“Vaka sayıları düşük değil, yoğun bakım hasta sayısı az”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy Covid-19 salgını ile ilgili vaka sayılarındaki son durumu İşte Çanakkale Gazetesi’ne anlattı. “Vaka sayıları düşük değil, yoğun bakım hasta sayısı az” diyen Erensoy, aşılamanın önemine vurgu yaptı.

1245 0
“Vaka sayıları düşük değil, yoğun bakım hasta sayısı az”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr. Güleda Erensoy Covid-19 salgını ile ilgili vaka sayılarındaki son durumu İşte Çanakkale Gazetesi’ne anlattı. “Vaka sayıları düşük değil, yoğun bakım hasta sayısı az” diyen Erensoy, aşılamanın önemine vurgu yaptı.
 
Erensoy yaptığı açıklamada, “Yaklaşık son bir aydır bu sayı aslında çok değişmedi. Son bir ayda Covid için bizim iki tane yoğun bakımımız var. Üçe çıkacakmış gibi olduğu zamanlar oldu ama çok şükür çıkmadık. Üçüncü yoğun bakımın açılmasına gerek kalmadı. 3-4 haftadır iki Covid yoğun bakım ile devam ediyoruz. Servis olarak da iki servisimiz Covid servisi olarak devam etmekte”dedi.
 
Erensoy sözlerini şöyle dürdürdü: “Çanakkale adına şunu söyleyebilirim; vaka sayıları düşük değil ancak hastane ve yoğun bakım yatışlarının geçen Nisa,nMayıs ayına göre daha azalmış olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebebini de kendi aramızda konuştuğumuzda da aşı oranına bağlıyoruz. Çanakkale’de ikinci doz aşı oranı anlamında da söylüyoruz. Bizim için önemli olan iki doz BionTech aşı ya da iki doz Sinovac bir doz BionTech aşı yaptırmış olmak. Bu aşı oranı anlamında en öndeki ilk dört ilden biriyiz. Muğla, Edirne var bu sıralama içinde. Aşılama oranının Türkiye’nin diğer illerine göre daha iyi olması bizim hastaneye yatış oranlarımızı azalttı, yoğun bakıma yatış oranlarımızı azalttı. Çünkü ben büyükşehirlerde yatışlarının çok fazla olduğunu ve hep sınırda seyrettiğini Tabip Odaları iletişimlerinden duyuyoruz. Biz neyse ki belli bir sayının üstüne yoğun bakım sayısı olarak çıkmadık.
 
“EĞİTİM GERÇEKTEN ÇOK ÖNCELİKLİ”
 
2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılının başlamasıyla okullardaki duruma da değinen Dr. Güleda Erensoy, “Çanakkale’de de birkaç karantinaya alınan sınıf olduğunu biliyorum ama çok yoğunluklu değil. Öncelikle TTB’nin eğitimle ilgili özellikle vurguladığı bir şey var; eğitim gerçekten çok öncelikli. Çünkü öğrencilerin hepsi bir yıl boyunca uzaktan eğitim gördüler ve eğitimleri aksadı. O yüzden olabildiğince okulların açılması ve devamlılığın sağlanması yönünde Türk Tabipleri Birliği görüş bildirdi. Şu anki süreç daha kontrol edilebilir görülüyor ama Covid daha çok kış aylarında yani kapalı mekanlara giriş oranı arttıkça daha çok artma meyillinde. Önümüzdeki süreçte duruma göre tekrar kararlar alınmak durumunda kalınacak. Bizim beklentimiz BionTech aşısının daha alt yaş gruplarına indirilmesi ve bu şekilde öğrencilerde de aşı kullanımının artması, yaygınlaşması ve eğitimin devamlılığının sağlanması yönünde. Ben her seferinde söyledim; daha önceki dünyada yaşanan tüm pandemilerde böyle, tüm viral enfeksiyonlarda da böyle türümüzün devamlılığını sağladıysak, hayatta kalımını sağladıysak aşılar yoluyla oldu. Bizim bu süreci aşı yoluyla aşmamız, en makul olasılık olduğunu belirtmek istiyorum. Aşı oranlarımız ne kadar yükselirse günlük hayatımızı, eğitim hayatımızı olağan bir şekilde yürütme şansımız olacak. Yoksa en kötü etkilenen grup çocuklar, gençler. Bu sosyal yalıtılmışlık onları çok negatif etkiledi. Eğitimin aksaması onları olumsuz etkiledi. Ekonomik etkileri saymıyorum bile.
Sağlık çalışanları olarak bizim ölüm olanlarımız çok azaldı. Hala var ama ilk zamanlara çok fazla oranda azaldı. Çanakkale için de bunu söyleyebiliriz. Bu kadar iyi seyrediyor olmamızın karşılaştırmasını en iyi Güneydoğu, Doğu illerimizle yapabiliriz. Orada aşılama oranı çok düşük ve hastaneye yatış oranları çok yüksek. Ölüm oranları çok fazla, yoğun bakımlar çok yüksek. Aradaki farkın karşılaştırılması bile yeterli” dedi.
 
“AŞI TEREDDÜTÜNÜ GİDERMEK BİZİM ELİMİZDE”
 
“Aşı karşıtı eylemlere çok üzülüyoruz” diyen Erensoy, “Biz sahada olanlar, bu vakaları görenlere, ölümlere tanık olanlar, hakikaten çok üzülüyoruz. Ben aşı tereddüdünü anlıyorum, aşı tereddüdünü gidermek bizlerin görevi. İnsanların kararsızlıkları, soruları olabilir, bunlar üzerine daha çok tartışmamız, konuşmamız, soruları yanıtlamamız gerekiyor. Bu ayrı bir şey, bu anlaşılabilir ve çözülebilir bir şey. Ama aşı karşıtlığının bir noktadan sonra o kadar absürt bir hali var ki, direkt aşı karşıtıyım diye gelen birisiyle hakikaten mücadele etmek bile istemiyorsunuz. Bizim gerçekten olağan yaşamımıza dönmemizi çok etkiliyor. Uzmanlık derneklerinin görüşü var, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği, Türk Tabipler Birliği var. Bunlar güvenirliği kanıtlanmış kurumlar. Herhangi bir çıkar durumunda değiller. Modern tıpta eleştirdiğimiz birçok şey olabilir ama bu modern tıbbı reddetmemiz anlamına gelmiyor. Aşı gerçekten tıbbın bir mucizesi” şeklinde konuştu.
 
Özel Haber: Ogün İnal
 


Etiketler; #Güleda Erensoy
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.