İl Genel Meclisi’nden eko turizme ret

Çanakkale İl Genel Meclisi Eylül Ayı 5. Birleşimi oturumunda İmar ve Bayındırlık Komisyonunun “Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesisi amaçlı imar planı değişiklikleri” ile ilgili dosyalar konusunda aldığı ret kararlarının oylanması damga vurdu.

2053 0
İl Genel Meclisi’nden eko turizme ret

Çanakkale İl Genel Meclisi Eylül Ayı 5. Birleşimi oturumunda İmar ve Bayındırlık Komisyonunun “Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesisi amaçlı imar planı değişiklikleri” ile ilgili dosyalar konusunda aldığı ret kararlarının oylanması damga vurdu.

İmar ve Bayındırlık Komisyonunun görüştüğü tüm “Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesisi amaçlı imar planı değişiklikleri” dosyalarına red kararı verdiği görüldü. Oylamada Meclis Başkanı Nejat Önder ve MHP’ li Katip üye Recai Ertan AK Parti ve MHP İl Genel Meclisi üyelerinin aksine sadece ret kararı çıkan “Eko Turizm, Kırsal Turizm Tesisi amaçlı imar planı değişiklikleri komisyon raporlarına” CHP ‘li İl Genel Meclisi üyeleri ile birlikte kabul oyu verdi. Meclis toplantısında, eko turizm amaçlı imar dosyalarının çokluğuna dikkat çekilerek konunun ilgili bakanlığa gidilerek durumun anlatılması gerektiği üzerinde duruldu.
ÇANAKKALE’ NİN 1 AYLIK EKO TURİZM DOSYASI SAYISI BİRÇOK İLDE BİR YILDA GELMİYOR
Çanakkale İl Genel Meclisi Eylül ayı birleşimlerinin 5.’sinde ağırlıklı olarak İmar ve Bayındırlık Komisyonunun raporları görüşüldü. Yaklaşık 1 saat rötarlı başlayan İl Genel Meclisinin Eylül ayının son birleşiminde komisyonlarda görüşülerek karar alınan dosyaların oylaması yapıldı. Meclisin ilk “Eko Turzim, Kırsal Turizm Tesisi amaçlı imar planı değişikliği “ dosyasının okunmasının ardından söz alan CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan eko turizm imar planı uygulamaları ile ilgili       bilgiler verdi. Pehlivan konuşmasında,  “ Genel anlamda eko Turizm imar planları Çanakkale kamuoyu gündeminde sık sık konuşulur ve kendine yer bulur. Çünkü ciddi anlamda eko turizm imar planı ile ilgili İl Özel İdaresine çok yoğun talepler mevcuttur.  Çanakkale’nin ve diğer büyükşehir olmayan iller ile ilgili yaptığımız veri karşılaştırmasında Çanakkale’de bir ayda eko turizm başvurusu birçok ilde bir yılda gelmediğini gördük. Böyle bir durum söz konusu” ifadelerine yer verdi.  
EKO TURİZM PROJELERİ RANT SAĞLAMA ARACINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
Pehlivan konuşmasının devamında, “Tabii ki Çanakkale çok büyük bir turizm potansiyeline sahip. Eko turizm ve kırsal turizm gibi yan sektörler, turizmi deniz Güneş Kum turizmi bu kalıbın dışına çıkarabilmek için gerçekten önemli uygulamalar. Doğru uygulamalar yapıldığında Eko turizm tesislerini hepimiz destekliyoruz. Bizlerde il genel meclisi üyesi olarak çalışmalarımız yaparken meclis genel kurulu olarak bu desteği göstermek için elimizden geleni yapıyoruz. Ama bu konu ile ilgili uygulamaların istismar edildiğini de gördük. Meclis genel kurulunda da bu konular tartışıldı. Eko Turizm projelerinde arazinin imar yapısını değiştirdikten sonra yani 1/100.000’lik planda tarın alanı olan bir arazide Eko Turizm İmar planı ile değişmesinin ardından imara açıldığı daha sonrada turizm faaliyet amaçlarının dışında faaliyetlerde kullanıldığını gördük. Örnek vermek gerekirse eko turizm imar plan değişikliği yapılan arazilerde konut ya da siteler yapıldığı yada yapılmak istendiği. Görüldü bazı durumlarda da Eko Turizm imar değişikliği yapılan arazilerde, parsellenerek internette  “Çanakkale’ de eko turizm imarlı arazi” konu başlığı ile satışa yapılarak rant sağlandığını gördük. Bu durum ile ilgili bir takım önlemlerde aldık. Yine meclis genel kurulumuzun desteği ile dönemin imar komisyonunun