHP'li üye olarak ret kararı verdik. 3 AKP'li üyeden 1'i oylamaya katıldı. O da çekimser oy kullandı. Orada 288 dönümlük bir imar planı söz konusu. Daha önce yapılan planlardan dolayı orası için bir imar çıkması lazım. Ancak biz buna da karşıyız. Bunu mahkemeye de götüreceğiz. Konuyla ilgili odalar, STK'lar ve birimlerle görüşme yapacağız. Burada yine en önemli şey kamuoyunun buna karşı çıkması gerekiyor” dedi.

Öte yandan,  internet üzerinden  “Yıldızkoy İmara Açılmasın”  başlığı ile bir imza kampanyası da başlatıldı.
 


Kaynak: Haber Merkezi
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.