çalışmaları ile Eko turizm dosyalarına bir takım plan notları ekledik. Bu plan notları ile de uygulamadaki istismarların önüne geçmeye çalıştık. Ancak ne yazık ki istismarları önlemek için aldığımız bu önlem tek başına işe yaramadı. Bu geçen süreç içerisinde Trabzon idare mahkemesinin Eko turizm imar planı iptal kararı ortaya çıktı. Bu kararları Çanakkale idare mahkemesinin verdiği bazı kararlarda takip etti. Aslında Mevcut Eko Turizm mevzuatı muğlak ve yetersizdir bunu TÜMOP , şehir plancıları odası da yani bu konu ile ilgili teknik bilgisi olan meslek odaları da sık sık ifade ediyor. Ayrıca Balıkkesir Çanakkale 1/100.000’lik planında yetersizliği her zaman kamuoyunda tartışma yaratmıştır. Bugün gündemde olan birçok Eko Turizm dosyaları ilk dosyamızla benzer dosyalardır. Bu dosyaların hepsi geçsin daha sonra bir uygunsuzluk olursa dava açılsın mantığı doğru mantık değildir. Bizim önerimiz 1/100.000’lik plan ile ilgili gereken değişikliklerin yapılması ve Eko turizm mevzuatının yeniden gözden geçirilerek örnek tesislerin yapılmasındır.” dedi.
PEHLİVAN’DAN “MEVZUATA AYKIRI DAVRANMAYIN” İKAZI
Pehlivan konuşmasının son bölünde vatandaşlara da uyarılarda bulunarak “Buradan tüm vatandaşlarımıza bir ikazda da bulunmak istiyorum. Çünkü son zamanlarda çok yaşanan kon bular bunlar. Özellikle istismara konu olan bazı eko turizm tesisleri oluyor. Eko turizm tesisi ruhsatı alarak  konut sitesi yapıldığı alenen görülüyor. Vatandaşlarımıza da bağımsız bölüm adı altında villa altında bu yerlerin satışı yapılıyor. Ne var ki arazinin Turizm arazisi olmasından dolayı bu alandan daire yada villa alan vatandaşa bağımsız tapu verilmesi mümkün olmuyor. Ancak arsa payı, hisse verilebiliyor söz konusu yerler ile ilgili. Bu durumda önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde çok ciddi mülkiyet sorunları doğuracağı, hisse sahiplerinden birinin  yerine haciz gelmesi, mülk satışı miras ve intikal konuları gibi durumlarda da hukuki mülkiyet sorunları çıkacağı kanaatindeğiz. Vatandaşlarımızın bu konuda dikkatli olup, Eko turizm ruhsattı turizm işletmeleri ruhsatlı yerlerden kendilerine ev, villa satın almak gibi yollara gitmeyerek kendilerini korumalıdır. Bu uyarıyı da basın meclis ve kamuoyu önünde yapmak istedim” dedi.
ENVER KOÇ ÇARESİZLİĞİ ANLATTI, BAKANLIK DURUMA EL KOYMALI
CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Güneş Pehlivan’ın konuşmasının ardından MHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Enver Koçta Eko Turizm dosyaları ile ilgili yaptığı açıklamada “ Hepimiz biliyoruz ki Eko turizm projelerinde istismar var. Göreve başladığımız ilk günden bu yana Eko turizm proje dosyaları ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. Bu konuda Benim fikrim, çünkü bizden sonra göreve gelecek olan il genel meclisi üyeleri de aynı sıkıntılar ile karşı karşıya gelecek. Bu bir sorun. Eko turizm dosyalarının Çanakkale’de ağırlıklı olduğu Ayvacık ve Ezine başta olmak üzere ilgili bakanlık tarafından el konularak yeniden bir imar planı yapılması talep ediyorum. Yoksa meclis olarak bu sorunun altından kalkamıyoruz. 12 kurumun yapabilir dediği projeye ben il genel meclisi üyesi olarak ben hayır diyemem. Bu durum vatandaşın kanuni hakkıdır. Bence uzun vadede özellikle Ayvacık bölgesi, belki ikinci bir çeşme ikinci bir bodrum gibi olacak. Bu nedenle biz il genel meclis olarak bu sorunu tek başımıza çözemeyiz. Bakanlığın buna el koyması lazım. CHP Grup Başkanvekili Güney Pehlivanda ifade etti. Türkiye’ de bu kadar eko turizm dosyası gelen başka bir il yok. İstismar edildiğini biliyoruz. Vatandaşın hakkı var. Ama biz bu sorunu çözemiyoruz. Tekrar ediyorum ilgili bakanlığın duruma el koyması lazım. Bir heyet oluşturup ilgili bakanlığa da gidilmesi gerekiyor.
“İSTİSMAR VAR ANCAK EKO TURİZM YAPACAK YATIRIMCIYI DA ENGELLEMİYELİM”
MHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Enver Koç’un konuşmasının ardından söz alan AK Parti İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili Bülent Korkmaz söz aldı. Korkmaz “ Eko turizm yapmak isteyen vatandaşlarımızda var. Bu durumu nasıl ayıracağız. Eko turizm projelerinde istismar oluyor mu? oluyor. Ama gerçekten eko turizm tesisi kurup bu tesisi işletmek isteyen turizm yapacak girişimcilere vatandaşlara biz burada komisyonun verdiği raporla engel oluyoruz. Biliyoruz ki bugün meclis gündemindeki tüm eko turizm proje dosyalarına komisyondan ret kararı alınmış.  Biz nasıl ayrıştırmalıyız. Kurunun yanında yaşta mı yanacak? Bu gelen eko turizm dosyalarının hepsine ret veriyoruz. Gerçekten bu işi yapmak isteyen, ekonomiye katkı sağlamak isteyen vatandaşlarımızda var. eko turizm projelerinde kurulan turizm tesisleri ekonomiye katkı sağlayacak. Biz bunu nasıl ayrıştıracağız. Eko turizm projelerine onay verildiği zaman inşaat aşamasında ruhsatlandırmada bir kriter bazı maddeler getirilebilir mi? Yapanla yapmayacak istismar edeni ayırmak için bir yol bulmamız lazım. Kurunun yanında da yaşı yakmayalım” diye konuştu.
ULUPINAR MEVKİİNDEKİ EKO TURİZM DOSYASI KARARI VE OYLAMASINI ÇOK MERAK EDİYORUM
Korkmaz konuşmasının devamında Çanakkale gündemini de meşgul eden Çanakkale merkez Ulupınar mevkiinde bulunan bir arazi ile ilgili eko turizm projesini hatırlatarak “Şunu da yeri gelmişken ifade etmek istiyorum. Geçmişte bir eko turizm dosyası vardı bir tane. Meşhur bir dosya, bu dosya Çanakkale gündemini de meşgul etmişti. Çanakkale merkez ilçe Ulupınar mevkiinde içinde 350 400 adet fıstık ağacının bulunduğu ve şu an halen imar komisyonunda bekleyen bir dosya. Ben bu imar komisyonunun, muhtemelen bu dosya önümüzdeki ay gelir meclise 2 aydan buyana hu dosya gelmedi ama ekim toplantısında da imar komisyonunun bu merkez Ulupınar mevkiindeki dosya ile alakalı şimdi red ettikleri dosyalarda olduğu gibi o dosyada da bu durumlardan ötürü dosyaya red çıkacak mı çok merak ediyorum. Ve meclisteki oylamayı da çok merak ediyorum” dedi.
AK PARTİLİ ÖNDER VE MHP’Lİ ERTAN CHP İLE BİRLİKTE KABUL OYU KULLANDI
Konuşmaların ardından günden komisyon raporlarının görüşülmesi maddesine devam edildi. İmar ve Bayındırlık Komisyonun eko turizm imar değişikliği projeleri kararlarının tamamının red edildiği görülürken komisyon raporlarının meclis oylamasında Meclis Başkanı Nejat Önder ve MHP’ li Katip üye Recai Ertan’ın CHP İl Genel Meclisi üyeleri ile birlikte komisyon raporlarını kabul oyu kullanırken AK Partili İl Genel Meclisi üyelerinin ise komisyon raporlarının red etme yönünde oy kullandıkları görüldü. Oylamalarda tüm eko turizm komisyon kararları 18’e karşı 16’oy ile kabul edildi.
Ogün İnal
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.